Komunikacja
Jak usunąć rdzę z karoserii?
Dowiedz się jak walczyć z korozją!
27 grudnia 2022
Do niepożądanych zjawisk, które dotyczyć mogą wszystkich kierowców, zaliczamy znienawidzoną przez wielu rdzę. Plamy rdzy na samochodzie znacząco pogarszają walory estetyczne nawet najpiękniejszych samochodów. Oprócz tego wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu. Zobacz, jak usunąć rdzę z karoserii i co zrobić, aby nie pojawiła się w przyszłości!
Rdza na karoserii – skąd się bierze?
Korozja to nieuniknione zagrożenie, które może dotyczyć każdego auta. Rdza powstaje na skutek reakcji żelaza – znajdującego się w stali i metalu – z tlenem i wodą. W rezultacie wydzielają się tlenki metali, które z czasem degradują coraz bardziej elementy metalowe. Zaawansowane zakorodowienie poznamy po charakterystycznej, rudo-brązowej barwie metalu, który traci swoje właściwości, stając się kruchym i niestabilnym.
Każde auto narażone jest na korozję, ponieważ wystawione jest na działanie tlenu i wody. Proces tworzenia się korozji może trwać nawet dekady w zależności od rodzaju stali zastosowanej w samochodzie oraz specyfiki eksploatacji auta. Najłatwiej pierwsze oznaki korozji można dostrzec na karoserii. Niewielkie, rude plamki, najczęściej powstają przy błotnikach, bagażniku i wycieraczkach samochodowych i wszędzie tam, gdzie swobodnie gromadzi się deszczówka. Dla procesu powstawania korozji samochodowej duże znaczenie będzie też miała sól sypana zimą na oblodzone ulice.
Zanim przejdziemy do tego, na czym polega usuwanie rdzy z samochodu, warto zwrócić uwagę na sam rodzaj korozji. W przypadku karoserii najczęściej mamy do czynienia z tzw. lotną rdzą. Większość elementów nadwozia jest bowiem dodatkowo chroniona poprzez powłoki lakiernicze nakładane na stal. W ich składzie znajduje się cynk lub alucynk, który zmniejsza ryzyko powstawania korozji, choć nigdy całkowicie nie zabezpiecza przed ryzykiem jej wystąpienia. Lotna rdza jest mniej szkodliwa, może powstawać w zagłębieniach elementów samochodowych takich jak błotniki i drzwi. Jeżeli jednak kierowca nie zdecyduje się na usuwanie rdzy z karoserii, korozja będzie szybko postępować.
Zobacz też: Gdzie wykonać przegląd samochodu?
Rdza na karoserii – jak wpływa na bezpieczeństwo?
Usuwanie rdzy z samochodu to proces, który w większości przypadków nie zalicza się do kwestii estetycznych. Nieusunięta rdza zawsze będzie dalej się rozwijała, obniżając tym samym ogólne bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Korozja sprawia bowiem, że dotknięte nią elementy tracą wytrzymałość, stają się bardziej kruche i niestabilne. Przy potencjalnym zderzeniu ten sam element w wersji skorodowanej zachowa się zupełnie inaczej od nowego, niedotkniętego tym mankamentem.
Pod tym względem szczególnie istotne staje się usuwanie rdzy z podwozia samochodu. Rozwijająca się tam rdza będzie prowadzić do większych uszkodzeń, które z czasem mogą objąć m.in.:
- układ hamulcowy,
- układ kierowniczy,
- zawieszenie pojazdu,
- układ napędowy.
Według badań skorodowane nadwozie bezpośrednio zwiększa ryzyko poważnych uszkodzeń. Rośnie ryzyko awarii wielu układów i znacznie zmniejsza się poziom bezpieczeństwa podróży.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Jak usunąć rdzę z samochodu?
Niewielkie połacie rdzy można spróbować usunąć samemu. Istnieje wiele sposobów na to, by usunąć rdzę z auta. Najprostszy zestaw narzędzi, w które należy się wyposażyć, obejmuje:
- papier ścierny o małej i średniej gradacji,
- folię i taśmę zabezpieczającą karoserię wokół plam rdzy,
- szpachle aplikacyjne,
- preparat odtłuszczający,
- lakier właściwy i akrylowy lakier zewnętrzny zabezpieczający,
- rękawice ochronne.
Dobrym sposobem na to, by usunąć małe ogniska rdzy i tzw. lotną rdzę, będzie zastosowanie glinki lakierniczej. To środek, który pomoże wydobyć z lakieru wszystkie ciała obce i odpowiednio go oczyści. Jeżeli na małym ognisku dostrzegalne są już drobinki bardziej dotknięte rdzą, warto potraktować je uprzednio deironizerem, który rozpuszcza szkodliwe pochodne żelaza. Jeżeli chodzi o domowe środki, często polecany jest ocet lub soda oczyszczona (aplikowane oddzielnie).
Samodzielne usuwanie rdzy z samochodu może być problematyczne. Wystarczy pozostawić tylko odrobinę rdzy, aby po kilku miesiącach dostrzec, jak przez nową warstwę lakieru zaczynają przedzierać się uwypuklenia. Z czasem będą one pękać, ukazując korozję. Ostatecznie każdemu właścicielowi zależy nie tylko na tym, aby pozbyć się korozji, ale także pozbyć się śladów jej wystąpienia. Nie obędzie się więc bez poprawek lakierniczych. Najlepszym, kompleksowym sposobem na usunięcie rdzy z samochodu będzie oddanie auta do sprawdzonego warsztatu zajmującego się także lakiernictwem.
Zobacz też: Badanie techniczne pojazdu – co sprawdzają specjaliści?
Jak zabezpieczyć się przed nawrotem rdzy?
W przypadku zagrożenia korozją metody prewencyjne są ograniczone. Rdza uwielbia wilgotne środowisko, dlatego dobrze jest zadbać wcześniej o zabezpieczenie profili zamkniętych, profili drzwiowych i elementów wokół klapy bagażnika. Ochrona karoserii przed rdzą obejmuje regularne czyszczenia auta metodą bezdotykową oraz okresowe nakładanie specjalnych wosków zabezpieczających przed korozją. Najtrudniej przeciwdziałać rozwojowi rdzy na podwoziu, które regularnie styka się z wodą, solą i nieczystościami. W tym przypadku zalecana jest często diagnostyka, aby powstające plamy korozji eliminować jeszcze wtedy, gdy nie będą one zagrażały bezpieczeństwu podróżowania pojazdem.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania