Komunikacja

Przewożenie psa w samochodzie – o czym musisz pamiętać?

Podróż ze zwierzętami wymaga szczególnej uwagi. Podpowiadamy jak przewozić psa, by zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa?

18 marca 2022

Jak przygotować się do podróżowania z psem? Wiele osób po prostu wpuszcza swojego pupila do bagażnika lub na tylną kanapę i rusza w trasę. Każdy ma tak naprawdę inne rozwiązania, które jego zdaniem są najlepsze. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, aby podróż czworonoga przebiegła bezpiecznie i bez zakłóceń. Co więcej – nie można nie znać przepisów, które określają poprawną formę transportu zwierząt.

Zwierzęta w aucie a prawo – co trzeba wiedzieć?

Co ciekawe, przepisy dotyczące ruchu drogowego jasno nie definiują zasad przewożenia zwierząt w aucie. W związku z tym w życie wchodzi art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, który mówi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Oznacza to, że zastosowanie mają tu przepisy odnośnie do przewożenia ładunku.

W związku z tym należy sięgnąć po art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), który mówi, że ładunek powinno umieszczać się w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi. Powinien być też zabezpieczony przed zmianą położenia. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować grzywną w wysokości do 3000 zł, co reguluje art. 97 Kodeksu wykroczeń

Jednak przewóz psa w samochodzie to sytuacja niekomercyjnego transportu zwierząt. W związku z tym, należy spojrzeć na art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi, że transport zwierząt, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres są przestępstwem (znęcanie się nad zwierzętami), za które zgodnie z art. 35 ust. 1a tej ustawy grozi kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 3. Oznacza to dokładnie tyle, że mamy zapewnić bezpieczeństwo w czasie podróży – zrobić wszystko, aby zniwelować ryzyko niebezpiecznej sytuacji.

Jak przewozić psa – kieruj się zdrowym rozsądkiem

Przewożenie psa powinno odbywać się dokładnie tak jak dzieci, czyli odpowiedzialnie. Sadzanie pupila na kolanach albo pozwalanie mu na swobodne przemieszczanie się po pojeździe może być pierwszym krokiem do tragedii. Pies wdrapujący się na deskę rozdzielczą albo poruszający się w okolicy kierownicy czy skrzyni biegów, może stwarzać zagrożenie. Wystarczy moment, aby coś skłoniło czworonoga do wskoczenia pod pedały.

Warto pamiętać, że w momencie zderzenia samochód zwalnia, ale wszystko i wszyscy, którzy się w nim znajdują, poruszają się dalej z tą samą prędkością. Zatrzymanie następuje dopiero na pierwszej przeszkodzie. Oznacza to, że wszystko, co jest niezabezpieczone, stanowi śmiertelne zagrożenie. Pies, nawet jeśli jest w klatce, ale ta nie jest przytwierdzona, sam może poważnie ucierpieć lub nawet zginąć, to jeszcze jego transporter stanowi ogromne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Wybierz odpowiedni sposób transportowania

Aby uzmysłowić sobie, co może się stać w trakcie wypadku, dobrze jest zobaczyć crash testy z manekinami zwierząt. Bez względu na to, czy mamy szczeniaka, czy też adoptowaliśmy starszego psiaka ze schroniska, trzeba go najpierw przyzwyczaić do nowej sytuacji. Stopniowo wydłużać dystans jazdy, aby ostatecznie móc podróżować bez żadnych przeszkód. Niemniej jednak musimy zadbać o to, aby przewożenie psa w samochodzie było bezpieczne zarówno dla niego, jak i dla pozostałych pasażerów.

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań do transportowania czworonogów, jednak trzeba wiedzieć, że większość z nich, niestety, nie jest atestowana albo jest atestowana tylko częściowo. Oznacza to, że musimy zaufać sami sobie przy wyborze akcesoriów. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Lekkie, plastikowe konstrukcje czy klamry albo pasy ze słabym przeszyciem w ogóle nie powinny nas interesować. Nawet najmniejszy pies ma swoją siłę, która w stresie tylko wzrasta. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i odpowiednio zabezpieczyć pupila przed zagrożeniem.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia: podczas wyboru akcesoriów do transportu sprawdźmy, czy będą one pasować do naszego auta. Jest wiele rozwiązań przeznaczonych do konkretnych modeli samochodów.

Zobacz też: Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak przewozić dziecko w samochodzie?

Jak przewozić psa – sprawdzone sposoby

Z małymi i średnimi psami większego problemu nie ma. Można je przypiąć specjalnymi pasami lub przewozić w przeznaczonych do tego transporterach. Należy jednak pamiętać, żeby przymocować je tak, by w sytuacji nagłego hamowania nie przemieściły się. Nie powinno się stawiać transportera w przestrzeni między siedzeniami czy na podłodze, ponieważ, w razie poważnej kolizji, może ulec zmiażdżeniu.

Zastanawiając się, jak przewozić psy, które są większych rozmiarów, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar naszego auta. Kombi czy SUV-y nie będą miały problemu ze zmieszczeniem specjalnej klatki. Problem pojawia się, jeśli mamy bernardyna i samochód segmentu B. Nie ma szans, aby zmieścić w nim duży transporter.

Transporter jest dobrym rozwiązaniem – daje czworonogowi poczucie posiadanie własnego kąta w aucie, dzięki czemu jest on spokojniejszy. Warto ułożyć w klatce ulubiony kocyk psa, co dodatkowo go wyciszy i umili podróż. Należy też pamiętać, aby chronić zwierzaka przed słońcem – jeśli nie mamy fabrycznie przyciemnionych szyb, warto pomyśleć o zakupie specjalnych rolet na tylne okna.