Ubezpieczenia komunikacyjne

Jak dbać o samochód zimą? 5 zasad, o których musisz pamiętać

2 kwietnia 2021

Zimą zmieniamy nasze ubrania, rytm życia i codzienne rytuały. Sięgamy po witaminy na odporność oraz więcej czasu spędzamy w domu. Zamiast korzystać ze spacerów, wsiadamy o wiele częściej do samochodu. Skoro sami przygotowujemy się na nadejście chłodnych miesięcy, nie powinniśmy również zapominać o naszych samochodach. One też wymagają przygotowania, aby mogły nam bezawaryjnie służyć w trakcie mrozów. Poznaj 5 podstawowych zasad, które pozwolą na bezpieczną i komfortową jazdę zimą.

Dlaczego warto zadbać o auto przed zimą?

Wiele osób zastanawia się, jak dbać o samochód wraz z nadejściem zimy. Niestety, jednak wielu z nas równie często o tym zapomina. O tym, w jakim stanie technicznym jest nasz samochód, powinniśmy pomyśleć już jesienią. Zima na drodze oznacza trudne warunki do jazdy. Szybko zapadający zmrok, gołoledź, mróz i śnieg mogą pogłębiać problemy techniczne auta, jeśli już jakieś istnieją. Zignorowanie ich stwarza duże zagrożenie dla nas, naszych bliskich, ale również dla innych kierowców uczestniczących w ruchu drogowym. Dlatego co roku należy podejść odpowiedzialnie do tematu zimowej jazdy i jeszcze jesienią zarezerwować termin u sprawdzonego mechanika lub w serwisie samochodowym.

Warto również pomyśleć i zaopatrzyć się w przydatny sprzęt. Przydatne akcesoria:

  • skrobaczka do szyb;
  • szczotka do śniegu;
  • mata chroniąca przednią szybę przed mrozem;
  • odmrażacz do szyb;
  • odmrażacz do zamków;
  • wysokiej jakości wycieraczki;
  • pochłaniacz wilgoci.

Ponadto warto również pamiętać, że przy bardzo niskich temperaturach lepiej zrezygnować z korzystania z myjni samochodowych. Najrozsądniej wybierać dni, kiedy temperatura nie spada poniżej 0.

Poniżej warto poznać 5 podstawowych zasad, które pomogą w utrzymaniu naszego auta w dobrym stanie technicznym przez cały okres zimowy.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

1.    Zmień opony

Jeśli nie chcesz dołączyć do „Klubu miłośników letnich opon”, czyli osób, które wraz z pojawieniem się pierwszych oznak zimy powodują stłuczki na drogach, to koniecznie zaplanuj wymianę opon jeszcze jesienią. Ostatni moment to początek listopada, ponieważ właśnie od tego miesiąca możemy spodziewać się nagłego ochłodzenia. Jeśli ze względu na ciepłe zimy przez ostatnie lata wydaje nam się, że letnie opony dadzą radę – postępujemy bardzo nierozsądnie! Wystarczy jeden dzień przymrozków, aby wyjeżdżając rano do pracy spowodować wypadek.

Jeśli zatem zastanawiamy się, jak zadbać o samochód zimą to pierwszym krokiem niech będzie zmiana opon. Opony zimowe są przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach, co gwarantuje samochodowi dobrą przyczepność do nawierzchni. Odpowiednia struktura zimowych opon pozwala na szybkie odprowadzanie wody oraz usuwania błota z głównego kanału opon. Jeśli pozostawimy na sezon zimowy opony letnie, wtedy będą się one nie tylko szybciej zużywały, ale przede wszystkim mogą być powodem poważnych kolizji. Rozsądnym wyborem mogą być opony całoroczne, jednak są one zalecane osobom, które mieszkają w mieście i nie wybierają się raczej w dalekie podróże.

2.    Zadbaj o akumulator

Akumulatory lubią się rozładować pod wpływem mrozu oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie, nawet jeśli nasz akumulator działa bez zarzutu, należy go sprawdzić i podładować. Mechanik bowiem może stwierdzić konieczność wymiany na nowy. Nie zapominajmy o niezbędnych w każdym samochodzie kablach rozruchowych. Nawet jeśli my z nich nie skorzystamy, będziemy w stanie udzielić pomocy innym potrzebującym.

3.    Wymień płyny eksploatacyjne

Kolejnym obowiązkowym przeglądem przed zimą powinno być sprawdzenie płynów eksploatacyjnych takich jak: olej, układ chłodniczy, płyn hamulcowy. Doświadczony mechanik wykona taki przegląd w kilka minut przy okazji innych kontroli. Niestety, ale zimą układ chłodzenia może bardzo mocno ucierpieć, jeśli nie zadbamy o wystarczająco niską temperaturę krzepnięcia płynu. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do poważnej awarii silnika, bloku lub głowicy. Takie naprawy są nie tylko kosztowne, ale zajmują również dużo czasu. Zimą codzienność bez samochodu może okazać się wyjątkowo dokuczliwa.

4.    Oczyść układ wentylacyjny

To, że o klimatyzację należy dbać jedynie przed latem to mit! Aby mieć pewność, że nasz układ wentylacyjny działa odpowiednio, należy przeprowadzić czyszczenie dwa razy w roku. Dlaczego troska o nią jest tak ważna również zimą? Dba ona przede wszystkim o to, by zimą pozbyć się wilgoci z naszego auta. Wilgoć w aucie wzrasta za każdym razem, kiedy wsiadamy do niego np. z zaśnieżonymi butami. Ponadto nieczyszczona klimatyzacja to ryzyko wdychania szkodliwych grzybów oraz bakterii w trakcie ogrzewania wnętrza kabiny. Serwis klimatyzacji to niewielka inwestycja w porównaniu z korzyściami zdrowotnymi, jakie ze sobą niesie. I nie zapominajmy o oszronionych i zaparowanych szybach, które skutecznie mogą utrudnić jazdę zimą.

5.    Zabezpiecz lakier

Piaskarki, odśnieżarki oraz sól sypana na drogi i ulice to prawdziwy koszmar dla karoserii naszych samochodów. Jak dbać o auto, aby po zimie nie zobaczyć rdzy? Warto zabezpieczyć podwozie oraz lakier w profesjonalnym serwisie. Zabezpieczenie lakieru to niedroga usługa w porównaniu do potencjalnych szkód, które mogą powstać. W serwisie pomogą nam również zadbać o zewnętrzną stronę naszych szyb, która jest również narażona zimą na liczne uszkodzenia.