Komunikacja

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak wybrać bezpieczne auto?

Szukając auta dobieramy je w taki sposób, aby było w nim jak najwięcej systemów asystujących. Czy słusznie?

15 kwietnia 2021

Coraz więcej osób nie tylko patrzy na to, jak samochód wygląda, ale też czy zapewnia bezpieczeństwo. Szukając auta nowego lub używanego, dobieramy je w taki sposób, aby było w nim jak najwięcej systemów asystujących. Jakie zatem będzie najbezpieczniejsze auto? Tak naprawdę każde, którego kierowca zachowuje się odpowiedzialnie na drodze. Ale warto też mieć pomoc w postaci zaawansowanej elektroniki.

Najbezpieczniejszy samochód, czyli jaki?

Wiele osób zastanawia się, jaki samochód jest najbezpieczniejszy. Oczywiście w pierwszej chwili do głowy przychodzi pewna skandynawska marka, która od lat jest prekursorem wielu rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że inne współczesne samochody nie zagwarantują nam bezpiecznej podróży.

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego potrzebujemy. Zależy to od tego, gdzie się głównie poruszamy – w mieście czy na trasie. Jak dużego samochodu potrzebujemy i czy będziemy nim podróżować z całą rodziną. Wówczas można zacząć tworzyć listę potrzebnych systemów wsparcia kierowcy oraz pasażerów.

Musimy też wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujemy. Im nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie auto, tym więcej będzie ono nas kosztować. Chcąc mieć najbezpieczniejsze auto, musimy wybrać takie, które będzie najbezpieczniejsze w ramach naszych środków.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Jakie jest najbezpieczniejsze auto – wybierz systemy wsparcia kierowcy

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na podstawowe udogodnienia. Poruszając się dużo po mieście, na pewno docenimy czujniki parkowania oraz kamerę cofania. Zwłaszcza w ciasnych miejscach postojowych oraz na sklepowych parkingach. Jeśli mamy wystarczająco dużo środków, możemy też zainwestować w asystenta jazdy w korku, który będzie czuwał za nas w gęstym ruchu. Obowiązkowo też należy postawić na asystenta martwego pola, dzięki któremu unikniemy ryzyka kolizji oraz asystenta pasa ruchu, który od razu poinformuje nas dźwiękiem lub wibracją kierownicy, kiedy zjedziemy z naszego toru jazdy.

Te wszystkie systemy świetnie sprawdzają się także w trasie. Jednak jeśli dużo podróżujemy, nie możemy zapominać o aktywnym tempomacie, który dostosowuje styl jazdy do warunków na drodze. Wbudowane radary cały czas monitorują sytuację i reagują na wszystkie zmiany. Często jest on bezpośrednio związany z rozpoznawaniem znaków drogowych. W tym miejscu należy jednak zaczerpnąć wiedzy i zapoznać się z wieloma testami, ponieważ nie każdy taki system działa prawidłowo. Zdarza się, że na autostradzie sczytuje znak z drogi dojazdowej i auto nagle wyhamowuje ze 140 km/h do 60 km/h, tworząc tym samym ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Zobacz też: Rodzinne auto – van, SUV, a może kombi?

W długiej podróży też przydaje się system wykrywający zmęczenie kierowcy. Jeśli zauważy on, że kierujący traci czujność, natychmiast go o tym poinformuje, zalecając przerwę. Zwykło się też mówić, że najbezpieczniejsze auto to takie, które ma mnóstwo poduszek powietrznych. I faktycznie, mają one duży wpływ na bezpieczeństwo w razie poważnej kolizji. Dobrze poszukać samochodu, który ma nie tylko podstawowy zestaw, ale też dodatkowy – jak poduszka kolan kierowcy, poduszki boczne i tylnego rzędu siedzeń.

Nie można też zapominać o oświetleniu. Szukając bezpiecznego auta, należy zwrócić uwagę, czy posiada ono reflektory LED. Najlepiej matrycowe. Świecą one jasnym światłem na dużą odległość, jednocześnie monitorując otoczenie. Dzięki temu doświetlają niewidoczne punkty lub „wycinają” z przestrzeni te, którym światło może przeszkadzać, np. jadące z naprzeciwka auta.

Jeśli dysponujemy dużym budżetem, możemy też sięgnąć po rozwiązanie typu night vision. Specjalne kamery obserwują przestrzeń przed autem i momentalnie wychwytują zagrożenie w postaci zwierząt, osób idących na poboczu czy przechodniów w słabo widocznych miejscach.

Najbezpieczniejszy samochód, to taki z dobrym kierowcą

Prawda jest taka, że nawet auto, które jest po dach wyposażone we wszystkie najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa, nie będzie w pełni bezpieczne, jeśli kierowca będzie nieodpowiedzialny. Nie bez powodu nazywa się to systemami asystującymi kierowcy, a nie zastępującymi kierowcę. Technika ma wspomagać kierowcę w konkretnych sytuacjach.

Pamiętaj, aby zawsze prowadzić samochód rozważnie, dostosowując się do warunków na drodze oraz przepisów ruchu. Jadąc w długa trasę, należy robić częste postoje – dzięki temu zachowuje się czujność i uwagę. Będąc odpowiedzialnym kierowcą, można uniknąć wielu niebezpieczeństw na drodze.