Komunikacja
Jak wynająć samochód na wakacjach za granicą?
Sprawdź o czym warto wiedzieć wynajmując auto za granicą!
16 sierpnia 2023
Wybierasz się na zagraniczne wakacje i planujesz podróżować autem z wypożyczalni? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aby bezpiecznie wynająć samochód za granicą, by w pełni cieszyć się z urlopu.
- Jak znaleźć dobrą wypożyczalnię
- Jak wypożyczyć auto za granicą
- Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód
- Kiedy wypożyczalnia może obciążyć Cię kosztami za uszkodzenia
- Ubezpieczenie turystyczne – dodatkowa forma ochrony
- Ubezpieczenie wynajętego auta za granicą – podsumowanie
Jak znaleźć dobrą wypożyczalnię
Znalezienie dobrej firmy wynajmującej samochody na wakacje wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele wypożyczalni proponujących atrakcyjne cenowo warunki najmu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy wypożyczane auto posiada ubezpieczenie i jeśli tak, to jakie, a także czy zakresem w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom. Lepiej nie korzystać z niepewnych ofert, które budzą nasze wątpliwości – wiąże się to ze sporym ryzykiem wysokiej odpowiedzialności własnej za wyrządzone szkody na wynajętym pojeździe.
Wypożyczyć samochód można dziś na kilka sposobów: przez internet, przez pośrednika wynajmu pojazdów, w biurze wypożyczalni lub z pomocą biura podróży, które organizuje nasze wakacje. Poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia dostępności wypożyczalni w okolicy, do której się udajemy. Przede wszystkim daje nam to możliwość przejrzenia ofert kilku różnych wypożyczalni oraz sprawdzenia opinii innych klientów. Możemy również wcześniej zarezerwować auto online na konkretny termin, nie martwiąc się o dostępność samochodów na miejscu.
Jeśli chcemy wypożyczyć auto już w trakcie naszego urlopu, warto poprosić w recepcji hotelu o polecenie dobrej wypożyczalni. Hotele często współpracują z tego typu firmami, a pracownicy najczęściej wiedzą, gdzie najlepiej udać się, aby wynająć auto.
Jak wypożyczyć auto za granicą
Kiedy znajdziemy już odpowiednią firmę, to sam wynajem jest prostą sprawą. Nie można jednak zapomnieć o… karcie kredytowej! Bez niej wynajęcie auta najczęściej jest niemożliwe. Wypożyczalnie w ten sposób zabezpieczają środki na poczet kaucji zwrotnej oraz pobierają z góry kwotę za najem pojazdu. Aby wynająć auto:
- przejrzyj oferty wypożyczalni i wybierz tę najkorzystniejszą dla siebie;
- skontaktuj się z przedstawicielem firmy i umów termin wynajmu auta;
- podpisz umowę, wpłać kaucję i opłać z góry koszty wynajęcia samochodu;
- odbierz kluczyki – najczęściej po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego.
Po zakończeniu najmu należy zwrócić pojazd do wypożyczalni, ponownie podpisać protokół zdawczo-odbiorczy i odebrać kaucję, jeśli w samochodzie nie doszło do żadnych uszkodzeń.
Na co zwrócić uwagę, wypożyczając samochód
Wakacje za granicą samochodem to świetny sposób na bezpieczne podróżowanie z całą rodziną. Każdy kierowca, który chce wynająć auto w czasie urlopu i wybrać się w trasę powinien zwrócić uwagę na konkretne warunki najmu. Mowa tu przede wszystkim o takich parametrach, jak:
- dobowe i całkowite koszty wynajęcia samochodu,
- wysokość kaucji zwrotnej,
- limit kilometrów do przejechania,
- procent odpowiedzialności własnej w zdarzeniach drogowych,
- zakres ochrony w ramach ubezpieczenia wypożyczonego samochodu.
Wiele wypożyczalni nalicza dodatkowe koszty na wynajmujących, którzy chcą podróżować z drugim kierowcą, zwiększyć limit kilometrów do przejechania lub skorzystać z dodatkowego wyposażenia.
Przed podpisaniem umowy na wypożyczenie samochodu warto też ustalić, jaki pojazd będzie Ci potrzebny. SUV-y i auta klasy premium będą odczuwalnie droższe niż auta ekonomiczne.
Auto wynajęte na wakacje powinno być na tyle duże, aby wszyscy uczestnicy wyprawy zmieścili się w nim bez problemu wraz ze swoimi bagażami. Jeśli to konieczne, istnieje możliwość wynajęcia samochodu wraz z dodatkowym wyposażeniem, np. bagażnikiem dachowym lub tylnym uchwytem na rowery czy fotelikiem dla dziecka.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Kiedy wypożyczalnia może obciążyć Cię kosztami za uszkodzenia
Wynajem samochodu na wakacje to dobry sposób na podróżowanie, ale niosący ze sobą pewne ryzyko. Podpisanie niekorzystnej umowy wynajmu pojazdu może skutkować naliczeniem wysokich opłat w związku z ewentualnym uszkodzeniem auta.
Wypożyczalnia może obciążyć wynajmującego pojazd kosztami naprawy auta w takich sytuacjach, jak celowe uszkodzenie pojazdu czy użytkowanie auta niezgodnie z warunkami wynikającymi z umowy.
Wynajmowane auta najczęściej posiadają ubezpieczenie. Przed podpisaniem umowy najmu warto zapoznać się ze szczegółami tego ubezpieczenia, czyli zakresem ochrony czy wyłączeniami od odpowiedzialności. Ubezpieczenie wypożyczonego auta jest niezbędne, aby uchronić nas przed poniesieniem wysokich kosztów w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji podczas podróży. Dodatkowo ubezpieczenie wypożyczonego samochodu może zagwarantować nam uzyskanie pomocy np. w postaci holowania lub naprawy auta w sytuacji awarii.
Decydując się na wynajem samochodu za granicą, zawsze warto zadbać o to, aby wybrane auto miało jak najszerszy pakiet ubezpieczenia. Dlaczego? Będzie on gwarancją, że w razie jakichkolwiek problemów z pojazdem otrzymasz rzetelną i szybką pomoc, a w razie potrzeby ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty naprawy pojazdu.
Ubezpieczenie turystyczne – dodatkowa forma ochrony
Dodatkowym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę w przypadku podróży za granicę, jest wykupienie polisy turystycznej. Takie ubezpieczenie stanowi formę ochrony na czas wyjazdu i zabezpieczenie nas przed poniesieniem ewentualnych kosztów, a nawet stresem.
Warunki ubezpieczenia obejmują m.in.: następstwa nieszczęśliwych wypadków, nagłe zachorowanie, a nawet utratę bagażu. Dodatkowo, ochrona ubezpieczenia turystycznego uwzględnia szkody wyrządzone osobom trzecim, do których doszło podczas korzystania z mienia m.in. na podstawie umowy najmu.
Ubezpieczenie wynajętego auta za granicą – podsumowanie
Przed podpisaniem umowy na wynajem, zawsze warto zwrócić uwagę na pakiet ubezpieczenia, które posiada wypożyczane przez nas auto. Dzięki temu możemy uniknąć wysokich kosztów związanych z ewentualnym uszkodzeniem pojazdu.
Warto pomyśleć również o dodatkowym ubezpieczeniu podróżnym, dzięki któremu uzyskamy pomoc w sytuacji np. nagłego zachorowania. Ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, otrzymamy pomoc tłumacza, np. w kontakcie z lekarzem, a także otrzymamy wypłatę odszkodowania w sytuacji stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Pamiętajmy, że posiadanie ubezpieczenia daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa – dzięki niemu nie pozostajemy sami w obliczu nieprzewidzianych sytuacji i możemy w pełni korzystać z wakacji.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania