Komunikacja

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak przewozić dziecko w samochodzie?

Jak wozić dziecko w samochodzie i o czym należy pamiętać przed podróżą? 

2 kwietnia 2021

Bezpieczna jazda to nie tylko dostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz zachowanie ostrożności. To także komfort, jaki jesteśmy w stanie zapewnić podróżującym. Dużą troską należy otoczyć zwłaszcza najmłodszych – zasady prawidłowego przewozu określone są w kodeksie drogowym. Pytanie brzmi tylko, czy potrafimy się do nich stosować. Jak wozić dziecko w samochodzie i o czym należy pamiętać przed podróżą? 

Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Na początek garść smutnych danych – w 2019 roku miało miejsce 2 387 wypadków z udziałem dzieci w wieku od 0 do 14 lat[1]. Jak wynika ze statystyk polskiej Policji, najliczniejszą grupę poszkodowanych stanowią właśnie małoletni pasażerowie:

  • w przedziale wiekowym 0-6 w 571 wypadkach zginęło 18 dzieci, 637 zostało rannych,
  • w przypadku dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia, w 727 wypadkach zginęło 17 osób, a 833 zostały ranne.

Czy to oznacza, że nie przykładamy wystarczającej wagi do kwestii bezpieczeństwa naszych pociech? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kocham Zapinam, blisko 5% rodziców przewozi dzieci bez stosowania zabezpieczeń[2]. Ponad 11% wybiera podkładkę jako alternatywę dla fotelika. I choć zdecydowana większość dorosłych stosuje się do prawnych wymogów w tej kwestii, sam zakup zabezpieczania nie gwarantuje jego skuteczności.

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Przepisy

Jak przewozić dziecko w samochodzie? To kwestia, która zależy nie tylko od naszych upodobań. Zasady prawidłowego przewozu nieletnich regulują przepisy kodeksu drogowego. Jeszcze kilka lat temu głównym wyznacznikiem określającym, czy dziecko powinno podróżować w foteliku, czy bez był jego wiek. Prawo zakładało konieczność stosowania tego elementu wyposażenia do 12 roku życia.

Ten obowiązek został zmieniony w roku 2015. Od tamtego czasu o konieczności stosowania fotelika decyduje wyłącznie wzrost dziecka. Jak dziś przepisy regulują przewożenie dziecka w samochodzie?

  • Każda osoba nieletnia o wzroście do 150 cm musi podróżować w foteliku,
  • nakaz obowiązuje do czasu uzyskania pełnoletności,
  • w przypadku dzieci powyżej 150 cm – wystarczą jedynie zapięte pasy bezpieczeństwa.

Co sprawia, że foteliki są bezpiecznym rozwiązaniem?

  • Pozwalają bezpiecznie umiejscowić dziecko – zabezpieczają przed przemieszczaniem się we wnętrzu auta,
  • zabezpieczają przed skutkami gwałtownego hamowania lub zmiany kierunku jazdy,
  • ograniczają skutki zderzenia podczas wypadków, kolizji drogowych i minimalizują ryzyko wystąpienia urazu.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Jak wozić dziecko w samochodzie – najczęstsze błędy

Wiemy już, jak kwestię przewozu najmłodszych reguluje prawo. Mimo to nie brakuje sytuacji, w których bezpieczeństwo dzieci w pojeździe jest zagrożone. Bardzo często wynikają one z popularnych błędów, które popełniamy sami jako rodzice:

  • Niedopasowanie fotelika do wzrostu i wagi dziecka – zakup pierwszego lepszego fotelika sprawi, że nie będzie spełniać on swojej roli. Przy zakupie koniecznie powinniśmy uwzględnić wymiary i potrzeby pasażera. Wpływają one na ułożenie głowy oraz prawidłowe zapięcie pasów. Pamiętajmy też, że fotelik musimy dopasować do kanapy w aucie – warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem.
  • Montaż fotelika na przednim siedzeniu – najlepszym miejscem na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy lub miejsce za przednim fotelem pasażera. Wynika to z ruchu prawostronnego, który zwiększa ryzyko kolizji z lewej strony.
  • Przewożenie dziecka przodem do kierunku jazdy – dlaczego montaż fotelika tyłem jest bezpieczniejszy? Ciało dziecka jest amortyzowane podczas uderzenia. Warto montować w ten sposób fotelik, nawet mimo niechęci dziecka. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym szybciej się przyzwyczai.
  • Kupno fotelika z niepewnego źródła – fotelik ma być przede wszystkim bezpieczny i dopasowany do rozmiarów dziecka. Zanim wybierzemy konkretny model, upewnijmy się jakie atesty przeszedł. W tym przypadku o pomoc możemy poprosić sprzedawcę.
  • Źle zapięte pasy – prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa będzie decydować o skuteczności ochrony, jaką zapewnia fotelik. Dlatego przed usadzeniem dziecka w samochodzie powinniśmy pamiętać o zdjęciu kurtki. Oddziela ona ciało od pasów, przez co pod materiałem wytwarza się dodatkowa warstwa powietrza. W momencie uderzenia będzie ono napierać na klatkę piersiową, a ponadto może spowodować przesunięcie się pasów. Prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa powinien przylegać do ciała dziecka – nie ubrania.

Jak dopasować fotelik dla dziecka?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, bezpieczny fotelik powinien być dopasowany do rozmiarów naszego dziecka. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

  • Dla niemowląt do 15 miesiąca życia najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie fotelik typu nosidełko.
  • W przypadku dzieci do 4 roku życia, fotelik powinien posiadać własną uprząż.
  • Starsze dzieci należy przewozić w fotelikach z oparciem ochronnym i zagłówkiem.

[1] https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

[2] https://www.kochamzapinam.pl/2019/06/11/czy-dzieci-w-polsce-jezdza-bezpiecznie-czesc-i/#page-content