Ubezpieczenia komunikacyjne

Punkty karne – po jakim czasie są unieważniane?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej

24 marca 2022

Punkty karne to dodatkowa, poza mandatami, kara nakładana na kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. W Polsce wysokość mandatu nie jest uzależniona od tego, ile zarabiamy, więc dla jednych kierowców jest ona zdecydowanie mniej odczuwalna niż dla innych. Zamysł dotyczący punktów karnych był prosty – każda osoba, niezależnie od zarobków, odczuje te sankcje równie dotkliwie. Jeśli planujemy niebawem wyjechać na drogi, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda aktualny taryfikator punktów karnych oraz po jakim czasie się one kasują. Sprawdzamy.

Punkty karne – co to takiego?

Punkty karne zbieramy do momentu, kiedy nie przekroczymy liczby 24, czyli maksymalnej puli punktów. To granica, po której ukarany wielokrotnie kierowca musi podejść do egzaminu, mającego za zadanie sprawdzić jego umiejętności drogowe. Jeśli test zostanie oblany – osoba ta traci swoje prawo jazdy. Co ciekawe, górna granica 24 punktów nie dotyczy wszystkich. Dla młodych kierowców, czyli takich, którzy mają prawo jazdy nie dłużej niż rok, wynosi ona 20 punktów.

Punkty karne nie zostały stworzone po to, by utrudniać nam życie, a w celu wykluczenia kierowców, którzy stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, nieustannie łamią przepisy. Choć wielu kierowców zastanawia się, po jakim czasie zerują się punkty karne, to tym, o czym naprawdę powinniśmy myśleć, jest poruszanie się po drogach zgodne z przepisami.

Taryfikator punktów karnych 2022

Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z aktualnym taryfikatorem punktów karnych, czyli zestawieniem, które uwzględnia różne wykroczenia i przypisuje im konkretną liczbę punktów. Pamiętajmy też, że nie każda sytuacja na drodze skutkuje dla nas tego typu karą. Do wykroczeń, które mogą się skończyć przyznaniem punktów, należą:

 • nieprawidłowe używanie świateł,
 • nieprzestrzeganie przepisów dotyczących wyprzedzania,
 • łamanie przepisów obowiązujących na skrzyżowaniach,
 • nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości,
 • niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych,
 • czyny o charakterze szczególnym,
 • nieprzepisowy przewóz osób.

Poniżej przedstawiamy kilka zapisów z taryfikatora punktów karnych na rok 2022:

 • kolizja drogowa – 6 punktów,
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego – 15 punktów,
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 15 punktów,
 • przekroczenie prędkości o 11-20 km/h – 3 punkty,
 • przekroczenie prędkości o 21-30 km/h – 6 punkty,
 • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 10 punktów,
 • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 13 punktów,
 • powyżej 50 km/h – 15 punktów.[1]

Zobacz też: Taryfikator mandatów – poznaj kary za wykroczenia

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Kiedy kasują się punkty karne?

Wiemy już, w jakim celu zostały stworzone punkty karne. Mamy świadomość, że niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego może skończyć się dla nas dotkliwą karą – poza mandatem otrzymamy też określoną liczbę punktów. Zbieranie ich może skutkować utratą prawa jazdy. Jeśli zastanawiamy się, kiedy kasują się punkty karne i czy nasze „konto” jest już czyste, sprawdźmy koniecznie datę wystawienia mandatu. Jeszcze do niedawna punkty wygasały automatycznie po 365 dniach, natomiast od stycznia 2022 roku unieważnienie punktów karnych następuje po dwóch latach. Warto też wiedzieć, że punkty karne kasują się tylko w sytuacji uprzedniego opłacenia mandatu!

Jak anulować punkty karne?

Jeśli nasze punkty zaczynają się niebezpiecznie gromadzić, a do upływu roku zostało jeszcze nieco czasu, możemy skorzystać z innej opcji – obniżenia poziomu punktów o 6. Taka możliwość przysługuje jednak tylko kierowcom, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy. Kasowanie punktów karnych wiąże się w tym przypadku z udziałem w jednodniowym kursie reedukacyjnym. Kursy takie organizowane są przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Udział w tym szkoleniu można wziąć raz na pół roku. To dobra metoda obniżenia poziomu punktów karnych dla kierowców, którzy ukończyli 20 lat i mają prawo jazdy dłużej niż rok.

Po jakim czasie unieważniają się punkty karne? Analizuj na bieżąco!

Wielu kierowców nie analizuje na bieżąco swojej historii mandatowej i liczby punktów zgromadzonych na koncie. To błąd. Warto kontrolować ilość punktów na swoim profilu na stronie rządowej lub w aplikacji mobilnej mObywatel. Pamiętajmy, że punkty nie są po to, by uprzykrzać nam życie, a po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Stosując się do przepisów obowiązujących na drodze, zapewnimy sobie brak problemów z prawem, z gromadzącymi się niebezpiecznie punktami karnymi i zagrożeniem dla innych kierowców oraz pieszych. Rozsądek przede wszystkim!

 

[1] Źródło: https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/mandaty-i-punkty-karne/5413797,Taryfikator-mandatow-2022-Kary-z-punktami-karnymi-Pelna-lista.html