Komunikacja
Jak obliczyć koszty wakacyjnego wyjazdu samochodem?
Sprawdź jak zabezpieczyć się przed nieplanowanymi wydatkami?
18 lipca 2022
W ostatnim czasie wyjazd samochodem na wczasy staje się coraz większym luksusem. Spowodowane jest to dynamicznie rosnącymi cenami paliw. Planując wymarzone wakacje warto na początku odpowiednio się przygotować i obliczyć wszystkie wydatki. Jaki jest rzeczywisty koszt przejazdu samochodem na wczasy?
Jak planować wakacyjną podróż samochodem?
Najczęstszym środkiem komunikacji w trakcie wakacji jest samochód. To właśnie we własnym aucie czujemy się najbezpieczniej i najbardziej komfortowo. Według ogólnodostępnych danych koszt podróży samochodem jest wyższy od kosztów przejazdu pociągiem, a czasem nawet samolotem. Jednak obydwie te opcje nie dają takiej wygody i mobilności, jak własny samochód, w którym bez problemu można wypełnić po brzegi bagażnik i być w gotowości na wszystko.
Planowanie wakacyjnej podróży warto zacząć od stworzenia listy wszystkich najważniejszych rzeczy. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą dodatkowych akcesoriów samochodowych, np. koła zapasowego, jeśli wcześniej zostało ono wyjęte w trosce o zwiększenie pojemności bagażowej. Przed przyjazdem na miejsce dobrze jest sprawdzić, co znajduje się w okolicy, gdzie jest apteka lub najbliższy punkt opieki zdrowotnej, a także jaki jest rozkład ulic. Te czynności można dziś niezwykle łatwo wykonać, a jedyne, czego potrzebujemy, to telefon z dostępem do internetu.
Koszty podróży samochodem – co brać pod uwagę?
Wydatki związane z podróżą da się dość łatwo obliczyć, dzięki czemu można się odpowiednio wcześnie przygotować. Szacując, ile zapłacimy za przejazd samochodem do miejscowości wypoczynkowej, trzeba bazować na trzech najważniejszych danych:
- parametrach spalania auta (liczba litrów na 100 km),
- odległości między miejscem wyjazdu a miejscem docelowym,
- aktualnych cenach paliw (lub energii w przypadku aut elektrycznych).
Jeżeli do pokonania mamy trasę rzędu 300 km, samochód spala 10 l/100 km benzyny bezołowiowej, a aktualna cena tego paliwa wynosi 8 zł/1 litr, okaże się, że za tę przyjemność będzie trzeba zapłacić około 240 złotych. Jeśli trasa powrotna przebiega tak samo, koszt ten należy podwoić.
Koszt przejazdu samochodem uwzględnia pokonanie dłuższego odcinka. W związku z tym przy obliczeniach należy pamiętać, aby brać pod uwagę realny poziom spalania auta w trasie, a nie w mieście lub w cyklu mieszanym. Z kolei dokładną odległość między dwiema miejscowościami można poznać dziś nie tylko poprzez systemy nawigacji satelitarnej, ale też przez wyszukiwarkę internetową. Warto jednak wziąć margines na przemieszczanie się samochodem w mieście. Przy obliczaniu wszystkich wydatków dobrze jest podliczyć także ewentualne wyjazdy w trakcie wakacji, np. na zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych.
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!
Przygotuj się na niespodziewane zdarzenia
Każda podróż niesie ze sobą jakieś zagadki. Warto przygotować się na niespodziewane wydarzenia – zarówno te finansowe, jak i organizacyjne lub medyczne. Najważniejszym krokiem przed wyjazdem za granicę powinien być wybór dobrego ubezpieczenia podróżnego. Na rynku znaleźć można wiele ofert ubezpieczeń, które zapewniają ochronę w wybranych destynacjach, zarówno do państw w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Rozszerzona polisa komunikacyjna o Assistance za granicą pozwoli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem. W razie trudności mamy pewność otrzymania potrzebnej pomocy. Zakres ochrony w różnych opcjach ubezpieczenia może się różnić, ale bardzo częste są: naprawy techniczne pojazdu w sytuacji awarii, holowanie po awarii i wypadku czy auto zastępcze po wypadku lub kradzieży.
Oprócz wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego, dobrze wiedzieć na kogo w razie problemów możemy liczyć. Dobry research to na przykład sprawdzenie, jakie instytucje państwowe lub lokalne stowarzyszenia oferują pomoc turystom. Zaleca się zweryfikować informacje polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz państw, do których się udajemy. Zdecydowanie zalecane jest wyrobienie karty EKUZ, która na terenie UE gwarantuje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej. Zakres jej obowiązywania może być inny niż w Polsce – obowiązuje zakres bezpłatnej pomocy danego kraju, w którym zdarzy się wypadek. W przypadku dłuższych podróży przydatny będzie program Odyseusz, który umożliwia niezwłoczny kontakt z bliskimi w razie wystąpienia trudnych sytuacji za granicą. Warto jeszcze rozważyć opcję zakupu ubezpieczenia podróżnego, które swoim zakresem obejmuje np. koszty nagłego zachorowania za granicą.
Jak zaplanować zagraniczną podróż samochodem?
Zagraniczna podróż samochodem wymaga bardziej gruntownego przygotowania. Jeszcze więcej czasu należy poświęcić na rezerwację usług turystycznych, jeśli nie korzysta się z oferty biura podróży. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, że przepisy drogowe, nawet na terenie państw Unii Europejskiej, zmieniają się. Przykładowo, na większości niemieckich autostrad można otrzymać mandat tylko za zbyt wolną jazdę – górny limit km/h nie obowiązuje. Obliczanie kosztów podróży zagranicznej jest trudne, ale nie niemożliwe. Oprócz kosztów paliwa warto uwzględnić koszty winiet, parkingów i kempingów.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania