Ubezpieczenia komunikacyjne

Sprawca uciekł z miejsca kolizji – co zrobić?

Co w takim przypadku zrobić, jak postępować i czy w ogóle mamy szansę znaleźć sprawcę?

15 kwietnia 2021

Chwila nieuwagi, rozkojarzenie, zmęczenie, złe warunki atmosferyczne – to wszystko może doprowadzić do stłuczki na drodze. Już sam fakt, że doszło do takiego zdarzenia, jest frustrujący. Gorzej jednak, jeśli miała miejsce ucieczka z miejsca kolizji. Co w takim przypadku zrobić, jak postępować i czy w ogóle mamy szansę znaleźć sprawcę? Trochę to potrwa, ale wszystko jest możliwe.

Kolizja drogowa – co zrobić, kiedy uczestniczymy w stłuczce?

Jeżdżąc na co dzień po polskich drogach, łatwo zaobserwować coraz gorsze zachowania niektórych kierowców. Wymuszenia, brak poszanowania dla zasad i przepisów ruchu drogowego, agresja, nieprzewidywalne zachowania. To wszystko skutkuje dużą liczbą kolizji oraz wypadków. Co jednak najgorsze – wciąż wielu sprawców ucieka z miejsca zdarzenia.

Zacznijmy jednak od sytuacji wzorcowej – co robić po zdarzeniu na drodze? Bez względu na to, czy jesteśmy sprawcami, czy poszkodowanymi, zawsze jest ten sam mechanizm działania. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Kiedy emocje już opadną najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji. Wypisujemy tam wszystkie niezbędne informacje – m.in. dane sprawcy i poszkodowanego, właścicieli pojazdów, miejsce i czas zdarzenia. W dokumencie powinny znaleźć się też dane samochodów oraz opis zdarzenia i uszkodzeń w pojazdach. Taki dokument powinien trafić do firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony był sprawca. Ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody z OC sprawcy. To właściwie koniec procesu likwidacji szkody.

Zdarza się jednak, że strony nie mogą dojść do porozumienia i wzywana jest policja. Na drogach widać, że często taka sytuacja ma miejsce nawet w przypadku niewielkiej stłuczki. Zanim zaangażujemy służby porządkowe, spróbujmy poradzić sobie z problemem na własną rękę, podpisując stosowne oświadczenie.

Jednak nie zawsze jest to możliwe. Kiedy na miejsce stłuczki przyjeżdża policja, funkcjonariusze sporządzają protokół z miejsca zdarzenia i dodatkowo nakładają na sprawcę mandat w wysokości 500 zł za spowodowanie kolizji. Ważne – policję oraz służby ratunkowe należy jednak niezwłocznie wezwać po wypadku, w którym są osoby poszkodowane.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!