Komunikacja

Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej? Poznaj przyczynę problemu

Sprawdź jak rozwiązać problem z autem!

26 września 2022

Migocząca lub zapalona kontrolka na desce rozdzielczej wielu kierowcom może przysporzyć nagłego wzrostu ciśnienia. Nie zawsze jednak jest się czego obawiać. Zarówno w starszych, jak i w nowszych autach kontrolki na desce rozdzielczej pojazdów mają informować o stanie pojazdu i wykrytych nieprawidłowościach. Aby wiedzieć w przyszłości, jak zareagować na daną informację, zobacz, co oznaczają wyświetlające się kontrolki!

Kontrolki w samochodzie – czy wiesz, co oznaczają?

Kontrolki w samochodach montowane są od dawna. Na początku występowały w wersjach analogowych, później wprowadzono elektroniczne powiadomienia w postaci podświetlanych, kolorowych diod na desce rozdzielczej. Nawet dziś nie każdy wie, jakie są oznaczenia kontrolek w samochodzie, choć trudno się temu dziwić. Współcześnie produkowane auta „pękają w szwach” od mnogości układów elektronicznych i przeróżnych funkcji dostępnych dla kierowcy.

Zobacz też: Brak aktualnego przeglądu – z jaką karą trzeba się liczyć?

Zanim jednak przejdziemy do opisu kontrolek na desce rozdzielczej, warto wiedzieć, że nie każde wyświetlenie się kontrolki musi świadczyć o poważnej usterce. Co więcej, nie każdy sygnał, zwłaszcza w nowych autach, jest komunikatem o charakterze problemowym. Niektóre z nich dotyczą aspektów, wpływających na komfort użytkowania auta, ale nie stanowiących podstawy do obaw i szybkiego poszukiwania dobrego serwisu samochodowego w pobliżu!

Opis kontrolek na desce rozdzielczej. Jakie są ich funkcje?

Podstawową funkcją kontrolek samochodowym jest przekazanie informacji o stanie pojazdu. Jak można się dowiedzieć, sprawdzając opis kontrolek w samochodzie dla wybranego modelu, komunikaty są podzielone kategoriami. Z biegiem lat zaszła standaryzacja sposobu przekazywania informacji w ten sposób i obecnie wyróżnia się trzy główne rodzaje komunikatów. Mechanizm działania można przyrównać do sygnalizacji drogowej. Sam kolor kontrolki już wskazuje na charakter komunikatu, a także powagę problemu. Pod tym względem kontrolki w samochodzie mogą być zielone lub niebieskie, pomarańczowe lub żółte, a także czerwone.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Zielone i niebieskie kontrolki w samochodzie

Pojawienie się zielonej lub niebieskiej kontrolki w samochodzie (w zależności od marki i modelu) z reguły nie zwiastuje żadnego niebezpieczeństwa. To najniższy poziom sygnalizacji pod względem powagi problemu. Kontrolki te mają charakter informacyjny. Za każdym razem, gdy uruchamiamy kierunkowskaz, na desce rozdzielczej zapali się doskonale znana każdemu kontrolka. Zielone lub niebieskie diody zaświecą również w przypadku aktywnych systemów wspomagania (np. kontroli wzniesień, parkowania), włączonego tempomatu czy świateł przeciwmgielnych.

Żółte i pomarańczowe kontrolki w samochodzie

Żółte i pomarańczowe kontrolki przekazują informacje o zdarzeniu, które wymaga uwagi ze strony kierowcy. Głównym zaleceniem jest zachowanie ostrożności, zidentyfikowanie i rozwiązanie problemu. W tej kategorii zaczynają się już pojawiać komunikaty o niebezpieczeństwach technicznych i problemach ze stanem pojazdu. Przykładem może być kontrolka niskiego poziomu paliwa, awarii świec żarowych silnika, usterki systemu stabilizacji, ale także symbol oblodzonej nawierzchni drogowej. Szczegółowe informacje dotyczące tego, co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej, znajdują się w opisie w książce samochodowej, którą można też pobrać dla danego modelu przez internet.

Kategoria ta jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowana. Z tego powodu problemy zgłaszane przez elektronikę nie powinny być bagatelizowane. Po zidentyfikowaniu przyczyny zapalenia się kontrolki na desce, należy usunąć przyczynę problemu lub umówić wizytę u mechanika.

Czerwone kontrolki na desce rozdzielczej

Awarie i poważniejsze usterki najczęściej powodują wyświetlenie się czerwonej kontrolki w samochodzie. Ten kolor został zarezerwowany dla najpoważniejszych alertów związanych z bezpieczeństwem, ale nie tylko. W kategorii tej znajdziemy także powiadomienie o niezapiętych pasach (kierowcy, pasażerów), zaciągniętym hamulcu ręcznym czy włączonych światłach awaryjnych. Często budzącą lęk kierowców kontrolką jest czerwony trójkąt z wewnętrznym wykrzyknikiem, który oznacza ostrzeżenie ogólne. Nierzadko komunikuje on niezdiagnozowaną usterkę, której system elektroniczny nie potrafi zweryfikować.

Awaria. Jak zdiagnozować problem?

Awaria to niezwykle szerokie pojęcie. Zdecydowaną większość poważnych uszkodzeń lub stanów zagrożenia sygnalizują czerwone diody. Niektóre usterki i mniejsze awarie mogą jednak powodować zapalenie się pomarańczowych kontrolek. Świetnym przykładem jest awaria systemu wtrysku, uszkodzenie świateł zewnętrznych lub awaria systemu kontroli trakcji.

Zobacz też: Rozładowany akumulator – jak bezpiecznie go naładować?

W celu identyfikacji problemu najlepiej sięgnąć po książkę serwisową dołączoną do samochodu (wersje elektroniczne można znaleźć bezpłatnie w sieci). Jeśli problem okaże się poważny, należy udać się do zaufanego warsztatu. Mając wiedzę o tym, jakie jest znaczenie kontrolek na desce rozdzielczej, łatwiej przedstawimy sytuację mechanikowi.