Komunikacja

Obostrzenia dla kierowców – ile osób można przewozić w samochodzie?

Dowiedz się jak podróżować w bezpieczny sposób.

9 lutego 2022

Sytuacja epidemiczna wydaje się poprawiać. Liczba dziennych zakażeń spada, trwa etap szczepień. Coraz śmielej witamy się z tak utęsknioną normalnością. Nie oznacza to jednak, że pandemia się skończyła. Wciąż istnieje ryzyko zakażenia. Zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni – jak w samochodzie. Jak zatem podróżować w bezpieczny sposób?

Czy obowiązuje limit osób w aucie?

Wiele osób zastanawia się, ile osób może jechać samochodem osobowym. Obecnie nie ma żadnych ograniczeń na tym polu – w pojeździe może przebywać dopuszczalna w dowodzie rejestracyjnym liczba pasażerów. Tyle że to wciąż cztery, pięć, a niekiedy nawet i siedem osób na bardzo małej przestrzeni. Jak w takim przypadku zniwelować ryzyko zakażenia?

Oczywiście problem znika, kiedy w samochodzie są jedynie osoby zaszczepione. Wówczas wszyscy są bezpieczni. W innym przypadku, warto założyć maseczkę. Powinni o tym pamiętać szczególnie taksówkarze oraz osoby oferujące odpłatne przewozy. W końcu przez ich auta przewija się dziennie wielu pasażerów. Oddzielenie strefy tylnej ekranem z pleksi jest dobrym rozwiązaniem, jednak wzmocnienie ochrony maseczkami na pewno nie zaszkodzi, a może przynieść wyłącznie lepszy efekt.

Tu jednak może pojawić się problem – parujące okulary u kierowcy. Jeśli ten ma wadę wzroku, lepiej jednak, żeby maseczki nie zakładał, ponieważ ograniczenie widoczności może mieć również złe skutki. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostałe osoby powinny zakryć nos i usta. Wciąż będzie to stanowić najlepsze zabezpieczenie.

Zobacz też: Przewóz osób samochodem prywatnym a carpooling. Przepisy i ubezpieczenie.

Poza maseczkami jest jeszcze jedno rozwiązanie – jazda z uchylonymi oknami. W ten sposób tworzy się lepsza cyrkulacja i do auta wpada cały czas świeże powietrze. Problem polega jednak na tym, że taka jazda może być na dłuższą metę nieprzyjemna. Już zdążyliśmy się przyzwyczaić do klimatyzacji oraz izolacji akustycznej, którą oferują współczesne samochody. Zatem, o ile na krótkim dystansie i przy niewielkich prędkościach w mieście takie rozwiązanie będzie na pewno skuteczne, o tyle w dłuższej trasie nie ma racji bytu. Zwłaszcza w chłodne czy deszczowe  dni. Ponadto dochodzi do tego huk oraz zwiększenie spalania auta, ponieważ zaburzamy jego właściwości aerodynamiczne.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Bezpieczeństwo w podróży – o czym pamiętać?

Bez względu na to, ile osób może być w samochodzie według aktualnych przepisów, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim po każdej podróży, kiedy nie jedziemy sami, warto otworzyć drzwi i chwilę przewietrzyć auto. Wprawdzie wirus nie przetrwa na powierzchni zbyt długo, ale jednak lepiej dmuchać na zimne i wpuścić do samochodu trochę świeżego powietrza.

Po drugie – dezynfekcja. To jest klucz do bezpiecznego podróżowania. Na szczęście środki do dezynfekcji nie są już produktem deficytowym, można je znaleźć praktycznie w każdym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. Zatem dobrze jest mieć w samochodzie buteleczkę, z której skorzystają wszyscy przed wejściem do środka – dezynfekcja rąk pozwoli skutecznie zniwelować ryzyko zakażenia w trakcie podróży.

Warto też od czasu do czasu zdezynfekować cały pojazd. Oczywiście najlepszą metoda jest ozonowanie, jednak trudno, aby co tydzień czy co miesiąc płacić za taką usługę. Tym bardziej nie warto inwestować sporych pieniędzy w ozonator, aby przeprowadzać dezynfekcję na własną rękę. Ozonowanie możemy wykonać dwa razy do roku – w zupełności to wystarczy w obecnych warunkach. Są jednak dużo prostsze i tańsze sposoby na odkażenie wnętrza auta.

Zobacz też: Rodzinne auto – van, SUV, a może kombi?

Po pierwsze możemy skorzystać z gotowych środków, które znajdziemy na rynku. Należy jednak zwrócić uwagę na skład – dobrze, aby nie był zbyt sztuczny. Tworzywa wewnątrz pojazdu – a tym bardziej skóra – są podatne na silną chemię. Mogą pojawiać się odbarwienia czy przyspieszenie procesu twardnienia i kruszenia materiałów.

Alkohol izopropylowy rozcieńczony z wodą destylowaną w stosunku 50:50 lub 60:40, będą wystarczające do dezynfekcji oraz nie uszkodzą delikatnych materiałów w aucie. Spryskujemy powierzchnię, przecieramy ściereczką z mikrofibry i gotowe. Taki zabieg możemy robić raz w tygodniu, jeśli podróżujemy głównie sami lub częściej, jeśli wozimy współpasażerów. Aby po odkażeniu dodatkowo zabezpieczyć przede wszystkim plastiki, można je zakonserwować przeznaczonym do tego dressingiem.

Zatem bez względu na to, ile osób może jechać samochodem osobowym, tak naprawdę wyłącznie od nas zależy, czy taka podróż będzie bezpieczna. Trzeba jednak przyznać, że warunki, które należy spełnić, aby uchronić się przed ewentualnym zakażeniem, nie należą do najbardziej wymagających. Regularna dezynfekcja, wietrzenie wnętrza oraz maseczki wystarczą do tego, aby jazda samochodem odbywała się bezstresowo.