Komunikacja

Czym jest nadwozie typu Sedan i co to znaczy?

Sprawdź czym wyróżnia się jeden z najbardziej eleganckich typów nadwozia!

12 kwietnia 2023

Wybór odpowiedniego samochodu jest jedną z najtrudniejszych decyzji zakupowych dla większości osób. Oprócz analizowania szczegółowych parametrów silnika, aspektów użytkowych i funkcjonalnych, warto zastanowić się nad wyborem nadwozia. Dla wielu kierowców królem wszystkich wariantów nadwozia jest sedan. Zobacz, czym się wyróżnia i czy dobrze sprawdzi się w praktyce.

Spis treści:

  1. Sedan – definicja
  2. Nadwozie typu sedan – co wyróżnia je na tle innych?
  3. Sedan – dla kogo to dobre rozwiązanie?
  4. Czym jest nadwozie typu sedan? Podsumowanie

Sedan – definicja

Nadwozie to jeden z głównych czynników pozwalających na odróżnienie od siebie wielu samochodów. Obok takich wariantów jak hatchback, kombi czy coupé niesłabnącą popularnością cieszy się nadwozie typu sedan. Nie każdy jednak wie, co dokładnie kryje się pod tym sformułowaniem. A zatem: czym właściwie jest sedan?

Samochód typu sedan oznacza auto posiadające zamknięte nadwozie trójbryłowe. Składa się ono z trzech elementów:

  • części przedniej (silnikowej) – umiejscowiona jest tu przednia oś kół, maska i silnik,
  • części środkowej – użytkowa strefa z dwoma rzędami foteli lub fotelami i tylną kanapą,
  • części tylnej (bagażnikowej) – zawiera tylną oś, zbiornik paliwowy i bagażnik.

Auta z nadwoziem sedan charakteryzują się trwałą i solidną konstrukcją. Prototypy takich samochodów powstawały już w latach 30. XX wieku, przy czym szczyt ich popularności przypada na okres od lat 50. do lat 90. XX w. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dziś auta te są także jednymi z najczęściej wybieranych – nie tylko przez entuzjastów klasycznej motoryzacji, ale także osoby, które cenią sobie dużo przestrzeni wewnątrz kabiny.

Zastanawiając się zaś, co od strony językowej oznacza sedan, odpowiedzi dostarcza słownik etymologiczny. Sformułowanie to wywodzi się od łacińskiego czasownika sedere, który tłumaczymy jako “siedzieć”, “zasiadać”. Czasownik ten jest także źródłosłowem rzeczownika “sedes”. Choć nie jest jasne, kto po raz pierwszy zastosował wyrażenie “sedan” w celu opisania nowego wariantu nadwozia samochodowego, niemal pewne jest, że przyczyna tkwiła w ogromnej wygodzie przemieszczania się. W porównaniu z wariantami jedno- i dwubryłowymi sedany od samego początku zapewniały więcej przestrzeni w kabinie, a ze względu na to, że łączono je z wydajnymi jednostkami silnikowymi, nadwozie prędko zaczęło kojarzyć się z luksusem – wygodnym siedzeniem w trakcie niezwykle przyjemnej jazdy.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Nadwozie typu sedan – co wyróżnia je na tle innych?

Cechą odróżniającą samochody z nadwoziem sedan od innych wariantów jest wspomniana już konstrukcja trójbryłowa. Kształt nadwozia odzwierciedla klasyczne wzorce estetyczne: dostrzec można wyraźnie akcentowane linie boczne i dach opadający delikatnie ku tyłowi. Współcześnie produkowane samochody odbiegają jednak stylistycznie od modeli dominujących w drugiej połowie XX w. i dostrzegalne są różne wariacje estetyczne.

Choć ich sylwetka uległa wielu modyfikacjom, nadwozie sedan wciąż uznawane jest za jedno z najbardziej eleganckich. Cechy, które nie zmieniły się od lat, to między innymi:

  • długa maska – masywna bądź smukła, ale zawsze stosunkowo duża część przednia nadwozia zapewnia elegancki wygląd całości,
  • niska linia dachu – wysokość dachu ograniczona jest do komfortu kierowcy i pasażerów, płyta podwozia osadzona jest jednak dość nisko, dzięki czemu linia dachu również może nie być zbyt wysoka,
  • prostota – już pierwsze projekty tego typu nadwozia akcentowały swego rodzaju minimalizm,
  • wygodna klapa bagażnika – wysunięta część bagażnikowa umożliwia łatwe użytkowanie i szeroki kąt otwarcia pokrywy.

Sedan – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Ze względu na reprezentatywny wygląd nadwozie sedan najczęściej stosowane jest w modelach klasy średniej, średniej-wyższej i w autach premium. Tym samym samochody te będą idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie klasyczny, ale zawsze elegancki i nierzadko prestiżowy design. Poza walorami estetycznymi karoseria z wyraźnym podziałem na trzy strefy zapewnia dobre warunki funkcjonalne do jazdy po mieście.

Zobacz też: Assistance pojazdu

Samochody typu sedan cieszą się popularnością wśród osób, którym zależy na komforcie użytkowania. Zazwyczaj kierowca ma dużo miejsca na nogi, a pasażerowie mogą wygodnie usiąść na tylnych fotelach lub kanapie. Pojemność bagażnika jest naturalnie niższa niż w przypadku nadwozia typu kombi, ale często zauważalnie większa od pojemności samochodów klasy miejskiej i tych z nadwoziem hatchback. Ostatecznie sedany na pewno sprawdzą się jako wygodne, pojemne auta służące do pracy, załatwiania bieżących spraw, jak i podróżowania z całą rodziną.

Czym jest nadwozie typu sedan? Podsumowanie

Szukając samochodu z klasą, który oferuje dużą przestrzeń wewnątrz i sprawdzi się w krótkich oraz długich podróżach, warto postawić na modele z nadwoziem sedan. To wyjątkowo wszechstronny typ nadwozia, który zapewnia wysoki komfort podróży i elegancką stylistykę, która doskonale znosi upływ czasu. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że modele aut z takim samym nadwoziem mogą się diametralnie od siebie różnić zarówno pod względem parametrów podzespołów, np. silnika, jak i wyglądu.