Komunikacja
Gdzie wykonać przegląd samochodu?
Podpowiadamy co jest badane w trakcie przeglądu technicznego i gdzie go wykonać!
4 listopada 2022
Większość kierowców co roku w pośpiechu sprawdza dowody rejestracyjne, by zweryfikować datę ostatniego przeglądu i nie spóźnić się z wykonaniem następnego. Dylematów związanych z tym obowiązkiem i jego realizacją wcale nie brakuje. Jeśli zastanawiasz się, co jest badane w trakcie przeglądu oraz gdzie i kiedy należy go wykonać, koniecznie sprawdź poniższy poradnik!
Jak przebiega przegląd samochodu?
Przegląd techniczny to okresowe badanie o charakterze obligatoryjnym. Większość kierowców posiadających zarejestrowany pojazd raz do roku musi udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania. Jego pomyślne przejście, kończy się otrzymaniem pieczątki do dowodu rejestracyjnego auta, która potwierdza, że samochód może być włączony do ruchu drogowego. Zanim wskażemy, gdzie zrobić przegląd techniczny samochodu i co dokładnie bada się w trakcie, warto zwrócić uwagę na nazewnictwo. Chociaż powszechnie badanie to określa się mianem “przeglądu”, istnieje też szereg innych badań diagnostycznych. “Przegląd” może być zlecony prywatnie i nie być związany z obowiązkiem ustawowym. Różnice widoczne są w zakresie weryfikacji stanu technicznego, dobrowolności oraz miejscu wykonywania badania.
Zakres przeglądu samochodowego obejmuje weryfikację stanu technicznego pojazdu, układów samochodowych i podzespołów. W każdym badaniu dokładnie sprawdza się:
- układ zawieszenia,
- układ kierowniczy,
- hamulce,
- ogumienie pojazdu,
- oświetlenie,
- stopień emisji zanieczyszczeń.
W trakcie przeglądu kontrolowany jest także stan wyposażenia auta. Sprawdza się, czy pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zainstalowane oraz czy w samochodzie znajduje się obowiązkowe wyposażenie (m.in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy). Poza technicznymi aspektami weryfikowana jest również zgodność numeru VIN z numerem podanym w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowe testy wykonywane są w autach, które mają zainstalowane instalacje LPG/CNG.
Przegląd techniczny – gdzie go wykonać?
Gdzie można zrobić przegląd samochodu? Badanie techniczne wykonywane jest na stacji kontroli pojazdów. W celu uzyskania pieczątki do dowodu rejestracyjnego, należy udać się do jednostki odpowiedzialnej za wykonywanie okresowych, obowiązkowych badań diagnostycznych. Łącznie w Polsce funkcjonuje ponad 4,5 tysiąca takich punktów, dlatego dostęp do nich nie powinien być dla nikogo utrudniony. Stacje dzielą się na podstawowe i okręgowe. Na tych pierwszych sprawdza się pojazdy o łącznej masie nieprzekraczającej 3,5 t. Stacje okręgowe wykorzystywane są do badania cięższych pojazdów, m.in. autobusów, ciężarówek i ciągników rolniczych.
Co ważne, zastanawiając się, gdzie zrobić przegląd samochodu, nie trzeba kierować się adresem zameldowania ani danymi z dowodu rejestracyjnego. W tym przypadku nie funkcjonuje rejonizacja. Oznacza to, że samochód z województwa zachodniopomorskiego może równie dobrze być sprawdzony na stacji diagnostycznej znajdującej się w województwie podlaskim.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Co jaki czas należy wykonywać przegląd samochodu?
Przegląd samochodu to badanie obowiązkowe, które musi być regularnie powtarzane. Jak wspomnieliśmy, większość kierowców zobowiązana jest do stawienia się na wybranej stacji diagnostycznej co roku. Ta zasada dotyczy jednak tylko tych pojazdów, które swoje pierwsze badanie miały co najmniej pięć lat temu.
Zgodnie z przepisami pierwsze badanie techniczne należy wykonać przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji. Następna weryfikacja przypada na okres do dwóch lat od pierwszego badania. Po tym czasie obowiązuje już ujednolicona reguła: badanie diagnostyczne przeprowadza się co roku.
Przegląd techniczny – co nas może czekać?
Przegląd techniczny auta może zakończyć się różnymi scenariuszami. Każdy kierowca życzy sobie, aby w trakcie badania nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Co jednak dzieje się, kiedy zostaną one wykryte?
Awarie samochodu zostały podzielone na trzy kategorie, a każda z nich wiąże się z innymi konsekwencjami dla kierowcy:
usterki drobne – stwierdzenie drobnych nieprawidłowości wciąż dopuszcza zatwierdzenie pojazdu do użytku drogowego. Usterki należy wyeliminować, ale nie jest konieczne powtarzanie badania. Kierowca uzyskuje pozytywny wpis do dowodu rejestracyjnego.
usterki poważne – kategoria awarii, które nie zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu drogowemu, ale uniemożliwiają zaakceptowanie stanu technicznego pojazdu. Często usterkami poważnymi są problemy z oświetleniem lub układem zawieszenia. Jeśli zostaną wykryte, kierowca zobowiązany jest do powtórzenia badania. Na realizację tego obowiązku ma 14 dni, co potwierdza otrzymane zaświadczenie, gwarantujące możliwość poruszania się po drogach przez ten czas. Ze stacji kierowca może też odjechać na czterech kołach.
awarie zagrażające bezpieczeństwu – najpoważniejszy rodzaj awarii, które mogą być stwierdzone w trakcie przeglądu. Mogą dotyczyć nieprawidłowego działania każdego układu samochodowego, niewłaściwej pracy silnika, niedziałającej chłodnicy lub zupełnie zużytego ogumienia. W konsekwencji kierowca otrzymuje informacje, jakie układy i/lub podzespoły uległy awarii i zobowiązany jest do ich niezwłocznego usunięcia. W tym przypadku nie uzyskuje się zaświadczenia pozwalającego na poruszanie się pojazdem przez wyznaczony czas – samochodem nie można się poruszać i konieczne jest przetransportowanie go lawetą do wybranego warsztatu mechaniki samochodowej.
Ile kosztuje wykonanie przeglądu samochodu?
Chociaż przegląd auta jest obowiązkowy dla każdego kierowcy, za wykonane badanie należy uiścić opłatę. Wysokość stawek regulowana jest przez ustawę i obecnie wynosi 99 złotych dla samochodów osobowych oraz tych, których całkowita masa przekracza 3,5 t. Płatność jest jednorazowa za każdy przegląd – również ten, który musi zostać powtórzony na skutek wykrycia istotnych usterek. Co ważne, od kilku lat opłatę uiszcza się “z góry”, jeszcze przed wykonaniem badania.
Polecane artykuły
Dom i mieszkanie
Awaria sprzętu AGD – jak zabezpieczyć się przed kosztownymi naprawami?
Dowiedz się jak działa ubezpieczenie w przypadku awarii sprzętu AGD
Komunikacja
Zmatowiałe reflektory – czy grozi za to mandat?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co grozi za zmatowiałe reflektory w Twoim aucie
Komunikacja
Parowanie szyb w samochodzie – jak temu zaradzić?
Sprawdź jak skutecznie pozbyć się pary z szyb samochodowych