Komunikacja

Zakres ubezpieczenia – od czego chroni mnie polisa?

Dowiedz się jak sprawdzić zakres ochrony obowiązującej polisy?

1 kwietnia 2022

Ubezpieczenie samochodu to najlepszy sposób na to, by zapewnić sobie i swojej rodzinie ochronę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji drogowych. W zależności od tego, jakie ubezpieczenie wybierzemy, zapewnimy sobie pomoc w różnych przypadkach. Obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu jest ubezpieczenie OC, ale w szerokiej ofercie firm ubezpieczeniowych można znaleźć również AC, assistance czy NNW. Czym się różnią te typy ochrony i jaki jest zakres konkretnego ubezpieczenia? Sprawdzamy.

Zakres OC

Na początek kilka słów o OC, czyli podstawowym ubezpieczeniu, którego wykupienie jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu. Zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa. Stanowi ono zabezpieczenie dla osoby poszkodowanej w wywołanym przez nas wypadku czy zdarzeniu drogowym. Jeśli spowodujemy stłuczkę, uszkodzimy czyjś samochód lub ktoś ucierpi w wyniku naszego zachowania na drodze, osoba ta otrzyma odszkodowanie wypłacone z naszego OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

AC – pełna ochrona ubezpieczeniowa

Bardzo popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się wielu kierowców, jest AC. W zależności od pakietu i firmy ubezpieczeniowej zakres ochrony ubezpieczeniowej może być różny. W mtu24.pl oferujemy pakiet AC kradzież, który zapewnia ubezpieczonej osobie wypłatę pieniędzy będących równowartością samochodu z dnia kradzieży. Wypłata pieniędzy przebiega bez zbędnych formalności – tak, by nie dokładać osobie poszkodowanej dodatkowych stresów związanych z kradzieżą auta.

Zobacz też: Dobre ubezpieczenie AC, czyli jakie? Poradnik kierowcy

Drugą opcją dla osób, które chcą chronić swój pojazd, jest pakiet AC uszkodzenie i kradzież. Zakres ubezpieczenia jest tutaj dużo większy – pieniądze dostaniemy nie tylko w przypadku kradzieży, ale również w sytuacji uszkodzenia pojazdu w wyniku zderzenia, wandalizmu, pożaru, wybuchu czy zalania. Osoba ubezpieczona może sama wybrać, jaki rodzaj likwidacji szkody najbardziej jej odpowiada. Taki pakiet AC to pełna ochrona – również przed czynnikami niezależnymi od kierującego.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Zakres ubezpieczenia NNW

Wielu kierowców decyduje się również na zakup ubezpieczenia NNW, którego zakres obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków. Polisa ta chroni podczas jazdy i użytkowania pojazdu – wsiadania, wysiadania, wymiany żarówki. Ochroną ubezpieczeniową może zostać objęty tylko kierowca lub kierowca i pasażerowie. Pieniądze zostaną wypłacone w sytuacji uszczerbku na zdrowiu lub śmierci osoby ubezpieczonej – wtedy świadczenie otrzymają beneficjenci.

Zobacz też: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków?

Ubezpieczenie szyb i assistance – zakres ochrony

Każdy posiadacz samochodu może też wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych. W mtu24.pl korzystając z pomocy, nie tracimy zniżek za bezszkodową jazdę, a składka jest stała niezależnie od wieku, marki i rodzaju pojazdu.

Dla osób, które nie chcą kupować pełnego pakietu AC, dobrym rozwiązaniem będzie assistance, czyli ubezpieczenie gwarantujące pomoc na wypadek unieruchomienia auta na drodze. Od tego, jaki pakiet wybierzemy, uzależniony jest zakres ubezpieczenia samochodu. W każdym pakiecie otrzymujemy świadczenie po wypadku, a w niektórych również po awarii i unieruchomieniu pojazdu.

Firma, polisa, ubezpieczenie – gwarancja jakości

Zakres ubezpieczenia uzależniony jest nie tylko od rodzaju produktu, ale również od konkretnego pakietu. W zależności od tego, jaki typ wybierzemy, będziemy chronieni przed różnymi czynnikami – wypadkiem, wandalizmem, kradzieżą, zalaniem czy uszczerbkiem na zdrowiu. Im szerszy pakiet wybierzemy, tym większą ochroną zapewni nam ubezpieczyciel.

Pamiętajmy, by wybierać wyłącznie sprawdzone, zaufane firmy ubezpieczeniowe takie jak mtu24.pl. Wysoki poziom likwidacji szkód gwarantuje ERGO Hestia, a pomoc dociera do poszkodowanego przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. To pewność kompleksowej ochrony i gwarancja najwyższej jakości wsparcia w każdej sytuacji.

Przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytajmy wszystkie zapisy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości – skonsultujmy się z doradcą ubezpieczeniowym. Warto również zapoznać się z opisem konkretnego pakietu oraz dokumentem OWU, by dokładnie wiedzieć, czego możemy się spodziewać po danej polisie. I nie oszczędzajmy nadmiernie na ubezpieczeniu – chodzi w końcu o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.