Komunikacja

Jak działają nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach?

Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

6 lutego 2023

Branża motoryzacyjna w ostatnich latach przeszła prawdziwą rewolucję. Nie dotyczyła ona tylko opracowywania lepszych i wydajniejszych silników elektrycznych, ale także nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Współczesne samochody stają się coraz inteligentniejszymi komputerami, które nie tylko ułatwiają jazdę, ale przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo kierowcy. Zobacz, jak działają nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach!

Poznaj nowoczesne systemy bezpieczeństwa

Statystyki mówią same za siebie – co roku zmniejsza się liczba kolizji drogowych oraz wypadków śmiertelnych [1]. Przyczyn tego zjawiska analitycy upatrują przede wszystkim w coraz inteligentniejszych i bezpieczniejszych samochodach, które pomagają kierowcom w unikaniu niepożądanych zdarzeń drogowych. Systemy w samochodach bardzo szybko ewoluują. Układy takie, jak ABS, ESP czy EBD, które kiedyś stanowiły dla wielu rewolucję, dziś są już utartym standardem.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach poprawiają bezpieczeństwo poruszania się pod wieloma względami. Coraz popularniejszą technologią jest LDA, czyli asystent zmiany pasa ruchu. Pojazd sam na bieżąco monitoruje, czy porusza się po odpowiednim fragmencie jezdni. Jeśli nie, sygnalizuje to i samodzielnie wraca na właściwy pas.

Zobacz też: Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej? Poznaj przyczynę problemu

Ogromne znaczenie mają systemy przeciwzderzeniowe w samochodach. Jeżeli układ elektroniczny wykryje wystąpienie zagrożenia przy jednoczesnym braku reakcji kierowcy, pojazd zahamuje samodzielnie.

Doskonałym systemem zwiększającym bezpieczeństwo jest system wykrywania pieszych, który sprawia, że potrącenie przechodnia jest praktycznie niemożliwe. Odpowiednio zbalansowane czujniki z ogromną precyzją wykrywają ruch przy samochodzie.

Nowoczesnych rozwiązań nie tylko nie brakuje, ale z każdym miesiącem entuzjaści współczesnej motoryzacji mogą przeczytać o kolejnych prototypach. Rozwiązania te nie tylko przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drodze, ale także wygody kierowców. Wspierają bezpieczeństwo, ułatwiają jazdę. Choć oczywiście nie zastąpią umiejętności samego kierowcy.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Systemy bezpieczeństwa w samochodach – jak wpływają na bezpieczeństwo?

Statystyki mówią jasno – rozwój technologii i nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach sprawiają, że dochodzi do coraz mniejszej liczby zdarzeń drogowych. W połowie lat 90. XX wieku dochodziło do ok. 60 tysięcy wypadków rocznie. Łączna liczba zarejestrowanych pojazdów wynosiła ponad 7 milionów. Tymczasem w 2020 roku odnotowano nieco ponad 30 tysięcy wypadków. To aż o połowę mniej, niż przed piętnastoma laty pomimo tego, że na polskich drogach porusza się obecnie ponad 30 milionów aut! [2]

Zobacz też: Ranking TUV 2021 – jakie marki najmniej awaryjne?

Oczywiście na bezpieczeństwo oddziałują także zmiany w przepisach ruchu drogowego, modernizacja infrastruktury drogowej, zmiana świadomości i mentalności kierowców, jak i wiele pozostałych czynników. Jednak w dużym stopniu na poprawę warunków jazdy wpływ miały poniższe systemy bezpieczeństwa w samochodach osobowych:

  • ACC (ang. Adaptive Cruise Control) – tempomat z automatyczną regulacją prędkości, który dodatkowo utrzymuje bezpieczny dystans między samochodami znajdującymi się z przodu i z tyłu,
  • AFL (ang. Adaptive Forward Lighting) – system dbający o bezpieczeństwo w trakcie pokonywania zakrętów, poprzez dodatkowe doświetlanie boczne fragmentów trasy,
  • BLIS (ang. Blind Spot Information System) – system wykrywania ślepego pola w lusterkach bocznych sygnalizuje przed pojazdami znajdującymi się w strefie, której nie może dostrzec kierowca. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza w większych samochodach osobowych, jak i samochodach ciężarowych,
  • LDW (ang. Lane Assist) – system ostrzegający kierowcę przed niepożądaną zmianą ruchu; może sygnalizować zagrożenie poprzez wywoływanie wibracji na kierownicy lub sygnały dźwiękowe,
  • TSR (ang. Traffic Sign Recognition) – inteligentny system wykrywania i odczytywania znaków drogowych, który dodatkowo może sygnalizować kierowcy za pomocą dźwięku o zmianie warunków, np. wykryciu ograniczenia prędkości na drodze.

Oprócz konkretnych systemów w samochodzie na bezpieczeństwo wpływa także coraz lepsza technologia, jakość i liczba umieszczonych w pojeździe poduszek powietrznych. Istotna jest również poprawa jakości takich podzespołów jak ogumienie, reflektory czy tarcze hamulcowe.

Systemy bezpieczeństwa – czy wpływają na cenę polisy?

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych zależne są od wielu różnych czynników, a sposoby ich obliczania różnią się w zależności od towarzystwa. Z pewnością systemy bezpieczeństwa mają znaczenie w kontekście wartości samego pojazdu, a więc w rezultacie mogą mieć też wpływ na koszt ubezpieczenia AC.

Mówiąc o bezpieczeństwie na drodze, nie można też zapomnieć o roli, jaką pełni polisa ubezpieczeniowa. Nawet najnowsza technologia nie jest w stanie zagwarantować 100% ochrony. Wybierając rozszerzoną polisę ubezpieczeniową samochodu, można być pewnym, że w razie wystąpienia przewidywanego ryzyka koszty zostaną uregulowane przez ubezpieczyciela, dzięki czemu nie trzeba się niczym martwić.

 

 

[1] Źródło: https://www.pap.pl/
[2] Źródło: https://www.prawodrogowe.pl/