Ubezpieczenia komunikacyjne

Małe auto miejskie – dlaczego warto je wybrać?

Czy auta miejskie rzeczywiście najlepiej sprawdzają się w wielkich aglomeracjach?

3 kwietnia 2022

Zakorkowane ulice, ciasne parkingi, wzmożony ruch niemal przez całą dobę – chyba wszyscy kierowcy znają te codzienne, drogowe problemy. Z roku na rok pojazdów w Polsce przybywa. W 2021 roku zarejestrowano 446,6 tysięcy samochodów osobowych, czyli o 4,6% więcej niż w roku poprzednim. Wielu kierowców zastanawia się, jak poradzić sobie z parkowaniem i poruszaniem się po drogach w czasie tak wzmożonego ruchu. Najlepsza odpowiedź na to pytanie brzmi: zainwestować w auto miejskie.

Miejskie auta – czyli jakie?

Małe auta miejskie wyróżniają się niewielkimi, kompaktowymi rozmiarami, zaskakującą zwrotnością, wygodą kierowania. Do tego zużywają stosunkowo mało paliwa, co przekłada się bezpośrednio na comiesięczne oszczędności.

Jeszcze niedawno ten typ samochodów kojarzył się głównie z początkującymi kierowcami, którzy w pierwszych miesiącach po zdaniu egzaminu nie czuli się jeszcze dość pewnie za kółkiem. W ostatnich latach nastąpiły jednak spore zmiany. Związane są one w dużej mierze z rosnącym ruchem na ulicach oraz coraz ciekawszymi, nowoczesnymi i świetnie wyposażonymi modelami oferowanymi przez producentów samochodów. Dziś auto miejskie to pełnoprawny pojazd, który wybieramy coraz częściej. Nic dziwnego – ma ono szereg zalet, które czynią je najlepszą opcją na zatłoczone, miejskie ulice.

Zobacz też: Kupujesz używany samochód? Sprawdź, gdzie warto szukać

Mały samochód. Jak sprawdza się w miejskich warunkach?

Małe auto do miasta to rozwiązanie idealne dla osób, które ponad rozmiar pojazdu cenią sobie możliwość zaparkowania na ciasnym miejscu postojowym, wjechania w wąską uliczkę starego miasta czy włączenie się do ruchu na zakorkowanej drodze. Dzięki kompaktowym rozmiarom takie samochody doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach i pozwalają bezpiecznie, bez ryzyka obcierek, zmieścić się w każdej przestrzeni. Kierowcy cenią je sobie za zwrotność, która pozwala wydostać się z każdego zakamarka oraz stosunkowo niewielkie spalanie, gwarantujące spore oszczędności na paliwie.

Samochody miejskie pozwalają na komfortowe poruszanie się po drogach i, co równie ważne, oferują sporo miejsca wewnątrz pojazdu. Czasy, w których małe auta pozbawione były tylnych siedzeń czy bagażnika dawno już minęły. Dzisiaj bez problemu znajdziemy samochód, który zagwarantuje nam równocześnie niewielkie gabaryty, jak i sporo przestrzeni do przewożenia pasażerów i bagaży. Oczywiście ładowność nie może się równać z samochodem typu kombi, ale nie musimy się obawiać, że zakupy nie zmieszczą się do bagażnika.

Pojazdy takie często wybierają osoby mieszkające na nowych osiedlach z dostępem do hali garażowej. Ciasne przestrzenie, wąskie, ostre zakręty i niewielkie miejsca parkingowe sprawiają, że zdecydowanie łatwiej jest się tu poruszać małym autem miejskim niż gigantycznym SUV-em.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Miejskie auto. Van, SUV a może kombi?

Małe samochody do miasta nie są jednak dla wszystkich. Duże rodziny czy miłośnicy domowych zwierząt powinni stawiać raczej na większe modele, które bez problemu pomieszczą wszystkich domowników. Do wyboru mamy więc Vana, SUV-a lub wygodne, przestronne kombi. W zależności od naszych preferencji i potrzeb będziemy szukać auta, które ma więcej miejsca w środku, sporych rozmiarów bagażnik, który zmieści wózek dziecięcy i rowerek, a do tego wygodnie się prowadzi i pozwala w miarę komfortowo przemieszczać się po miejskich drogach.

SUV będzie najlepszym wyborem dla osób, które mieszkają poza miastem i na co dzień muszą się poruszać nieutwardzonymi, gorszej jakości drogami. Wysokie zawieszenie pozwala komfortowo jeździć nawet po wiejskich dróżkach.

Van to idealna opcja dla dużych, wieloosobowych rodzin. Tutaj każdy znajdzie miejsce dla siebie, wszystkie dzieci będą podróżować bezpiecznie, we własnych fotelikach. Zmieści się nawet pies i transporter dla kota!

Kombi najczęściej wybierają rodziny 2+1 lub 2+2. Auto wciąż ma klasyczną, miejską formę, ale dzięki wydłużonemu tyłowi zapewnia dużo miejsca na tylnych siedzeniach i w bagażniku. Bez problemu zmieścimy tu wszystkich domowników razem ze sporymi, wakacyjnymi bagażami.

Niezależnie od tego, czy szukamy małego samochodu do miasta, czy może rodzinnego pojazdu o większych gabarytach, pamiętajmy o tym, że każde auto należy ubezpieczyć. Podstawą jest oczywiście OC, ale warto rozważyć dokupienie AC, assistance czy ubezpieczenia NNW. Pomoc na wypadek nagłych sytuacji drogowych jest nie do przecenienia.