Komunikacja
Oświadczenie o kolizji drogowej – jak je napisać?
Dowiedz się o czym należy pamiętać i co zrobić bezpośrednio po zdarzeniu?
13 marca 2023
Poślizg, za późno rozpoczęte hamowanie, a może mało miejsca na parkingu – przyczyn kolizji drogowych są setki. Mogą one spotkać także nas. Jednym z najszybszych sposobów na uporządkowanie sytuacji po zdarzeniu drogowym jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w takim oświadczeniu i kiedy można je spisać.
Spis treści:
- Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji o zdarzeniu drogowym?
- Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na spisanie oświadczenia o kolizji drogowej?
- Jak powinno wyglądać oświadczenie kolizji drogowej?
- Co robić po podpisaniu oświadczenia o kolizji?
- Oświadczenie o kolizji na parkingu
- Kiedy do kolizji nie potrzeba policji?
- Oświadczenie o zdarzeniu drogowym – podsumowanie
Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji o zdarzeniu drogowym?
Drobne otarcia, zderzenia i zarysowania pojazdów zdarzają się w ruchu drogowym codziennie z wielu różnych powodów. W przypadku zdarzenia, kierowcy mogą ze sobą współpracować. Jeśli nie mamy do czynienia z wypadkiem, a pojazdy mogą być swobodnie przestawione w bezpieczne miejsce nieutrudniające ruchu, obydwie strony mogą spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Czym jest ten dokument i z czym się wiąże jego przygotowanie?
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to dokument spisywany przez obydwie strony zdarzenia. Najczęściej oświadczenie po kolizji spisywane jest bez zbędnej zwłoki, natychmiast po wystąpieniu zdarzenia. Dokument ten krótko, ale konkretnie przedstawia charakter zdarzenia i powstałe szkody. Jednoznacznie określa także rolę stron w zdarzeniu – kto jest jego sprawcą, a kto poszkodowanym. Aby oświadczenie było ważne, powinno być sporządzone wspólnie i zawierać podpisy obu stron.
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na spisanie oświadczenia o kolizji drogowej?
Stłuczka na drodze może przydarzyć się każdemu. Spisanie oświadczenia wymaga dobrej woli obydwu stron – sprawcy zdarzenia i poszkodowanego. Możliwość zdecydowania się na ten krok zakłada także, że obydwie strony zdarzenia pozostają zgodne co do tego, kto zawinił w zaistniałej sytuacji.
Jeśli możliwe jest sporządzenie oświadczenia o kolizji, warto to zrobić. To najszybsza droga do likwidacji powstałych szkód. Ubezpieczyciel jest w stanie dzięki temu wypłacić poszkodowanemu należne odszkodowanie z polisy OC kierowcy, który jest sprawcą zdarzenia. Od strony formalnej oświadczenie sprawcy kolizji umożliwia natychmiastową realizację procesu odszkodowawczego przysługującemu poszkodowanemu. W praktyce jednak zyskać mogą obydwie strony – zarówno w zakresie oszczędności czasu, jak i nerwów.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Jak powinno wyglądać oświadczenie kolizji drogowej?
Wiedząc już, jak przydatne może być spisanie wspólnego dokumentu, należy sprawdzić, jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji. W sieci nie brakuje przykładowych pism, które można wydrukować za darmo. Trudno wskazać, który wzór oświadczenia kolizji będzie lepszy, ponieważ nie ma jednego, nadrzędnego wzorca. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby dokument sporządzić samodzielnie. Należy jednak zadbać o to, aby w oświadczeniu znalazły się takie informacje jak:
- dane osobowe uczestników zdarzenia – imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery kontaktowe, dane dokumentów prawa jazdy,
- określenie, kto jest sprawcą zdarzenia, a kto poszkodowanym,
- informacje o pojazdach – marka, model, numer tablicy rejestracyjnej,
- dane o ubezpieczeniu sprawcy kolizji – towarzystwo ubezpieczeniowe, ważność i numer polisy,
- opis zdarzenia drogowego – okoliczności, które doprowadziły do stłuczki (np. warunki pogodowe, prędkość, działanie stron trzecich) i przebieg zdarzeń,
- uszkodzenia pojazdu poszkodowanego i sprawcy oraz inne konsekwencje zdarzenia, jeśli miały miejsce,
- szkic sytuacji (opcjonalnie) – rozrysowany kierunek jazdy pojazdów i okoliczność doprowadzająca do stłuczki,
- dane świadków zdarzenia (opcjonalnie) – imiona i nazwiska, numery kontaktowe,
- dokładna data i podpisy obu stron zdarzenia.
Gotowe oświadczenie kolizji drogowej warto wydrukować w kilku egzemplarzach i przechowywać dla bezpieczeństwa wewnątrz pojazdu. Dzięki temu w razie wystąpienia zdarzenia będzie pod ręką.
Co robić po podpisaniu oświadczenia o kolizji drogowej?
