Ubezpieczenia komunikacyjne

Co warto wiedzieć o Assistance?

Podpowiadamy jaki rodzaj ubezpieczenia przyda się podczas awarii!

12 maja 2022

Bez względu na to, czy jeździsz wyłącznie po mieście czy w dalekie trasy, nigdy nie możesz być pewny, że auto nie odmówi posłuszeństwa. Dzisiejsze samochody to niezwykle skomplikowane maszyny, do których działania potrzebne są złożone systemy elektroniczne. Awaria może zdarzyć się w każdej chwili. Podobnie jak mniej oczywiste kwestie – brak paliwa, pęknięta opona, zatrzaśnięte kluczyki. Aby jeździć spokojnie i nie martwić się o pomoc, warto wykupić ubezpieczenie od awarii samochodu. Assistance – co to jest i kiedy się przydaje? Sprawdzamy.

Ubezpieczenie samochodu od awarii – czym jest Assistance?

Assistance jest ubezpieczeniem komunikacyjnym, który umożliwia skorzystanie z pomocy po wypadku, awarii lub unieruchomienia pojazdu. Może to być pomoc techniczna, która obejmuje holowanie, naprawę lub auto zastępcze albo pomoc informacyjna, która dotyczy wskazania, gdzie znajduje się najbliższy warsztat czy stacja benzynowa.

Najczęściej, Assistance jest oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie samochodu od awarii. Tak też jest w sytuacji mtu24.pl.

Towarzystwa często mają w ofercie kilka wariantów tego ubezpieczenia także można go dopasować do własnych potrzeb – jazdy w mieście lub w trasie. Nie zmienia to jednak faktu, że Assistance – nawet w najwyższej opcji – nie nadszarpnie znacząco budżetu. Warto więc w nie zainwestować i cieszyć się spokojem podczas każdej podróży.

Co daje posiadanie Assistance?

Zarówno w trasie, jak i w mieście mogą się przydarzyć nieprzyjemne sytuacje związane z naszym pojazdem. Może się na przykład okazać, że rozładuje się akumulator. Swoją drogą, należy po pięciu latach sprawdzić stan akumulatora – najlepiej zrobić to w warsztacie. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji. Jednak, gdy już się takie przytrafią, pomocne będzie właśnie ubezpieczenie od awarii samochodu. W ramach Assistance otrzymamy wsparcie – pomoc drogowa przyjedzie z urządzeniem rozruchowym, dzięki któremu będziemy mogli uruchomić auto i dojechać w pożądane miejsce.

Takie ubezpieczenie to także pomoc w razie większej awarii. Holowanie do najbliższego warsztatu jest zbawienne zwłaszcza na autostradzie, gdzie mogą to robić jedynie uprzywilejowane pojazdy. Poza tym, dzięki Assistance, oszczędzimy mnóstwo pieniędzy. Holowanie nie należy do najtańszych usług.

Ponadto warto wiedzieć, że Assistance daje możliwość naprawy w miejscu awarii, zapewnia dowóz paliwa czy wymianę koła, jeśli sami nie potrafimy lub nie mamy do tego narzędzi. Holowanie jest ostatecznością – jeśli awarię można usunąć, należy to zrobić. Nie każdy wozi ze sobą zestaw kluczy i wszystkie części zapasowe, ale też i nie każdy ma wiedzę i umiejętności aby samodzielnie naprawić auto. Dlatego właśnie każdy kierowca powinien poważnie rozważyć dokupienie takiego ubezpieczenia. Tym bardziej że wiele z nich zapewnia pomoc także poza granicami Polski.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Assistance?

Przy wyborze każdego ubezpieczenia należy kierować się rozsądkiem. Cena, owszem ma znaczenie, jednak często nie idzie ona w parze z zakresem i sumami ubezpieczenia. To samo dotyczy ubezpieczenia Assistance, czyli udzielenie natychmiastowej pomocy w nagłych sytuacjach, jak awaria czy unieruchomienie pojazdu. Ale czy awaria i unieruchomienie pojazdu to nie jest to samo?!? Otóż nie.

Zobacz też: Zakres ubezpieczenia – od czego chroni mnie polisa?

Każdy ubezpieczyciel jest zobligowany (i to jeszcze przed wykupieniem danego ubezpieczenia) do przedstawienia klientowi OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W OWU zawarte są wszystkie niezbędne informacje – zaczynając od podstaw, jak zakres ubezpieczenia i szczegółowe wyjaśnienie od czego chroni zawarta polisa, po kwestie związane z samym procesem naprawy auta, jak postępowanie w razie awarii (sposób zgłoszenia szkody), czy zasady związane z likwidacją szkody, aż po wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Ponadto w OWU każdy klient znajdzie szczegółową tabelę świadczeń i limitów. Tabela ta określa np.: na jaką maksymalną odległość auto zostanie odholowane, jaki jest limit kosztów naprawy na miejscu zdarzenia czy na ile dni można skorzystać z noclegu.

Assistance jest relatywnie tanim ubezpieczeniem, dlatego warto o nim pamiętać przy odnowieniu polisy OC. W myśl powiedzenia „Przezorny zawsze ubezpieczony”, warto zabezpieczyć się od sytuacji nagłych, na które nie mamy wpływu. Przebita opona czy brak paliwa, gdy znajdujemy się na środku autostrady, skutecznie pokrzyżuje nasze plany, ale dzięki wykupionemu Assistance można liczyć na pomoc ubezpieczyciela.