Komunikacja
Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo ci przysługuje?
Sprawdź na jak długo nam przysługuje auto zastępcze oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.
2 kwietnia 2021
Kolizja na drodze może przydarzyć się każdemu. Często przy niewielkiej szkodzie nasze auto jest sprawne i spokojnie możemy się nim poruszać. Co jednak w sytuacji, kiedy nasz samochód wymaga naprawy? Jeśli nasze auto nie nadaje się do użytku, wtedy przysługuje nam prawo skorzystania z pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Warto wiedzieć na jak długo nam przysługuje oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.
Komu przysługuje auto zastępcze z OC?
Najpierw warto ustalić, komu przysługuje samochód zastępczy. Tutaj odpowiedź jest całkiem prosta. Jeśli do kolizji lub poważniejszego wypadku doszło na trasie i zostaliśmy poszkodowani, to możemy otrzymać auto zastępcze.
Jeszcze do niedawna wielu kierowców nie korzystało z opcji pojazdu zastępczego, ponieważ nie było to rozwiązanie zbyt powszechnie stosowane. Jednak obecnie coraz więcej osób świadomych swoich praw korzysta z możliwości wynajęcia samochodu. To bardzo ułatwia codzienność w sytuacjach, kiedy musimy dojechać do pracy, odwieźć dzieci do szkoły czy zrobić zakupy. O możliwość skorzystania z auta zastępczego może starać się osoba prywatna oraz prowadząca działalność gospodarczą.
Jedynym ograniczeniem, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze auta zastępczego, jest marka samochodu. Nie może być ona wyższa klasą od posiadanego przez nas pojazdu. Samochód zastępczy przysługuje nam zarówno przy szkodzie częściowej, jak i całkowitej. W praktyce oznacza to sytuację, kiedy nasze auto wymaga naprawy i nie możemy się nim bezpiecznie poruszać na drodze. Podobnie jeśli nie jest możliwe przywrócenie stanu naszego pojazdu sprzed wypadku. Jednak podstawowe pytanie brzmi: na ile przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!
Ile czasu można korzystać z samochodu zastępczego?
To, na jak długo przysługuje nam samochód zastępczy, zależy ściśle od rodzaju szkody. Jeśli doszło do szkody częściowej, to poszkodowany kierowca ma prawo korzystać z pojazdu zastępczego do momentu, aż jego samochód zostanie naprawiony. W praktyce oznacza to czas, którego potrzeba na zgłoszenie szkody, ocenę rozmiaru szkód, a także samą naprawę auta.
W sytuacji, kiedy mówimy o szkodzie całkowitej, możemy korzystać z samochodu zastępczego od momentu wypadku aż do dnia, w którym jesteśmy w stanie kupić nowe auto. Wymaga to jednak odpowiedniej argumentacji, tak aby ubezpieczyciel wiedział, dlaczego mamy nabyć samochód akurat w podanym przez nas terminie. W praktyce poszkodowany nie musi zwracać pojazdu zastępczego natychmiast po wypłacie odszkodowania.
Co zrobić, aby otrzymać samochód zastępczy?
Aby móc skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy, należy wyrazić taką chęć w momencie zgłaszania szkody. Po stronie Towarzystwa Ubezpieczeń leży, aby wyjaśnić dokładnie, jak wygląda taka procedura. Zwykle kierowca wynajmuje samochód i po zakończeniu naprawy własnego pojazdu przekazuje fakturę do ubezpieczyciela. Aby uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów wynajmu auta, należy wcześniej zapoznać się z ewentualnymi wykluczeniami. Taka sytuacja może nastąpić np. kiedy używaliśmy swojego samochodu bardzo rzadko.
Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu auta?
Należy pamiętać, że nie możemy domagać się od Towarzystwa Ubezpieczeń pieniędzy na wypożyczenie samochodu, którego jeszcze nie wynajęliśmy. Chodzi o otrzymanie środków jeszcze przed opłaceniem wynajmu. Możemy to zrobić dopiero kiedy zapłacimy i odbierzemy fakturę od firmy wynajmującej. Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć wszelkich nieporozumień, należy uzyskać wszystkie informacje u ubezpieczyciela zaraz po kolizji.
Jeśli natomiast zależy nam na ochronie samochodu w każdej sytuacji, również kiedy do kolizji dojdzie z naszej winy, wtedy warto poszerzyć OC o dodatkowy zakup polisy AC.
Polecane artykuły
Dom i mieszkanie
Przedmioty szklane – czy można je objąć ochroną ubezpieczeniową?
Sprawdź jak zabezpieczyć elementy szklane w swoim domu
Komunikacja
Kolizja z rowerzystą – co zrobić po wypadku?
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się co zrobić w przypadku kolizji z rowerzystą
Podróż
Jakie ubezpieczenie wybrać na krótki city break? Praktyczne wskazówki
Jeśli planujesz weekendowy wyjazd za granicę koniecznie przeczytaj artykuł