Komunikacja

Czy warto wykupić autocasco?

Poznaj zalety rozwiązania

23 marca 2022

OC to ubezpieczenie od którego nie uciekniemy – jest obligatoryjne i musi być rokrocznie odnawiane. Jednak nie chroni nas przed kradzieżą, wandalizmem czy własną nieuwagą. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie autocasco, czyli AC. Zwłaszcza jeśli posiadamy nowe i dobre auto. W ten sposób będziemy spokojni, zostawiając nasz samochód na parkingu.

Autocasco – kto powinien się na nie zdecydować?

AC to dobrowolne ubezpieczenie, które warto wykupić właściwie w każdym przypadku. Przyda się nie tylko wtedy, kiedy nasz samochód jest nowy, wartościowy a do tego często użytkowany i zostawiany na niestrzeżonych miejscach postojowych. Warto po nie sięgnąć kiedy chcemy zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami związanymi z kradzieżą czy różnego typu uszkodzeniami. Właściciele pojazdów nie powinni się zatem zastanawiać, czy wykupić AC. Dzięki dodatkowej składce zapewnią sobie spokój w przypadku jakichkolwiek problemów.

Autocasco – czy warto je wykupić?

Odszkodowanie z polisy AC należy się właścicielowi pojazdu. Najczęściej w zakresie ubezpieczenia mieszczą się takie zdarzenia jak kradzież (zarówno pojazdu, jak i części oraz wyposażenia), uszkodzenia przez osoby trzecie, zderzenia z innym pojazdem, zwierzęciem, człowiekiem czy przedmiotem, a także działanie sił przyrody – grad, pożar, powódź.
Co istotne, wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje różne opcje do wyboru. Ci, którzy poszukują polisy gwarantującej odszkodowanie za najpoważniejsze szkody, mogą zainteresować się tzw. minicasco. Natomiast ci, którzy poszukują pełnej ochrony, powinni wybrać wariant, który zawiera najwięcej kategorii zdarzeń. Czy warto zatem wybrać dodatkowe ubezpieczenie autocasco? Jeśli chcemy mieć spokojną głowę, na pewno.

Oczywiście, im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa cena za polisę. Taka inwestycja najczęściej się jednak opłaca, zwłaszcza w przypadku aut nowych lub wartościowych. Ceny części do takich pojazdów są wielokrotnie wyższe od rocznego pakietu AC – nawet w jego pełnej wersji.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

AC – jak wybrać najlepsze?

Kierowcy bardzo chętnie sięgają po pakiety oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. To wygodne, kiedy – wszystkie usługi ubezpieczeniowe kupujemy u jednego usługodawcy. Ponadto będzie to oznaczać, że wszystkie umowy zakończą się tego samego dnia, dzięki czemu nie zapomnimy ich odnowić. Oczywiście istnieje też możliwość opłacania AC u innego ubezpieczyciela – wybór należy do nas.

Zobacz też: Dobre ubezpieczenie AC, czyli jakie? Poradnik kierowcy

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku autocasco nie należy kierować się pośpiechem. Warto bardzo dokładnie sprawdzić interesujące nas oferty, aby dowiedzieć się, za co płacimy i czego możemy oczekiwać od ubezpieczyciela. Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco?

Jeśli poszukujemy AC, którego jakość i cena będą w odpowiednich proporcjach, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka poniższych kwestii. Wówczas możemy mówić o naprawdę dobrej ofercie, z której będziemy więcej niż zadowoleni. Oto składowe, którym należy się baczniej przyjrzeć:

  • Udział własny w szkodzie i franszyza integralna. Są to ograniczenia kwotowe wypłacanego odszkodowania. Udział własny najczęściej wynosi 500 zł i jest potrącany z każdego odszkodowania. Zdarza się, że z udziału własnego możemy zrezygnować po uiszczeniu dodatkowej opłaty. Franszyza integralna to dolna granica, poniżej której nie otrzymamy odszkodowania. Każda szkoda powyżej tego pułapu oznacza pełną wypłatę odszkodowania.
  • Amortyzacja części. Jest to zapis dotyczący zużywania się poszczególnych elementów auta. W OWU powinniśmy znaleźć tabelę, która pokazuje schemat potrąceń amortyzacyjnych. Co ciekawe, nawet jeśli warsztat wymieni część na nową, może się okazać, że ubezpieczyciel nie wypłaci pełnej wartości, ponieważ uzna, że uszkodzony element był już zużyty.
  • Rozliczenie szkody – serwisowe i kosztorysowe. Pierwszy wariant jest zdecydowanie wygodniejszy – odstawiamy auto do warsztatu, a formalnościami zajmuje się ubezpieczyciel oraz zakład naprawiający pojazd. Drugi zaś wygląda następująco – ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie i to my szukamy warsztatu, który wykona naprawę.
  • Wyłączenia odpowiedzialności. Jest to punkt w OWU, z którym trzeba się dogłębnie zapoznać. Powinniśmy wiedzieć, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.