Dom i mieszkanie

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

Podpowiadamy jaki rodzaj polisy sprawdzi się najlepiej?

20 maja 2022

Ubezpieczenie mieszkania to szalenie ważna kwestia. Nigdy nie wiemy przecież, co się wydarzy. Wszelkie zdarzenia losowe mogą sprawić, że stracimy cały dobytek. W związku z tym, warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Ale ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu? Nie ma na to pytanie jednej i ostatecznej odpowiedzi – wiele zależy od wybranego zakresu ochrony. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet ponad tysiąca złotych w ujęciu rocznym.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania?

Polisa mieszkaniowa to bardzo popularne i jednocześnie stosunkowo niedrogie ubezpieczenie. Należy jednak pamiętać, że to nie cena jest najważniejsza, a zakres ochrony. Przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, co jest dla nas najcenniejsze w danej nieruchomości. Można ubezpieczyć elementy stałe (trwale zamontowane – zabudowa wewnętrzna, ściany działowe, podłogi, instalacje itd.) oraz ruchome (sprzęty RTV i AGD, dzieła sztuki, meble, dywany, a nawet przedmioty codziennego użytku), polisa może chronić przed zdarzeniami losowymi i kradzieżą. Te wszystkie składowe mają wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku czy domu.

Zobacz też: Zalane mieszkanie – co z ubezpieczeniem?

Najczęściej ubezpieczenie dotyczy wyłącznie murów oraz elementów stałych. Ubezpieczenie mienia ruchomego, czyli wyposażenia, daje nam już pełniejszą ochronę. Wyposażenie to elementy dekoracyjne mieszkania takie jak meble, wszelkiego rodzaju sprzęty RTV i AGD czy po prostu rzeczy domowego użytku. Oczywiście można takie ubezpieczenie dodatkowo rozszerzyć o ubezpieczenie Assistance czy OC, które uchroni nas przed kosztami, jeśli na przykład zalejemy sąsiadów. Przed wykupieniem ubezpieczenia warto dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Tysiące Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Ubezpieczenie mieszkania – ile kosztuje?

Chcąc poznać odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, trzeba pamiętać, że jego cena jest dobierana indywidualnie w zależności od wielu okoliczności. Wartość ubezpieczenia, podobnie jak wartość nieruchomości, jest wypadkową wielu zmiennych.

Na koszt ubezpieczenia mieszkania lub domu wpływają następujące czynniki:

  • wartość nieruchomości – jest niezbędna do ustalenia wysokości odszkodowania, jakie otrzymamy, gdy ulegnie całkowitemu zniszczeniu,
  • przedmiot ubezpieczenia – podstawowe ubezpieczenie obejmuje mury i elementy stałe; bardziej rozbudowana opcja ubezpieczenia (i jednocześnie droższa) chroni również wyposażenie mieszkania,
  • katalog ryzyk – ubezpieczenie chroni przed zdarzeniami losowymi typu pożar, zalanie, przepięcie, powódź. Katalog można uzupełnić np. o kradzież,
  • powierzchnia użytkowa – im większa powierzchnia nieruchomości, tym wyższa wartość, a tym samym cena ubezpieczenia,
  • lokalizacja – ubezpieczenie nieruchomości na wsi lub w niewielkim miasteczku będzie znacznie tańsze niż wykupienie takiej samej ochrony dla mieszkania w dużym mieście,
  • kondygnacja mieszkania – istotna, jeżeli chodzi o ubezpieczenie od powodzi lub włamania,
  • wcześniejsze ubezpieczenie i szkody – jeśli już wcześniej mieliśmy polisę i nie doświadczyliśmy szkody, wpłynie to pozytywnie na nasz wniosek.

Jak widać, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania. Jest wiele składowych, które wpływają na cenę. Kluczowe jest to, czego oczekujemy od takiej polisy i jaki zakres ochrony będzie dla nas najbardziej optymalny. Trzeba też pamiętać, że istnieje wiele dodatkowych opcji, których wykupienie zwiększy nasze poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz też: Jakie ubezpieczenie ochroni domową elektronikę?