Komunikacja
Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
Dowiedz się więcej i zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych.
18 maja 2022
Fotelik samochodowy to jedno z tych zabezpieczeń, o którym muszą pamiętać wszyscy rodzice. Wielu z nich zastanawia się jednak, jak długo trzeba z niego korzystać. A jakie informacje na ten temat można znaleźć w przepisach polskiego prawa? Jak długo trzeba korzystać z fotelika samochodowego dla dziecka? Od kiedy maluch może jeździć bez niego? Sprawdzamy.
Dziecko bez fotelika – kiedy jest to legalne?
Zgodnie z przepisami fotelików samochodowych trzeba używać tak długo, jak długo dziecko nie przekroczy 150 cm wzrostu. Wszystkie dzieci niższe niż 150 cm muszą więc prawie zawsze jeździć w foteliku – bez względu na wiek.
Są jednak dwa wyjątki:
- dziecko ze względu na masę i budowę ciała nie ma szans na skorzystanie z powszechnie dostępnych fotelików samochodowych, a jednocześnie jego wzrost wynosi minimum 135 cm.
- jazda dziecka bez fotelika możliwa jest również wtedy, gdy na tylnej kanapie siedzi trójka dzieci, co wyklucza możliwość zamontowania trzech fotelików. W takim przypadku jedno z nich – mające powyżej 3 lat – może podróżować przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa.
Co prawo mówi o jeździe bez fotelika?
Oczywiście bezpieczne przewożenie dzieci jest uregulowane prawnie. Poniżej znajdują się wszystkie wytyczne, których powinni przestrzegać opiekunowie:
- wzrost dziecka poniżej 150? Fotelik JEST obowiązkowy,
- dziecka jedzie taksówką, radiowozem lub karetką? Fotelik NIE JEST obowiązkowy,
- dziecko spełnią jedną z dwóch wyjątkowych reguł opisanych powyżej? Fotelik NIE JEST obowiązkowy.
Należy pamiętać, że Kodeks Drogowy nie tylko reguluje przepisy dotyczące przewozu dzieci, ale też wyjaśnia, za co można dostać mandat w przypadku nieodpowiedniego transportu:
- mandat za przewożenie dziecka, które nie ma 150 cm wzrostu bez fotelika samochodowego wynosi 300 zł i sześć punktów karnych,
- mandat możemy dostać także za przewożenie malca na przednim siedzeniu bez odpowiedniego zabezpieczenia,
- jeśli fotelik jest zamontowany nieprawidłowo, również musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu karnego.
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!
Do kiedy przewozić dzieci w foteliku?
Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Wiadomo, że ono chciałoby jak najszybciej zrezygnować z tego akcesorium. W końcu podróżowanie na prawdziwym fotelu wydaje się dużo atrakcyjniejsze. Należy jednak pamiętać, że fotelik samochodowy nie jest używany tylko i wyłącznie ze względu na zbyt niski wzrost małego pasażera. Dziecko jest zbudowane zdecydowanie inaczej niż człowiek dorosły. Dobierając odpowiedni fotelik, chronimy te części ciała malucha, które są najbardziej narażone na urazy podczas ewentualnej kolizji. Dodatkowe plusy podróżowania w foteliku to wypracowywanie właściwej postawy i duży komfort podczas jazdy.
Źródło: Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak przewozić dziecko w samochodzie?
Sytuacja, w której dziecko osiągnęło już wymagane 150 cm wzrostu w bardzo wczesnym wieku, nie oznacza, że jest gotowe na jazdę bez fotelika. Jeśli nasza pociecha szybciej osiągnęła takie wymiary, ale wciąż bez problemu i utraty komfortu mieści się w foteliku, nie przesadzajmy jej na fotel samochodowy. Jazda w odpowiednim foteliku jest zdecydowanie bezpieczniejsza.
Podkładka czy fotelik? Test bezpieczeństwa
Wiele osób nie tylko zastanawia się, od kiedy dziecko bez fotelika może podróżować bezpiecznie, ale też czy dobrym okresem przejściowym będzie korzystanie z podkładki. Szereg specjalistów nie poleca tego rozwiązania, ponieważ nigdy nie zapewni ono takiego bezpieczeństwa, jakie daje dobry fotelik.
Część rodziców uważa, że przy krótkich trasach podstawka będzie najprostszym rozwiązaniem, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca, szybko można ją zamontować lub przenieść z jednego auta do drugiego. Nic bardziej mylnego.
Podkładka nie ma żadnych zabezpieczeń istotnych dla ochrony ciała dziecka. Mowa m.in. o ochronie bocznej czy pasach pięciopunktowych. Fotelik samochodowy wygrywa więc już na starcie.
[1] Źródło: https://motogen.pl/nowy-taryfikator-mandatow-od-2022-grzywny-kary-mandaty-pelna-lista-opis/
Polecane artykuły
Dom i mieszkanie
Awaria sprzętu AGD – jak zabezpieczyć się przed kosztownymi naprawami?
Dowiedz się jak działa ubezpieczenie w przypadku awarii sprzętu AGD
Komunikacja
Zmatowiałe reflektory – czy grozi za to mandat?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co grozi za zmatowiałe reflektory w Twoim aucie
Komunikacja
Parowanie szyb w samochodzie – jak temu zaradzić?
Sprawdź jak skutecznie pozbyć się pary z szyb samochodowych