Jeżeli sprawca nie neguje wyrządzonych przez siebie szkód, warto od razu skontaktować się z obsługującym go towarzystwem ubezpieczeniowym. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy szkody mogą być poważne i liczy się ich szybkie usunięcie. Natychmiastowe działanie zalecane jest też zawsze wtedy, gdy samochód blokuje przejazd i nie jest możliwe samodzielne przesunięcie go w bezpieczne miejsce.
Zobacz też: Ubezpieczenie Autocasco – ubezpiecz swoje auto od wszelkich zdarzeń
Po spisaniu oświadczenia o szkodzie warto od razu zadzwonić do ubezpieczyciela, aby ten rozpoczął procedurę odszkodowawczą. Po przekazaniu informacji kontaktowych towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy powinno umówić osobie poszkodowanej spotkanie z rzeczoznawcą. Jego zadaniem jest ocena poniesionych szkód i spisanie protokołu odszkodowawczego.
Warto zwrócić uwagę na to, że odszkodowanie należy się poszkodowanemu. Jeśli sprawca nie ma ważnej polisy OC, zgodnie z prawem kompensatę za wyrządzone szkody wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Oświadczenie o kolizji na parkingu
Odrębnym rodzajem zdarzenia jest tzw. szkoda parkingowa. To stosunkowo niegroźna z perspektywy bezpieczeństwa sytuacja, która może powstać w ruchu na parkingu. Zalecane sposoby działania pozostają podobne, ponieważ na parkingach również obowiązują przepisy ruchu drogowego.
Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu warto spisać od razu, a w razie niezgodności co do tego, kto jest sprawcą zdarzenia, należy wezwać policję. Tak samo powinno się zrobić w sytuacji, gdy po powrocie do auta dostrzeże się zarysowania karoserii i inne uszkodzenia. W toku postępowania funkcjonariusze postarają się także zabezpieczyć zdjęcia z monitoringu, o ile na parkingu są zainstalowane kamery. Jeśli zaś sami jesteśmy sprawcą zdarzenia, dobrym krokiem będzie powiadomienie o sytuacji pracowników punktów zlokalizowanych w okolicy parkingu. W przypadku galerii handlowych i większych sklepów można poprosić o wywołanie właściciela poszkodowanego pojazdu, zapisując wcześniej numer tablicy rejestracyjnej jego pojazdu.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Kiedy do kolizji nie potrzeba policji?
Drobne kolizje i stłuczki są na porządku dziennym. Dla każdej ze stron takiej sytuacji wzywanie policji może być niewygodne, ponieważ wiąże się z dodatkowymi formalnościami i koniecznością oczekiwania na przyjazd funkcjonariuszy. Jeżeli sprawca przyznaje się do popełnionej szkody, znacznie lepiej jest spisać oświadczenie o szkodzie i współpracować.
Istnieją jednak sytuacje, kiedy oświadczenie kolizji nie jest rozwiązaniem problemu i należy zadzwonić na numer alarmowy. Przede wszystkim na 112 trzeba zadzwonić zawsze wtedy, gdy w zdarzeniu ktokolwiek ucierpiał. Wówczas staje się ono wypadkiem i mamy do czynienia z inną kwalifikacją czynu. W takiej sytuacji na miejsce powinna przyjechać nie tylko policja, ale także pogotowie ratunkowe i straż pożarna, jeśli incydent wywołał zator drogowy lub inne bardziej złożone konsekwencje.
Zobacz też: Jak postępować w przypadku kolizji drogowej?
Policję należy też wezwać wtedy, gdy zachodzą dodatkowe okoliczności wskazujące na brak możliwości spisania zgodnego oświadczenia. Stłuczka może wymagać wybrania numeru alarmowego m.in. wtedy, gdy:
- sprawca kolizji uciekł lub zamierza uciec z miejsca zdarzenia,
- strony nie są zgodne co do tego, kto był sprawcą kolizji,
- wersje obydwu stron są zbyt rozbieżne,
- istnieje podejrzenie, że drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych,
- kierowca nie posiada lub nie chce przedstawić ważnych dokumentów (prawo jazdy, dane pojazdu i ubezpieczenia).
Oświadczenie o zdarzeniu drogowym – podsumowanie
Nikt nie jest w stanie całkowicie uchronić się od ryzyka wystąpienia stłuczki lub kolizji. Warto jednak minimalizować straty, wybierając rozszerzone polisy ubezpieczeniowe, a także przygotowując się na taką sytuację. Oświadczenie o kolizji drogowej to dokument o prostej konstrukcji, który można opracować samodzielnie, korzystając z powyższych wytycznych. Po wystąpieniu zdarzenia nierzadko największe znaczenie ma bowiem czas. Spisanie oświadczenia to najmniej konfliktowy sposób działania i jednocześnie najszybsza droga do otrzymania należnego odszkodowania!
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania