Komunikacja
Rodzaje ubezpieczeń samochodu – poznaj je wszystkie
Dowiedz się jak dopasować zakres do naszych potrzeb?
23 maja 2022
Wszyscy właściciele pojazdów wiedzą, że obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Jest uregulowane prawnie i każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych powinien je posiadać. Są jednak inne dobrowolne rodzaje ubezpieczeń, które chronią nas i nasze mienie w najróżniejszych sytuacjach. Poznajmy je.
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC to obowiązkowa ochrona, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Kierowcy mogą przebierać wśród ofert towarzystw ubezpieczeniowych, kierując się ceną, doświadczeniem firmy i opiniami na jej temat. Ubezpieczenie należy opłacić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Musi być on chroniony polisą w momencie, w którym wyjedziemy na drogę. Dzięki polisie – w razie wypadku lub stłuczki z naszej winy – drugi kierowca dostanie odszkodowanie, które pozwoli pokryć koszt naprawy pojazdu. Jeśli nie wykupimy OC, musimy się liczyć z karami, które nałoży na nas UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Z najnowszych dostępnych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego uzależniona jest od wielu czynników. Są to:
- minimalne wynagrodzenie brutto (w 2022 roku jest to 3 010 zł);
- typ pojazdu;
- czas, w którym jeździliśmy bez polisy OC.
W 2022 roku wysokość opłat za brak ubezpieczenia to 6020 zł, gdy przekroczymy 14 dni bez ważnej polisy i 20% tej kwoty w przypadku krótszych opóźnień.
Zobacz też: Zakres ubezpieczenia – od czego chroni mnie polisa?
Ubezpieczenie autocasco
Autocasco, czyli AC, to dobrowolne ubezpieczenie. Często sprzedaje się je w pakiecie z OC. Same stawki AC nie są regulowane przez przepisy – ceny są ustalane indywidualnie przez konkretną firmę ubezpieczeniową. To najlepszy rodzaj ubezpieczenia dla osób, które chcą chronić swoje auto przed konsekwencjami kradzieży lub uszkodzenia. Podczas stłuczki parkingowej czy wypadku – nawet tego spowodowanego działaniem kierowcy – ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy.
Mówiąc o AC, nie sposób nie wspomnieć o pojęciu franszyzy integralnej. Nazywa się tak limit wartości szkody, za którą firma ubezpieczeniowa nie będzie ponosić odpowiedzialności. Zanim podpiszemy umowę, dokładnie przeczytajmy wszystkie jej zapisy, by nic nie umknęło naszej uwadze.
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!
Ubezpieczenie NNW
Innym dobrowolnym ubezpieczeniem jest NNW. Zapewnia ono wsparcie dla sprawcy wypadku w sytuacji poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, a w razie śmierci pomoc finansową dla członków jego rodziny. Pamiętajmy, że OC obejmuje wyłącznie poszkodowanych. W ramach NNW ochroną mogą zostać objęci zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Jeśli wykupimy NNW, poszkodowani otrzymają odszkodowanie zarówno z OC, jak i z NNW właśnie. Jego wysokość jest uzależniona od tego, jak duży jest uszczerbek na zdrowiu.
Ubezpieczenie assistance
Jednym z popularniejszych rodzajów ubezpieczenia jest assistance. Jego zadaniem jest zagwarantowanie kierowcy pomocy w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Awaria, która uniemożliwia dalsze poruszanie się samochodem, nie będzie już problemem z ubezpieczeniem assistance. Ubezpieczyciel zapewni nam auto zastępcze lub pomoc drogową, dzięki czemu będziemy mogli kontynuować podróż bez przeszkód.
Zobacz też: Jak czuć się bezpiecznie podróżując za granicą?
Ubezpieczenie szyb
Część kierowców ubezpiecza także szyby swojego samochodu. W Polsce nie jest to jeszcze szczególnie powszechne rozwiązanie. Inaczej jest poza granicami naszego kraju. Wszędzie tam, gdzie standardem jest poruszanie się po szutrowych drogach ubezpieczenie szyb jest absolutną podstawą. Polskie drogi żwirowe również stanowią zagrożenie dla szyb samochodowych. Wystarczy niewielki kamień, by jedna z nich została trwale uszkodzona. A wymiana na własną rękę nie jest tania. Tu pomoże ubezpieczenie szyb samochodowych, które zapewni nam bezkosztową wymianę.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania