Komunikacja

Caravaning – jak przygotować się na wakacje w kamperze?

Dowiedz się, co może okazać się niezbędne podczas urlopu!

29 sierpnia 2022

Wakacje w kamperze to coraz popularniejszy pomysł na spędzenie udanego urlopu. Bezprecedensowy wzrost zainteresowania caravaningiem nastąpił w trakcie pierwszej fali zachorowań na COVID-19. Od tamtego czasu coraz bardziej przekonujemy się do tego, jak świetnym i ekonomicznym pomysłem może być wyjazd kamperem i odpoczynek, który nie ma wytyczonych granic. Zobacz, jak przygotować się na wakacje w kamperze, aby były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne!

Caravaning – co to takiego?

Caravaning to forma rekreacji polegająca na wykorzystywaniu kampera jako bazy noclegowej. Jako rodzaj turystyki motorowej najczęściej zakłada aktywne spędzanie czasu. Ruch caravaningowy został sformalizowany już na początku XX wieku, w Wielkiej Brytanii, gdzie powstał pierwszy klub – “The Caravan Club”. Ze względu na to, że w trakcie takich wakacji nie jest się ograniczonym do jednego kurortu, caravaning daje wiele możliwości do podróżowania i zwiedzania kolejnych ciekawych miejsc. W ramach wypadu można zdecydować się na stały pobyt na wybranym polu kempingowym lub wybrać ciągłą podróż i spanie w pojeździe. Caravaning może więc przybierać różne formy – krajoznawcze, turystyczne czy wypoczynkowe. Zawsze jednak istotą jest poruszanie się i korzystanie z kampera.

Podróże kamperem to idealny sposób na niedrogie i pełne wrażeń wakacje. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią się przemieszczać i samodzielnie wyznaczać sobie dalszą drogę oraz cele. Na przykład – nad morzem kempingów nie brakuje, łatwo więc zaplanować fantastyczną podróż kamperem, która będzie łączyła wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych rozsianych po całym wybrzeżu.

Zobacz też: Jak czuć się bezpiecznie podróżując za granicą?

Czy kamper wymaga specjalnych uprawnień od kierowcy?

Jazda kamperem wymaga posiadania ważnego prawa jazdy kategorii B. W większości przypadków to jedyny dokument, który jest wymagany od kierowcy. Bardzo rzadko zdarza się, aby masa całkowita pojazdu była większa niż 3,5 tony. Gdyby jednak pojazd przekroczył ten próg, kierowca zobowiązany jest do posiadania uprawnień na prowadzenie samochodów ciężarowych. Należy pamiętać o tym, że przy obliczaniu masy całkowitej pojazdu uwzględnia się całe wyposażenie znajdujące się wewnątrz kampera poza pasażerami. Największe znaczenie mogą mieć zbiorniki na wodę, bagaże i dodatkowy sprzęt turystyczny, np. rozkładana kuchenka. Przed wyruszeniem w podróż kamperem warto więc upewnić się, czy ciężar pojazdu nie przekracza progu 3,5 tony, aby nie narazić się na nieprzyjemności w trakcie jazdy. Zdecydowana większość pojazdów turystycznych dostępnych w wypożyczalniach samochodowych ma wagę w przedziale 1,5-3 tony.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Podróże kamperem – jak się przygotować?

Każdy początek przygody wakacyjnej z udziałem kampera powinien zacząć się od kompletnego i rzetelnego sprawdzenia pojazdu. Caravaning ma mnóstwo zalet, a wśród nich najistotniejszą jest swoboda podróżowania. Jednak w tym przypadku zamiast być uzależnionym od wynajętego pensjonatu lub wykupionego pokoju hotelowego, jest się uzależnionym od samochodu. Warto więc zabrać auto na stację diagnostyczną, a przy wypożyczaniu dokładnie przejrzeć dokumenty potwierdzające stan techniczny. Szczególnie należy zweryfikować dokręcenie kół i stan opon, a w razie potrzeby wyrównać w nich ciśnienie, co przełoży się na wyższy komfort podróżowania.

Charakterystyczna dla kamperów jest wysoka funkcjonalność od strony użytkowej. Pojazdy te stworzone są tak, aby podróżującym niczego nie brakowało. Jednak dłuższy wyjazd powinien być dobrze zaplanowany od strony bagażowej. Nie można zapomnieć o wzięciu ze sobą dodatkowych narzędzi (klucze, wkrętaki), latarki i dodatkowego oświetlenia, dobrze wyposażonej apteczki i wszelkich pomniejszych, praktycznych rzeczy. Często pomijanym elementem podróżnego ekwipunku są kable i przedłużacze. Gniazdka elektryczne w kamperze mogą znajdować się w mniej dogodnych miejscach, dlatego zabranie ze sobą przedłużaczy sprawdzi się w niejednej sytuacji.

Zobacz też: Jak szybko i wygodnie znaleźć najlepsze ubezpieczenie podróżne?

Jak zaplanować zagraniczną podróż samochodem?

Podróże kamperem po Europie i poza nią wymagają jeszcze dokładniejszego przygotowania. Należy posiadać ze sobą wszystkie dokumenty (w przypadku wyjazdu poza strefę Schengen również paszport), zadbać o dobre zabezpieczenie medyczne i prowiant. Wypożyczając samochód, warto wybrać wyłącznie taki, który posiada dodatkowe koło zapasowe. Na wypadek awarii zaleca się spakować do środka także dodatkowy akumulator samochodowy oraz paliwo.

Zwiedzanie świata kamperem jest fascynujące, ale po drodze może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Z tego powodu poleca się zakup ubezpieczenia turystycznego, które okaże się potrzebnym wsparciem nie tylko w najtrudniejszych sytuacjach. Wybrana polisa może zapewniać ochronę zarówno kierowcy, jak i całej podróżującej rodzinie.