Komunikacja

Jak ubezpieczyć samochód z zagranicy?

Rozważasz sprowadzenie samochodu z zagranicy? Zobacz, co zrobić, aby Twoje auto mogło znaleźć się na polskich drogach

14 stycznia 2021

Według raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego każdego roku w Polsce zostaje zarejestrowanych ponad 700 tys. samochodów używanych z zagranicy. Dla porównania – liczba rejestracji nowych aut od kilku lat nie przekracza 500 tys. Polscy kierowcy, zachęceni niskimi cenami pojazdów z różnych stron Europy, chętnie przywożą auta do kraju.

Co zrobić po sprowadzeniu auta do Polski? Jakich formalności należy dopełnić? Pamiętaj, że zorganizowanie wszystkiego przed rozpoczęciem jazdy samochodem sprowadzonym z zagranicy jest bardzo ważne. Każde auto, niezależnie od tego, czy zostanie zakupione w salonie, u pośrednika, czy przyjedzie z zagranicy, musi posiadać ważne OC, jeżeli zostało zarejestrowane w Polsce. Poruszając się bez ubezpieczenia OC  otrzymasz karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wyliczaną na podstawie płacy minimalnej. W razie spowodowania wypadku zostaniesz dodatkowo obciążony wysokimi kosztami odszkodowań za wyrządzone szkody.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Zobacz więcej: Dlaczego zakup OC jest obowiązkowy dla każdego kierowcy?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy – co dalej?

Aby sprowadzone, używane auto mogło jeździć po polskich drogach, musi spełnić dwa podstawowe warunki:

  • musi zostać zarejestrowane w Polsce,
  • posiadać ważne ubezpieczenie OC samochodu.

Od pierwszego warunku istnieje jednak jeden wyjątek. Jeśli kupisz używane auto z zagranicy, które jest zarejestrowane w innym kraju i posiada ważny przegląd techniczny, możesz jeździć nim po polskich drogach przez 30 dni od daty zakupu pojazdu. W ciągu tego miesiąca masz czas, aby spokojnie zorganizować rejestrację w Polsce.

Auto zarejestrowane za granicą – co z obowiązkowym ubezpieczeniem OC? Jak zarejestrować samochód w Polsce?

30-dniowy okres o którym piszemy powyżej nie zwalnia Cię z obowiązku posiadania ważnego w Polsce ubezpieczenia OC. Jeśli więc chcesz jak najszybciej zacząć jeździć swoim nowym autem, musisz zorganizować obowiązkową polisę OC.

W czasie 30 dni od zakupu samochodu rejestrowanego za granicą (lub gdy zakupiłeś samochód niezarejestrowany), musisz udać się do wydziału komunikacji.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

  1. Wniosek o rejestrację samochodu – rejestracji dokonuje starosta powiatowy, Ty natomiast zwracasz się do niego z prośbą o rejestrację.
  2. Dowód własności pojazdu – w przypadku używanych aut z zagranicy będzie to umowa potwierdzająca zakup auta (ewentualnie umowa zamiany czy umowa darowizny).
  3. Dowód rejestracyjny pojazdu – jeśli auto było używane za granicą i posiadało ważne tablice rejestracyjne.
  4. Dowód opłacenia akcyzy – należy ją wpłacić na konto izby celnej (z podaniem marki samochodu i numeru nadwozia).
  5. Wszystkie dokumenty auta przetłumaczone na język polski – należy zgłosić je tłumaczowi przysięgłemu lub właściwemu konsulowi.

Gdy wszystkie dokumenty zostaną przyjęte w urzędzie, otrzymasz pozwolenie na poruszanie się po drogach oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Od tego czasu masz 30 dni na dokonanie przeglądu technicznego. Z tymczasową rejestracją możesz także wykupić roczne ubezpieczenie OC. Gdy minie miesiąc, otrzymasz:

  • właściwe tablice rejestracyjne,
  • naklejkę identyfikacyjną na przednią szybę,