Komunikacja

Bezpieczeństwo w samochodzie w czasie pandemii – wszystko, co warto wiedzieć

Nad tą kwestią zastanawia się wielu kierowców.

9 lutego 2022

Przyszło nam się zmierzyć z trudnym czasem. Pandemia COVID-19 skutecznie wywróciła dotychczasowe życie do góry nogami. Dotyczy to niemal każdego aspektu. Także jazdy samochodem. Co zrobić, aby nasz pojazd był bezpieczny? Jak się chronić w trakcie podróży? Kiedy zakładać maseczkę ochronną?

Dezynfekcja auta

W trakcie pandemii większość z nas rzadziej korzysta z samochodu. Wynika to z faktu, że praca przeszła na tryb zdalny i nie trzeba się już codziennie przemieszczać. Niemniej jednak wciąż jeździmy na zakupy, do rodziny czy na pozamiejskie wycieczki. Mamy kontakt z ludźmi i przedmiotami, a to potencjalne ryzyko zakażenia lub przeniesienia wirusa również do wnętrza auta. Warto więc dość regularnie poddawać je dezynfekcji.

Podczas jazdy samochodem możemy zarazić się koronawirusem od współpasażera lub poprzez dotknięcie ust czy nosa brudnymi rękami. Dezynfekcja powinna więc dotyczyć nie tylko kierownicy i skrzyni biegów, ale także dłoni kierowcy i pasażerów. Obecnie warto mieć przy sobie różnego rodzaju spraye lub żele wirusobójcze. Można je dostać w każdym sklepie, aptece oraz na stacji benzynowej. Przemycie rąk po każdym wejściu do auta również niweluje ryzyko zakażenia.

Czas na wnętrze pojazdu. Wiadomo, że koronawirus może przetrwać na powierzchniach do kilku godzin. Skutecznym sposobem na dezynfekcję auta jest ozonowanie. Można to zrobić w niemal każdym warsztacie, jednak warto wziąć pod uwagę, że jest to proces kosztowny i czasochłonny. Dotychczas ozonowanie było zalecane raz do roku, po serwisie klimatyzacji. Obecnie warto je przeprowadzić dwa, trzy razy w roku, aby skutecznie oczyścić cały układ wentylacyjny samochodu.

Czy istnieje alternatywa, dzięki której łatwo zadbać o czystość we wnętrzu samochodu? Wystarczy zakupić dwa produkty – alkohol izopropylowy (IPA) oraz wodę destylowaną. Rozrobić w stosunku 60:40 lub 70:40 i regularnie spryskiwać wnętrze. To nie tylko skuteczny środek wirusobójczy, ale też bardzo dobry odtłuszczać – pomaga zdezynfekować i odświeżyć wnętrze samochodu.

Wystarczy wziąć ściereczkę z mikrofibry, spryskać powierzchnię, chwilę odczekać i wytrzeć. Należy się skupić przede wszystkim na tych elementach, których się najczęściej dotyka – kierownica, klamki, uchwyty, pasy bezpieczeństwa, lewarek zmiany biegów, hamulec ręczny i deska rozdzielcza. Regularne, cotygodniowe odkażanie auta powinno skutecznie zniwelować ryzyko zakażenia. Znów będziemy czerpać przyjemność z jazdy samochodem, a koronawirus nie będzie nam spędzał snu z powiek.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Jazda samochodem a koronawirus – o czym musisz pamiętać?

Koronawirus a jazda samochodem – nad tą kwestią zastanawia się wielu kierowców, ponieważ rządowe restrykcje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Obecnie w pojeździe nie trzeba nosić maseczki ochronnej. Warto ją jednak założyć gdy w pojeździe znajdują się także nieznajome osoby. Jeśli jedziemy ze znajomymi lub osobami starszymi, lepiej zasłonić usta i nos. Chronimy w ten sposób siebie oraz innych. Podczas samotnych wojaży sprawa jest jasna – maseczka jest niepotrzebna.

Należy jednak pamiętać, że za każdym razem, gdy wysiądziemy, musimy ją założyć. Na stacjach benzynowych również. Nie zapominajmy również o rękawiczkach jednorazowych – na pistoletach w dystrybutorach może znajdować się wiele niebezpiecznych drobnoustrojów. Tutaj znów wraca temat dezynfekcji rąk po każdym ponownym wejściu do auta. Dzięki temu nie przenosimy zarazków na elementy wnętrza.

Nie można też zapominać o tym, że w trakcie kontroli policyjnej, gdy pozostajemy w aucie, również musimy zasłonić drogi oddechowe. Wymaga tego obecne prawo.

Zobacz też: Obostrzenia dla kierowców – ile osób można przewozić w samochodzie?

Warto pamiętać, że na karoserii również może czyhać niebezpieczeństwo. Gdzie? Przede wszystkim na klamkach. Dobrze je regularnie przemywać wyżej wspomnianym roztworem alkoholu izopropylowego i wody destylowanej. Nie wypada też zapominać o regularnym myciu nadwozia. Przynajmniej dwa razy w miesiącu powinniśmy udać się na dobrą myjnię, gdzie dokładnie oczyścimy samochód nie tylko z brudu, ale i z zarazków. Środki myjące to silna chemia, która działa dezynfekująco na powierzchnię samochodu.

Jak widać, nawet podczas jazdy samochodem koronawirus może stanowić zagrożenie. Warto mieć to na uwadze, aby cieszyć się zdrowiem. Wymaga to jednak od kierowców podjęcia konkretnych działań. Regularne odkażanie pojazdu pozwoli zniwelować ryzyko zachorowania. Dzięki temu podróżowanie będzie dużo bezpieczniejsze, a przy tym spokojniejsze, ponieważ nie trzeba będzie się martwić na zapas.

Nawet, kiedy pandemia się skończy, warto dalej korzystać z takich rozwiązań. Może już nie z taką częstotliwością, jednak porządna dezynfekcja raz w miesiącu na pewno nie zaszkodzi – w końcu koronawirus nie jest jedynym drobnoustrojem, który może nam zagrażać.