Komunikacja

Kupujesz używany samochód? Sprawdź, gdzie warto szukać

Jak kupić samochód używany, aby nie żałować wydanych pieniędzy?

15 kwietnia 2021

Kupno używanego samochodu nie jest wcale tak proste, jak może się wydawać. Stoimy nie tylko przed tymi samymi wyzwaniami, co przy zakupie nowego auta, ale dochodzą do tego inne kwestie – trzeba taki pojazd dokładnie sprawdzić po każdym kątem. Zatem jak kupić samochód używany, aby nie żałować wydanych pieniędzy?  

Jak kupić samochód używany – pierwsze kroki

Pierwsze, co musimy zrobić, to oszacować budżet. Określone środki pomogą w wyborze odpowiednich ofert. Jednak sama kwota to nie wszystko. Bo to, że stać nas na samochód, nie oznacza, że będzie nas stać na jego utrzymanie. Fakt, że niektóre modele premium szybko tracą na wartości, nie jest równoznaczny z tym, że to samo dzieje się z częściami eksploatacyjnymi do danego modelu. Może się okazać, że rocznie będziemy wydawać o wiele więcej, niż byśmy chcieli. Dlatego warto patrzeć również pod tym kątem – czy samochód jest drogi w utrzymaniu.

Dobrze też zorientować się, gdzie kupić używane auto. Kupując nierozważnie, można narobić sobie sporo kłopotów. Najlepiej zatem kupować od osób prywatnych, które znamy, albo wobec których mamy pewność, że dbają o samochody. Inną możliwością jest skorzystanie z usług dealerów aut używanych, którzy są na rynku od wielu lat, dzięki czemu mają ugruntowaną pozycję i wiele opinii zadowolonych klientów. Trzecią opcją jest skorzystanie z odkupu auta poleasingowego. To często najlepsza opcja, ponieważ dostajemy pojazd z pełną historią i dokumentacją.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Nie wiesz, jak kupić samochód? Zwróć uwagę na te kwestie

Zanim w ogóle umówimy się na oglądanie interesującego nas samochodu, sprawdźmy jego historię. W tym celu potrzebujemy numer VIN. Dzięki niemu będziemy mogli uzyskać raport, w którym zawarta będzie cała historia pojazdu. W takim raporcie potwierdzimy informacje na temat przebiegu, serwisowania, ale przede wszystkim stłuczek i wypadków. Szkoda szkodzie bowiem nierówna – jeśli to wyłącznie przetarcia, nie mamy się czym martwić. Gorzej, jeśli została naruszona konstrukcja auta – wtedy należy taki samochód omijać szerokim łukiem.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu prześwietlać pojazd, możemy to zlecić firmom, które się w tym specjalizują. To bardzo proste – informujemy o konkretnym aucie i fachowiec dokonuje szczegółowej analizy. Ściąga raport VIN, jedzie na oględziny, udaje się na stację diagnostyczną, odbywa jazdę testową. W ten sposób uzyskujemy bardzo dokładny opis samochodu oraz fachową pomoc, dzięki której oszczędzamy czas i pieniądze.

A jak kupić samochód z zagranicy? W takim przypadku trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli zastanawiamy się nad autem już sprowadzonym albo takim, które znajduje się w innym kraju, poproszenie o pomoc specjalistów powinno być pierwszym krokiem, jaki podejmiemy. Doskonale znają realia rynku, wiedzą, gdzie i jak szukać oraz na co zwrócić uwagę. Są firmy, które specjalizują się w sprowadzaniu aut – warto skorzystać z ich usług.

Zobacz też: Jak wybrać pierwszy samochód? Poradnik dla młodych kierowców

Jak kupić samochód używany – czy musi posiadać ubezpieczenie?

Zastanawiając się jak kupić samochód używany, często jednym z pierwszych pytań, które zadajemy sprzedawcy, jest to o ubezpieczenie. Ubezpieczenie nie świadczy co prawda o stanie auta oraz jego ewentualnej historii, ale za jego brak grozi kara, a my nie będziemy mogli przetestować auta na jeździe próbnej.

Dlaczego zdarza się, że wystawione na sprzedaż auta nie posiadają ubezpieczenia komunikacyjnego? Czasem taki pojazd jest po prostu nieużywany. Jest on dla właściciela jednym z kilku i, może się wydawać, że nie ma potrzeby płacić za OC, skoro nikt nim nie jeździ. Jest to błędem, ponieważ za brak OC grozi kara. Sam fakt, że samochód jest nieubezpieczony, nie musi to oznaczać, że sprzedawca chce coś przed nami ukryć. Warto jednak zapytać, dlaczego. Im więcej posiadamy informacji, tym lepiej dla nas. Jeżeli kupimy samochód bez ubezpieczenia musimy zadbać o to, aby od razu go ubezpieczyć – z dniem zakupu.

Jak kupić samochód? Z głową. To zadanie nie jest takie proste, jak się mogłoby wydawać. Musimy być czujni i zwracać uwagę na każdy detal. Używane auta wymagają dużo więcej zaangażowania od kupującego niż w przypadku nabywania nowego egzemplarza. Trzeba wczuć się w rolę detektywa, który zagląda w każdy zakamarek, analizuje każdy dokument i wypytuje o szczegóły. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że auto, które nas interesuje, jest godne zakupu.