Komunikacja
Automatyczne przedłużenie OC – rozwiązanie dla zapominalskich?
Dowiedz się kto powinien skorzystać z takiego rozwiązania?
22 czerwca 2022
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Nie ma od tego odstępstwa – jeśli pojazd choć jeden dzień nie będzie miał wykupionego ubezpieczenia, to posiadaczowi pojazdu grozi kara pieniężna. Jest jednak rozwiązanie – niektóre ubezpieczenia przedłużają się automatycznie. Jak to działa i czy faktycznie można zapomnieć o samodzielnym kupowaniu OC?
Kiedy następuje automatyczne przedłużenie polisy OC?
Dla przypomnienia – ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno zaznacza, że aktualną polisę OC musi posiadać każdy zarejestrowany samochód. Nie ma znaczenia, czy pojazd jest w ciągłej eksploatacji, czy też stoi nieużywany w garażu. W momencie, kiedy nie jest to auto zabytkowe, OC jest obligatoryjne.
Automatyczne przedłużenie OC gwarantuje ubezpieczyciel i nastąpi w momencie, kiedy jest w pełni opłacona trwająca polisa. W takim przypadku nasze towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane do przedłużenia polisy. Oczywiście nie trzeba korzystać z tego rozwiązania, ale na dwa tygodnie przed końcem obowiązującej umowy ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować nas o tym fakcie oraz przedstawić ofertę na kolejny rok. Jeśli nie wypowiemy umowy, a kończąca się polisa była opłacona, to przedłuży się automatycznie.
Zobacz też: Zbliża się koniec Twojego ubezpieczenia samochodu?
Natomiast w momencie, kiedy znajdziemy firmę ubezpieczeniową, która w naszej ocenie ma lepsze warunki, można bez problemu zmienić ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać, aby zrobić to najpóźniej dzień przed wygaśnięciem obowiązującej polisy powołując się na art. 28 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Automatyczne przedłużenie OC – co się stanie, gdy z niego nie zrezygnujemy?
W przypadku, kiedy chcemy zmienić ubezpieczyciela, ale nie wypowiedzieliśmy umowy z poprzednim, nastąpi automatyczne przedłużenie OC. Nie oznacza to jednak, że właściciel pojazdu będzie musiał płacić za dwie polisy. W takiej sytuacji można wypowiedzieć automatycznie wznowioną umowę ubezpieczenia powołując się na art. 28a. wspomnianej wcześniej Ustawy.
Dlatego, jeśli zmieniamy ubezpieczyciela, ale zapomnieliśmy zakończyć korzystanie z oferty poprzedniego, należy to zrobić jak najszybciej, aby zniwelować dodatkowe koszty. Zatem jeśli złożymy wypowiedzenie po czasie, zakład ubezpieczeń może od nas żądać zapłaty składki za okres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej.
Automatyczne przedłużenie polisy OC zostało wprowadzone po to, aby po drogach nie poruszały się nieubezpieczone auta. To też ułatwienie dla zapominalskich, którzy w ten sposób mogą uniknąć wysokich kar za brak polisy OC.
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!
Masz auto krócej niż rok? Pamiętaj, że przedłużenie OC to Twój obowiązek!
Wszyscy właściciele używanych pojazdów, którzy korzystali z polisy zbywcy, muszą zachować czujność. W takim przypadku nie nastąpi bowiem automatyczne przedłużenie OC. Każdy kupowany samochód z rynku wtórnego powinien być sprzedany wraz z polisą OC. W zależności od tego, jak długo jest ona ważna, to na nowym właścicielu spoczywa obowiązek, aby pamiętać o jej przedłużeniu.
Oczywiście, po zakupie można od razu wypowiedzieć umowę, którą podpisał poprzedni właściciel i zawrzeć polisę z nowym ubezpieczycielem, ale można też kontynuować polisę. W takiej sytuacji warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie o terminie wykupienia nowego ubezpieczenia. W innym przypadku można narazić się na wysokie kary. W tej sytuacji ubezpieczyciel nie ma obowiązku przypominania o kończącym się okresie ochrony.
OC na raty a jego przedłużenie
Niektórzy właściciele pojazdów decydują się na zakup ubezpieczenia w systemie ratalnym. Tak jest dla nich wygodniej, jednak zdarza się, że przestają płacić. W takim przypadku ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić ochronę przez cały rok. Jeśli wszystkie raty nie będą uregulowane, nie nastąpi automatyczne przedłużenie polisy OC. Dlatego dobrze jest być terminowym i spłacać wszystkie zobowiązania na czas.
Podobnie wygląda sytuacja z krótkoterminowym OC. Jest to rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim właściciele aut historycznych, sprowadzonych z zagranicy, zarejestrowanych czasowo czy właściciele komisów samochodowych. Muszą oni pamiętać, że taka polisa nie przedłuża się automatycznie – wygasa wraz z jej końcem i trzeba wykupić nową.
Brak OC? Czekają cię wysokie kary
Jeśli nasze OC nie przedłuży się automatycznie, jesteśmy zobowiązani do wykupienia nowego – tak aby nie było nawet dnia przerwy w ochronie. W innym przypadku możemy narazić się na kontrolę, którą regularnie przeprowadza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Zobacz też: Brak aktualnego przeglądu – z jaką karą trzeba się liczyć?
Nieroztropni właściciele pojazdów będą musieli sięgnąć głębiej do portfeli, jeśli okaże się, że nie mają ważnego OC. Co istotne, kary ustalane są co roku w oparciu o aktualną płacę minimalną – im dłuższy czas przerwy w ochronie, tym kara będzie odpowiednio wyższa.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania