Komunikacja

Prawo jazdy – ile się czeka na wydanie dokumentu?

Dowiedz się kiedy można legalnie wsiąść za kółko!

14 listopada 2022

Egzamin na prawo jazdy to dla wielu przyszłych kierowców jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Nic więc dziwnego, że gdy tylko otrzyma się pozytywny wynik, pragnie się niezwłocznie wskoczyć za kółko pojazdu. Z tym jednak należy się jeszcze chwilę wstrzymać. Na dokument prawa jazdy trzeba poczekać trochę dłużej niż na wynik testu. Sprawdź, ile trwa ta procedura i co trzeba o niej wiedzieć.

Czas oczekiwania na prawo jazdy

Zdanie egzaminów nie oznacza jeszcze, że można wsiąść za kierownicę pojazdu. Chociaż pozytywne przejście testów zakończy się wydaniem prawa jazdy, to na otrzymanie tego dokumentu należy jeszcze poczekać. Każdy dokument prawa jazdy, podobnie jak inne dokumenty tożsamości (takie jak paszporty i dowody osobiste) przygotowywane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Ich wyprodukowanie jest bardzo szybkie, jednak z oczywistych powodów – nie natychmiastowe. Ile się czeka na prawo jazdy?

To, ile czasu czeka się na prawo jazdy, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim najistotniejsze jest spełnienie wymagań formalnych, o których piszemy poniżej. Jeżeli wszystkie dokumenty zostały dostarczone do urzędu, to czas oczekiwania na prawo jazdy powinien wynosić około 14 dni roboczych. Warto wiedzieć jednak, że żadne przepisy nie regulują minimalnego i maksymalnego czasu oczekiwania na otrzymanie dokumentu zezwalającego na prowadzenie pojazdu.

Zobacz też: Jak wybrać pierwszy samochód? Poradnik dla młodych kierowców

Czas oczekiwania na prawo jazdy – formalności, o które trzeba zadbać

Proces wydania prawa jazdy zaczyna się od zdanego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD), jednak jest to dopiero początek. Następnie WORD przesyła informację do właściwego urzędu. Ten zaś, zanim jeszcze wyśle wniosek o wyrobienie nowego dokumentu do organu zajmującego się ich przygotowywaniem, potrzebuje kompletu dokumentów. Obowiązkowo należy dostarczyć:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy (dostępny do pobrania na stronie rządowej i jednostek samorządu terytorialnego),
  • ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów,
  • zdjęcie twarzy od frontu o wymiarach 35 x 45 mm.

W przypadku osób niepełnoletnich, zdających prawo jazdę np. kategorii AM, konieczne będzie dostarczenie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Jeśli zaś składa się wniosek o wydanie prawa jazdy na kategorię C lub wyższą, niezbędne jest przedłożenie orzeczenia z badania psychologicznego.

Zebraną dokumentację można dostarczyć do urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Możliwe jest także zdalne przekazanie dokumentów za pośrednictwem systemu ePUAP. W tym celu trzeba posiadać profil zaufany. Sposób przekazania dokumentów do urzędu nie ma wpływu na czas oczekiwania na prawo jazdy.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas

Czy można prowadzić auto bez prawa jazdy po zdaniu egzaminu?

Zdanie egzaminów na prawo jazdy pokazuje przystosowanie techniczne i merytoryczne do prowadzenia pojazdów. Jednak rezultatem zdanych testów jest otrzymanie prawa jazdy, co nie jest równoznaczne z zezwoleniem na prowadzenie pojazdu. Dopiero posiadanie ważnego prawa jazdy, które jest dokumentem zarejestrowanym w systemie informatycznym, pozwala na uczestniczenie w ruchu drogowym.

Zastanawiając się, ile czeka się na prawo jazdy, nie warto więc iść na skróty. W przeciwnym razie można nabawić się znacznie poważniejszych problemów. Mandat karny za prowadzenie pojazdu bez uprawnień, czyli również przed oficjalnym wydaniem prawa jazdy, będzie wynosił od 500 do 5000 złotych.

Rejestracja auta bez dokumentu – czy jest możliwa?

Często poszukuje się wymarzonego samochodu jeszcze przed i w trakcie odbywania kursu. Na szczęście dla osób, które pragną nabyć auto wcześniej, nie ma znaczenia to, ile się czeka na prawo jazdy. Prawo nie zakazuje bowiem stania się właścicielem pojazdu bez prawa jazdy. Istnieje więc możliwość zarejestrowania pojazdu bez możliwości kierowania nim.

Co z ubezpieczeniem?

Ważną polisę ubezpieczeniową OC powinien zawrzeć każdy, kto nabywa pojazd. Rezygnując z możliwości skorzystania z polisy wybranej przez poprzedniego właściciela przy zakupie samochodu używanego, trzeba samodzielnie zatroszczyć się o nowe ubezpieczenie. Posiadanie prawa jazdy nie wpływa na zdolność do zawierania umów cywilnoprawnych. Może więc zdarzyć się sytuacja, w której kursant nieposiadający prawa jazdy, nabywa samochód i podpisuje umowę ubezpieczenia. Szczegółowe aspekty związane z ubezpieczeniem i zakresem ochrony zależą już od indywidualnej oferty przedstawionej przez wybrane towarzystwo.

Zobacz też: Porównanie ubezpieczeń – jak wybrać najlepszą ofertę?