Dom i mieszkanie

Jakie ubezpieczenie ochroni domową elektronikę?

Sprawdź, jaki wariant polisy zapewnia ochronę ruchomości domowych.

2 maja 2022

Wyposażenie domu w sprzęty RTV i AGD to poważna inwestycja. Kwoty nierzadko mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc zdecydować się na ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. W ten sposób zabezpieczymy się przed różnymi zdarzeniami losowymi, które mogą zniszczyć domowy sprzęt.

Ubezpieczenie elektroniki – na co zwracają uwagę ubezpieczyciele?

Niemal każda firma ubezpieczeniowa inaczej podchodzi do definicji sprzętu elektronicznego. Ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV może obejmować monitory, telewizory, odtwarzacze DVD, sprzęt audio, lodówki, zmywarki, piekarniki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, w którym przedmiocie ubezpieczenia mieszczą się wymienione. Dlaczego?

Ubezpieczenie nieruchomości to trzy możliwe przedmioty ubezpieczenia – mieszkanie lub dom jako mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe czyli wyposażenie. Dobrze wiedzieć, czego one dotyczą. Ubezpieczenie mieszkania lub domu to przede wszystkim mury, ściany działowe, okna i drzwi. Do elementów stałych zalicza się wszystko, co zostało trwale przytwierdzone – do demontażu potrzebne są narzędzia lub siła. Wyposażenie natomiast to wszystkie elementy dekoracyjne, urządzenia, które można swobodnie przemieścić poza obszar nieruchomości. Ubezpieczenie elektroniki mieści się właśnie w tej kategorii.

 

Tysiące Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV – szczegóły

Domowa elektronika może ulec zniszczeniu czy uszkodzeniu na wiele sposobów. Może to być przypadek lub działanie celowe osób trzecich. Dlatego, aby zapewnić sobie spokój, warto wykupić ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, które będzie zawierać:

  • zdarzenia losowe – pożar, powódź, zalanie, eksplozja, działanie sił natury. To wszystko może spowodować zniszczenie sprzętu.
  • kradzież z włamaniem – sprzęt elektroniczny często jest łakomym kąskiem dla złodziei. Musimy jednak pamiętać, że ubezpieczenie chroni w momencie, kiedy na miejscu zdarzenia będą ślady włamania.
  • rabunek – czyli zabór mienia przy użyciu lub groźbie użycia przemocy fizycznej.
  • wandalizm i dewastację – umyślne zniszczenie lub uszkodzenie mienia przez osoby trzecie
  • przepięcie – w polisach wyróżnia się dwa rodzaje takiego zdarzenia: przepięcie wynikające z uderzenia pioruna oraz gwałtownego skoku napięcia w sieci.

Dodatkowo wyposażenie można rozszerzyć ochroną o ubezpieczenie Home Assistance, które zapewnia wsparcie wielu specjalistów w sytuacjach awaryjnych w domu lub mieszkaniu.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania?

Towarzystwo ubezpieczeniowe w treści ogólnych warunków ubezpieczenia umieszcza wyłączenia odpowiedzialności czyli informacje na temat sytuacji, w których ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania.

W przypadku ubezpieczenia sprzętu AGD i RTV, które jest składową ubezpieczenia wyposażenia wyłączenia mogą dotyczyć:

  • przechowywania sprzętu w pomieszczeniach przynależnych do mieszkania,
  • danych na wszelkiego rodzaju nośnikach,
  • sprzętu objętego gwarancją producenta,
  • naprawy sprzętu AGD lub RTV starszego niż 5 lat,
  • zniszczeń wywołanych przez działanie pola magnetycznego lub elektromagnetycznego.

W przypadku chęci wykupienia takiego ubezpieczenia trzeba zatem bardzo dokładnie sprawdzić jego warunki. Nie można kierować się wyłącznie ceną. Jeśli oczekujemy szerokiego spektrum ochrony, musimy zdecydować się na taki wariant polisy, który zagwarantuje pomoc w niemal każdej sytuacji. Przy okazji jednak należy pamiętać o tym, aby dbać o domową elektronikę i korzystać z niej zgodnie z przeznaczeniem. W ten sposób przedłużamy żywotność urządzeń oraz niwelujemy ryzyko awarii oraz uszkodzenia.