Podróż

EKUZ czy ubezpieczenie – co chroni lepiej za granicą?

Dowiedz się, które z rozwiązań zapewni Ci najlepszą ochronę.

4 maja 2022

Wyjeżdżając za granicę najczęściej jako ochronę wybieramy kartę EKUZ. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie będzie ona honorowana i nie zawsze zapewni pełen zakres ochrony. W związku z tym, przed podróżą warto rozejrzeć się za ubezpieczeniem turystycznym, które zadziała zawsze wtedy, kiedy akurat EKUZ nie będzie mógł nam pomóc. Co zatem przeważa na szali – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Czym jest karta EKUZ i do czego się przydaje?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument o wymiarach dowodu osobistego, który poświadcza, że jesteśmy ubezpieczeni w NFZ. Co nam gwarantuje taki dokument? Przede wszystkim daje prawo do bezpłatnego leczenia w krajach innych niż Polska. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a także Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii oraz Norwegii. EKUZ pozwala otrzymać bezpłatnie wszystkie – niezbędne z medycznego punktu widzenia – świadczenia zdrowotne na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywatela kraju, w którym przebywamy.

W skrócie oznacza to, że jeżeli przebywając za granicą, będziemy musieli skorzystać z opieki medycznej, nie poniesiemy za nią kosztów, o ile jest ona bezpłatna dla mieszkańca danego kraju korzystającego z publicznej służby zdrowia. Jeśli jednak płatność jest wymagana, można złożyć wniosek o zwrot kosztów w odpowiedniej instytucji za granicą lub po powrocie do Polski. Wnioskodawca otrzyma zwrot całości wydatków związanych z leczeniem albo jego części.

Co istotne, karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie. Wniosek można złożyć online, jednak jeśli zależy nam na czasie, zdecydowanie lepiej jest wybrać się do wojewódzkiej placówki NFZ. Większość z nich wystawia dokument na miejscu.

Wybierając się w podróż, należy dokładnie zapoznać się z systemem ochrony zdrowia w danym kraju. Musimy wiedzieć, jakie świadczenia są bezpłatne, a za które zostanie wystawiony rachunek, który otrzymamy razem z wypisem. W ten sposób będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Tysiące Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Wiele osób, które wybiera się zagranicę, zastanawia się, na co postawić – EKUZ czy dodatkowe ubezpieczenie? Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto wyrobić EKUZ, jeśli wybieramy się do kraju, który go honoruje. Będzie to pomocne rozwiązanie w razie kryzysowej sytuacji. Nie da się jednak ukryć, że przy okazji dobrze jest wykupić odrębne ubezpieczenie podróżne, które może nas uchronić chociażby przed poniesieniem wysokich opłat za świadczenia nierefundowane.

Polisa podróżna zapewnia zwrot wszystkich kosztów leczenia do wysokości sumy ubezpieczenia. Nie musimy się martwić o środki na wizytę u lekarza i pobyt w szpitalu. W przeciwieństwie do EKUZ polisa podróżna umożliwia także konsultacje w placówce prywatnej w przypadku poważnego zachorowania. Ubezpieczenie to jednocześnie wsparcie w kwestiach związanych z transportem medycznym, akcją ratowniczą i poszukiwawczą, za które w innych krajach trzeba często zapłacić z własnej kieszeni.

Zobacz też: Jak czuć się bezpiecznie podczas zagranicznych podróży?

Co więcej, w nagłych sytuacjach przydaje się także opcja Assistance. Dzięki niej szybko otrzymamy informacje na temat interesujących nas lekarzy czy placówek medycznych. Pozwala to na swobodne i spokojne podróżowanie po całym świecie, ponieważ bez względu na lokalizację, mamy możliwość otrzymania pomocy.

Nad tego typu rozwiązaniem powinny zastanowić się nie tylko osoby przebywające na urlopach, ale też te, które na co dzień za granicą pracują, a nie mają dostępu do lokalnej służby zdrowia chociażby ze względu na charakter umowy. Lepiej dmuchać na zimne – warto zainwestować w pakiet, który zawiera również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i NNW.