Komunikacja

Rodzinne auto – van, SUV, a może kombi?

Sprawdzamy, popularne modele

26 kwietnia 2022

Duża rodzina potrzebuje wygodnego i przestronnego auta, którym będzie mogła się poruszać zarówno na dłuższych, jak i na krótszych dystansach. Na rynku jest wiele modeli samochodów, które spełniają te kryteria, jednak jak wybrać to najlepsze? Trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, zanim zdecydujemy, jaki samochód rodzinny wybrać.

Samochód rodzinny, czyli jaki?

Dla każdego termin auto rodzinne będzie oznaczał co innego. Dla jednych będzie to po prostu kompakt, którym wygodnie można się przemieszczać zarówno w mieście, jak i na trasie. Dla innych natomiast będą to większe gabarytowo modele – kombi, van czy SUV. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, do czego auto będzie potrzebne. Nierzadko zdarza się, że tzw. rodzinny samochód jest kolejny w garażu i używany wyłącznie w konkretnych przypadkach.

Przede wszystkim jednak taki pojazd powinien być bezpieczny. I nie chodzi tu tylko o powszechne opinie, że ta czy inna marka jest uważana za bezpieczną. Zastanawiając się, jakie auto rodzinne wybrać, (nowe czy używane) trzeba skupić się na pewnych kwestiach. Im więcej systemów wspomagających kierowcę, tym lepiej. Podobnie z liczbą poduszek powietrznych. Nie zaszkodzi też system pre-crash, który dodatkowo chroni osoby znajdujące się w kabinie.

Zobacz też: Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak wybrać bezpieczne auto?

Podróżując z bliskimi chcemy, aby byli oni bezpieczni. Dlatego niezwykle istotne jest, aby kierowca czuł się pewnie za kółkiem. Aktywny tempomat, światła LED, monitorowanie martwego pola czy ostrzeganie przed ewentualną kolizją to udogodnienia, które powinny bezwzględnie znaleźć się na wyposażeniu takiego samochodu. Dobrze też poszukać modelu, który będzie miał większą liczbę poduszek powietrznych – czyli te w drugim rzędzie siedzeń, kurtyny powietrzne oraz boczne. Naprawdę warto zapłacić trochę więcej, ale mieć świadomość, że cokolwiek się wydarzy, będziemy lepiej chronieni.

SUV – jedno z najpopularniejszych nadwozi

Nie da się ukryć, że Polacy pokochali SUV-y i crossovery. To wygodne, podwyższone auta, które sprawdzą się zarówno w mieście, w trasie, jak i w nieco bardziej wymagającym terenie. Oczywiście nie ma mowy o jeździe offroadowej, ale wszelkie wiejskie czy leśne drogi nie powinny stanowić dla nich problemu. Poza tym wiele osób w tak masywnym nadwoziu czuje się pewniej i bezpieczniej.

Szukając jednak odpowiedzi na to, jaki rodzinny samochód wybrać, trzeba wiedzieć, że większe nadwozie nie zawsze równać się będzie dużej ilości miejsca. Niektóre SUV-y czy crossovery to tak naprawdę kompakty czy nawet auta segmentu B opakowane w większą karoserię. Dlatego warto rozglądać się za większymi modelami i koniecznie ocenić je pod kątem pojemności.

To duże samochody, dlatego poruszanie się nimi po zatłoczonych miejskich ulicach czy szukanie miejsca na parkingach, może okazać się wymagające. Z tego powodu, poza wymienionymi wyżej systemami, nie można zapominać o czujnikach parkowania czy kamerze cofania. Niektóre modele oferują też asystenta parkowania, dzięki czemu bez problemu zaparkujemy na niemal każdym miejscu.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Kombi – kompakt z dużym bagażnikiem

Jakie auto rodzinne wybrać? Wiele osób stawia na kombi. To niezwykle wygodne i pojemne samochody. Jeśli ktoś nie chce wielkiego SUV-a, ale wciąż potrzebuje wszechstronnego pojazdu, kombi będzie idealne. Tym bardziej że nie wszyscy kierowcy lubią wysoką pozycję za kierownicą. Kombi pozwala siedzieć nisko. Nieco sportowo.

Kombi to nadwozie, które często występuje w modelach sportowych. Oczywiście, coraz częściej i SUV-y mają sportowe zacięcie, jednak – jak wyżej – nie każdemu muszą odpowiadać. I te sportowe kombi są piękne, to nie ulega wątpliwości.

Takie kombi to dwa w jednym – daje niezwykłą radość z jazdy i oferuje wszystkie zalety auta rodzinnego. Niezwykle pojemny bagażnik pozwoli zapakować się nawet na najdłuższe wakacje, a w kabinie wygodnie będzie podróżowała nawet pięcioosobowa rodzina. Czego chcieć więcej?

Van – rozwiązanie dla podróżników

Mówiąc o samochodach rodzinnych, nie można zapominać o vanach. To typ nadwozia, który lata swojej świetności ma już za sobą, ale wciąż jest rozpatrywany jako wygodne auto na dalekie podróże. I właśnie ci, którzy lubią podróżować po drogach ze swoją liczną rodziną czy znajomymi, powinni rozważyć zakup takiego pojazdu.

Jeśli twoje dziecko jest w drużynie sportowej i potrzebuje częstych transportów na zawody, taki samochód sprawdzi się idealnie. To wielozadaniowy pojazd, który nie tylko zda egzamin podczas wakacyjnych wojaży, ale też wygodna opcja transportu nawet kilkunastu osób.