Komunikacja
Korzystanie z telefonu podczas jazdy – jakie kary dla kierowców?
Sprawdź, ile możesz dostać mandatu za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu.
13 maja 2024
Kierowca rozmawiający przez telefon podczas prowadzenia samochodu to częsty widok na polskich drogach. Jeśli zaryzykujesz użytkowaniem smartfona podczas jazdy, możesz zostać odpowiednio ukarany. Czym jeszcze skutkuje korzystanie z telefonu podczas jazdy? Sprawdź, jaki mandat za korzystanie z telefonu otrzymasz w 2024 roku.
- Korzystanie z telefonu podczas jazdy – przepisy
- Mandat za telefon podczas jazdy – ile wynosi?
- Trzymanie telefonu podczas jazdy – dlaczego to niebezpieczne?
- Telefon w korku lub na czerwonym świetle
- Telefon w samochodzie – jak bezpiecznie odebrać połączenie?
- Telefon podczas jazdy – co z ubezpieczeniem?
Korzystanie z telefonu podczas jazdy – przepisy
Rozmowa przez telefon podczas jazdy jest w Polsce prawnie zabroniona. Mówią o tym przepisy ruchu drogowego, a dokładnie Art. 45 Ust. 2 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Treść tego aktu prawnego jasno wskazuje, że kierowca nie może korzystać z urządzeń do komunikacji, które wymagają trzymania całego urządzenia lub słuchawki w ręce.
Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Warto też dodać, że aktualne przepisy ruchu drogowego zabraniają pieszym wchodzenia na przejścia z telefonem przy uchu podczas rozmowy. Takie zachowania mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego i powodują wzmożoną liczbę wypadków.
>Mandat za telefon podczas jazdy – ile wynosi?
Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem może skutkować nałożeniem dotkliwej kary przez funkcjonariusza policji. Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że kierujący trzymał telefon w ręku lub przy uchu, funkcjonariusz policji może nałożyć mandat w wysokości 500 złotych. Dodatkowo na kierującego zostanie nałożone aż 12 punktów karnych.
Taryfikator przewiduje mandat za używanie telefonu, a w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku z tego tytułu kierowca musi liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami np. zatrzymaniem prawa jazdy, lub skierowaniem sprawy do sądu. Aktualny taryfikator informujący o wysokości mandatu za telefon znajdziesz w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
W przypadku kolizji drogowej, według nowego taryfikatora, funkcjonariusz policji może nałożyć dodatkowy mandat w wysokości 1000 złotych.
Przykładowo: spowodowanie kolizji z innym samochodem w wyniku nieuwagi związanej z użytkowaniem telefonu podczas jazdy skutkuje nałożeniem mandatu w łącznej kwocie 1500 złotych – 1000 złotych za kolizję i 500 złotych za używanie telefonu.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Trzymanie telefonu podczas jazdy – dlaczego to niebezpieczne?
Według danych z raportów rocznych policji o wypadkach drogowych w 2023 roku doszło aż do 19 058 wypadków drogowych, gdzie łącznie zginęło 1622 osób, natomiast 22 238 zostały ranne. Korzystanie z telefonu podczas jazdy było przyczyną spowodowania 255 wypadków.
Problem związany z rozmową przez telefon podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego jest znacznie większy. Otóż korzystanie ze smartfona w zabroniony sposób podczas prowadzenia auta może być bezpośrednią przyczyną takich zachowań, jak:
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
- niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
- niedostosowanie prędkości do warunków drogowych,
- nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych,
- gwałtowne hamowanie,
- niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
- nieprzestrzeganie znaków drogowych.
Wszystkie powyższe sytuacje mogą być następstwem używania telefonu podczas jazdy. Takie zachowania kierowców są wyjątkowo niebezpieczne. Chodzi nie tylko o rozmowy telefoniczne z urządzeniem przy uchu. Częstym problemem jest także: pisanie SMS, przeglądanie mediów społecznościowych, robienie zdjęć, nagrywanie filmików.
Podczas jazdy samochodem czasem wystarczy sekunda nieuwagi, aby spowodować kolizję lub wypadek. Mimo nowelizacji przepisów o ruchu drogowym i Kodeksu Karnego mandat za telefon podczas jazdy wciąż jest relatywnie niski w stosunku do konsekwencji, z jakimi wiąże się użytkowanie smartfona.
Telefon w korku lub na czerwonym świetle
Kierujący pojazdem jest zobligowany do zachowania należytej uwagi i ostrożności nie tylko podczas poruszania się samochodem. Jeśli znajdujesz się na drodze publicznej np. na czerwonym świetle przed skrzyżowaniem lub stoisz w korku, to oznacza, że wciąż kierujesz pojazdem.
W takich sytuacjach policjant jak najbardziej może nałożyć mandat za korzystanie z telefonu. Mimo całkowitego zatrzymania pojazdu np. na czerwonym świetle wciąż nie należy korzystać ze smartfona.
Przykładowo: przez nieuwagę podczas pisania SMS lub rozmowy telefonicznej bez zestawu głośnomówiącego nie ruszysz dynamicznie po zmianie sygnalizacji na zielone światło. W ten sposób paraliżujesz ruch drogowy i przyczyniasz się do powstawania korków.
A zatem policjant może nałożyć mandat za korzystanie z telefonu w korku, na czerwonym świetle, a nawet podczas zatrzymania się przed przejazdem kolejowym z opuszczonymi rogatkami.
Telefon w samochodzie – jak bezpiecznie odebrać połączenie?
Użytkowanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest w Polsce zabronione. Jeśli trzymasz w ręku smartfona, musisz liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu oraz punktów karnych.
Są jednak rozwiązania, które umożliwiają swobodne prowadzenie rozmów telefonicznych bez ryzyka, że stracisz czujność podczas jazdy lub złamiesz obowiązujące przepisy. Najlepsze rozwiązania, które pozwalają na bezpieczne odbieranie połączeń to:
- zestawy głośnomówiące,
- multimedialne radio z funkcją Android Auto lub Apple CarPlay.
Warto też przed wyruszeniem w dłuższą drogę wcześniej zaplanować trasę. Dzięki temu unikniesz konieczności spoglądania na ekran telefonu. W praktyce nie ma żadnych rozwiązań, które gwarantowałyby bezpieczne korzystanie z telefonu podczas jazdy.
Najlepiej zrezygnować z takiego zachowania, przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Telefon podczas jazdy – co z ubezpieczeniem?
Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu może skutkować częściową lub całkowitą odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, a dokładniej Art. 362 tego aktu prawnego: „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.
Jeżeli analiza zgłoszonej szkody wykaże, że doszło do niej wskutek korzystania z telefonu to takie postępowanie może być uznane za rażące niedbalstwo. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo obniżyć wysokość odszkodowania lub odmówić jego wypłaty.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania