Komunikacja
Zamarznięte drzwi w samochodzie? Sprawdź, jak uniknąć problemu
Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie i co zrobić, by uniknąć podobnych zdarzeń? Podpowiadamy.
2 kwietnia 2021
Chłodny zimowy poranek. Wychodzisz do zaparkowanego pod domem auta, chwytasz za klamkę i… nic. Zamarznięte drzwi w samochodzie nie dają się otworzyć, a Ty w pośpiechu szukasz sprawdzonej i skutecznej metody, by dostać się do środka. Taka sytuacja może być nie tylko przyczyną spóźnienia, ale również uszkodzenia samego pojazdu. Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie i co zrobić, by uniknąć podobnych zdarzeń? Podpowiadamy.
Dlaczego drzwi w samochodzie zamarzają?
Zamarzanie drzwi w samochodzie to problem, z którym każdego roku styka się wielu kierowców. Wynika on głównie z panujących warunków atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że nie można się przed nim odpowiednio zabezpieczyć.
A wszystko przez wilgoć, która wraz z opadami śniegu i deszczu dostaje się do różnych zakamarków pojazdu. Takim miejscem są m.in. uszczelki w drzwiach – zalegająca w nich woda pod wpływem niskich temperatur zamarza, uniemożliwiając przy tym otwieranie drzwi do samochodu.
Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie?
Zanim przejdziesz do prób otworzenia zamarzniętych drzwi w samochodzie, pamiętaj – nie rób tego na siłę. Lód, zwłaszcza w panujących niskich temperaturach, może nie odpuścić tak szybko. Przez to możesz szybko uszkodzić jeden z elementów pojazdu – klamkę lub zamarzniętą uszczelkę. Uważaj na to także w przypadku zamarzniętego zamka – próbując przekręcić go na siłę, możesz złamać kluczyk.
Jak w takim razie dostać się do środka? W pierwszej kolejności zorientuj się, czy problem dotyczy wszystkich wejść – warto sprawdzić także klapę bagażnika. Jeżeli uda Ci się dostać do środka, możesz uruchomić silnik i rozgrzać pojazd, uruchamiając gorący nawiew.
Co w sytuacji, gdy każde z wejść będzie zamarznięte? Na początku dokładnie usuń śnieg zalegający na drzwiach. Jeśli lód osadził się również na zewnątrz, możesz zeskrobać go przy pomocy skrobaczki.
Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie? W tym celu warto zastosować specjalny preparat rozmrażający – możesz go z łatwością nabyć na stacji benzynowej. Najlepiej zrobić to jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.
Może się jednak okazać, że sam preparat nie wyeliminuje problemu całkowicie – w takiej sytuacji możesz wykorzystać również ciepłą wodę. Pod żadnym pozorem nie stosuj wrzącej wody – na mrozie zamarza ona szybciej. Gdy już uda Ci się dostać do środka pozbądź się resztek lodu z okolic uszczelek. By uniknąć ponownego zamarznięcia drzwi, wytrzyj je i dokładnie osusz.
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!
Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?
Jak postępować w sytuacji zamarzniętego zamka? Tu także możesz wypróbować kilka metod – pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności.
Jeśli zmagasz się z zamarzniętym mechanizmem blokującym drzwi, poruszaj delikatnie klamkę kilka razy. Nie szarp z całej siły, by uniknąć poważniejszych problemów. Warto też spryskać odmrażaczem szczelinę pomiędzy centralnym słupkiem a drzwiami. Taki zabieg pozwoli mechanizmowi wrócić do pełnej sprawności.
Czasem rozwiązaniem okazuje się wejścia do auta od strony pasażera lub przez bagażnik – jeśli zamek nie jest tam zamarznięty, możesz ogrzać samochód od środka i ruszyć w drogę.
W samochodach otwieranych kluczykiem postępowanie będzie trochę inne. Działaj ostrożnie – złamany przysporzy więcej problemów – wtedy nie obejdzie się bez pomocy specjalistów.
Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej wykorzystać odmrażacze do zamków – je również znajdziesz w sklepach z wyposażeniem samochodowym. Możesz zastosować także domową metodę. Wlej ciepłą wodę do butelki, a jej denko przystaw do zamka i przytrzymaj kilka minut.
Unikaj takich rozwiązań jak podgrzewanie kluczyka lub zamka ogniem z zapalniczki. W ten sposób możesz łatwo uszkodzić mechanizm zamka lub karoserię samochodu.
Zamarznięte drzwi w samochodzie – jak im zapobiegać?
W jaki sposób możesz skutecznie zapobiegać podobnym sytuacjom? By uniknąć zamarzniętych drzwi w samochodzie, zadbaj o odpowiednią profilaktykę. Uszczelki w drzwiach zabezpieczaj przy pomocy specjalnych preparatów na bazie silikonu – w ten sposób zabezpieczysz je przed wysychaniem i przymarzaniem do metalowych drzwi.
Skuteczność takiego działania zapewni przede wszystkim regularność. Zadbaj o uszczelki jeszcze przed pierwszymi mrozami. W przypadku większych chłodów monitoruj ich stan i przecieraj je do sucha ze śniegu i wilgoci przed zamknięciem samochodu.
Podobnie postępuj w przypadku zamka – możesz go smarować, stosując smar silikonowy, a nawet zwykłą wazelinę.
Pamiętaj również, by w czasie panujących mrozów unikać wizyt w myjni na świeżym powietrzu. Pozostawiając samochód na noc na mrozie, możesz stosować specjalne maty lub pokrowce. Choć nie zastąpią one garażu, to pomogą skutecznie zabezpieczyć drzwi przed zamarznięciem.
Na wypadek zimowych problemów z samochodem możesz zatroszczyć się również o dodatkową polisę Assistance. W ramach ochrony uzyskasz wsparcie pomocy drogowej na terenie Polski i za granicą.
Polecane artykuły
Dom i mieszkanie
Awaria sprzętu AGD – jak zabezpieczyć się przed kosztownymi naprawami?
Dowiedz się jak działa ubezpieczenie w przypadku awarii sprzętu AGD
Komunikacja
Zmatowiałe reflektory – czy grozi za to mandat?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co grozi za zmatowiałe reflektory w Twoim aucie
Komunikacja
Parowanie szyb w samochodzie – jak temu zaradzić?
Sprawdź jak skutecznie pozbyć się pary z szyb samochodowych