Komunikacja

Jak prawidłowo dbać o opony zimowe?

Co zrobić, aby w trackie eksploatacji zachowały one swoje właściwości i wyglądały oraz działały jak nowe? Podpowiadamy.

2 kwietnia 2021

W Polsce co prawda nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, jednak zdrowy rozsądek nakazuje, aby to zrobić. Komplet opon – w zależności od przebiegu – należy wymieniać co około sześć, siedem lat. Jednak co zrobić, aby w tym czasie zachowały one swoje właściwości i wyglądały oraz działały jak nowe? Jest na to kilka sposobów.

Czy potrzebuję opon zimowych?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Tak. Chociaż opony te sprawdzają się najlepiej na śniegu, to również w mieście mają swoje zalety. Przede wszystkim ten rodzaj opon charakteryzuje się inną mieszanką tworzyw, z których są zrobione. Nawet najlepsza opona letnia przy temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza zaczyna twardnieć. A to oznacza, że kiedy robi się ślisko, łatwiej traci przyczepność – to równa się dłuższej drodze hamowania. Łatwiej więc wpaść w poślizg i stworzyć zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli jednak poruszasz się głównie po mieście, a na trasach autostradowych nie przekraczasz dozwolonych prędkości, dobrym rozwiązaniem będą opony wielosezonowe. Jednak wyłącznie te klasy premium – to gwarancja właściwej mieszanki tworzyw oraz trwałości. Dobrze sprawują się we wszystkich warunkach atmosferycznych, z którymi mamy do czynienia na terenach zabudowanych. W głębokim śniegu mogą mieć nieco kłopotów, ale ostatecznie też sobie poradzą.

Warto również pamiętać, że zimą lepiej mieć trochę mniej powietrza w oponach. Oczywiście według zaleceń producenta naszego auta. Zagwarantuje to lepszą przyczepność i manewrowanie w śniegu.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Jak dbać o opony zimowe?

O opony należy dbać niezależnie od ich rodzaju i sezonowego przeznaczenia. Jednak o te zimowe trzeba się troszczyć szczególnie. Przede wszystkim zima to masa tzw. filmu drogowego, czyli soli oraz innych chemikaliów, które są używane do rozpuszczenia śniegu i lodu na drogach. To wszystko nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji naszych opon. Co zatem należy robić, aby nie straciły one swoich właściwości i nie niszczały za szybko?

Zacznijmy od nowych opon. Kupiliśmy komplet i od razu jedziemy do wulkanizatora, aby nam je założył na koła. Tymczasem najlepszym pomysłem jest zainwestowanie nie w dwa komplety opon, a dwa komplety kół. Jest to bardzo popularne m.in. w Niemczech. Po pierwsze łatwiej założyć koło niż oponę – można to bez większego problemu zrobić samemu, o ile tylko dysponuje się miejscem. Po drugie – oponę na felgę nakładamy w tym przypadku tylko raz, dzięki czemu nie odkształca się i nie jest forsowana przy każdej kolejnej wymianie. A to bezpośrednio przekłada się na jej dłuższą żywotność.

Jak dbać o opony? Tu – podobnie jak z samochodem prosto z salonu – jest trochę to zrobienia. Na początek należy oczyścić je z brudu transportowego, różnego rodzaju naleciałości. Potem trzeba opony zabezpieczyć. Konserwacja opon samochodowych jest prosta. Możemy to zrobić bez problemu sami. Nawet jeśli nie mamy do tego warunków, wystarczy wybrać się na dobrą myjnię bezdotykową.

Najpierw jednak musimy zapewnić sobie właściwą chemię. I tu też nie należy żałować pieniędzy – im lepszy specyfik, tym więcej ma w sobie substancji, które dobrze wpływają na opony. Należy zainwestować w środek do czyszczenia opon oraz dressing do nich. Spryskujemy, szorujemy, spłukujemy, dokładnie osuszamy i z dwóch stron równomiernie nakładamy dressing.

W ten sposób opony będą lśniące i zabezpieczone. Powinniśmy skupić się zwłaszcza na konserwacji opon od wewnętrznej strony – trudno tam dotrzeć, przez co często wykonujemy taki zabieg niedokładnie. Całość warto powtarzać przynajmniej raz w miesiącu. Natomiast po sezonie zimowym dobrze jest dokładnie umyć całe koła, aby brud nie penetrował gumy oraz felgi.

Jeśli nie mamy warunków lub czasu na powyższe czynności, możemy spokojnie oddać nasze koła do detailera samochodowego, który zrobi to za nas.

Jak przechowywać opony?

Skoro wiemy już, czym konserwować opony, przejdźmy teraz do równie istotnej kwestii, czyli ich przechowywania. Jeśli mamy garaż, dużą piwnicę albo składzik – problem się rozwiązuje. Myjemy, suszymy, konserwujemy, chowamy do przeznaczonych dla opon pokrowców i gotowe. Taki zabieg należy wykonywać zarówno z oponami letnimi, jak i zimowymi.

Większość osób nie ma jednak takich warunków. Jesteśmy wtedy zmuszeni do korzystania z przechowywania u wulkanizatora. I tu zaczynają się schody. Po pierwsze trudno będzie nam takie opony właściwie przygotować do przechowywania. Korzystajmy jedynie z usług zaufanych serwisów, by mieć pewność, że nasze opony nie skończą brudne na stercie innych. Po drugie – i najważniejsze – musimy zwrócić uwagę na to, jak są one składowane.

Mamy wpływ na wybór wulkanizatora i tu również – podobnie jak przy kosmetykach do opon – nie powinniśmy żałować grosza. Poszukajmy firmy, która przechowuje opony w zamkniętych i suchych pomieszczaniach. W ten sposób unikniemy kilku miesięcy odkładania się brudu, kurzu oraz osadów wapiennych na naszym ogumieniu. Opony będą po prostu zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, które mają ogromny wpływ na ich kondycję.

Na koniec warto też rozważyć ubezpieczenie opon. Skoro ubezpieczamy szyby w aucie, to dlaczego tego nie zrobić z kołami? Komplet dobrych opon sporo kosztuje, dlatego dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się na wypadek uszkodzenia.

Wiesz już, jak dbać o opony, aby te służyły ci długie lata. Ale dla przypomnienia – pamiętaj o myciu, konserwowaniu i właściwym przechowywaniu – dbając o opony, zapewniasz im długą żywotność.