Komunikacja

Pierwsze OC dla młodego kierowcy – jak wybrać?

Sprawdź, co wpływa na cenę ubezpieczenia i czy możesz liczyć na uzyskanie zniżek.

25 listopada 2022

Szukasz pierwszego ubezpieczenia i zastanawiasz się, ile wyniesie OC dla młodego kierowcy? Sprawdź, co wpływa na cenę ubezpieczenia i czy możesz liczyć na uzyskanie zniżek. Przekonaj się także, co możesz zrobić, by zmniejszyć ten wydatek.

Młody kierowca, czyli kto?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własne kryteria określające młodych kierowców. Dużą rolę odgrywa granica wiekowa. Jednocześnie bierze się pod uwagę także doświadczenie za kółkiem.

Określenie „młody kierowca” jest więc niejednoznaczne – należy je traktować bardzo indywidualnie. Za młodego kierowcę w oczach ubezpieczyciela może uchodzić 29-latek, który posiada prawo jazdy od roku. Jednocześnie 24-latek z 4-letnim stażem będzie w tym samym zakładzie ubezpieczeniowym traktowany jako doświadczony kierujący. Przełoży się to rzecz jasna na wysokość ubezpieczenia OC dla każdego z tych kierowców.

Dlaczego to tak ważne w przypadku ubezpieczenia młodego kierowcy? Początki za kółkiem nie są łatwe, a nowicjuszom często brak umiejętności i doświadczenia na drodze. To z kolei przekłada się na ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń w ruchu drogowym.

OC dla młodych kierowców będzie więc mieć inne warunki niż ubezpieczenie dla kogoś z dużym doświadczeniem. Czym różni się taka polisa i co to oznacza dla młodych posiadaczy samochodów?

Zobacz też: Prawo jazdy – ile się czeka na wydanie dokumentu?

Czy doświadczenie ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia OC to kwestia indywidualna – składa się na nią wiele czynników. Dotyczą one zarówno parametrów ubezpieczanego samochodu, jak i samego kierowcy.
Dużą rolę odgrywa wspomniane już wcześniej doświadczenie za kółkiem. Młodzi kierowcy muszą więc liczyć się z tym, że cena ubezpieczenia w ich przypadku może się różnić od tej standardowej. Nie obowiązują ich jeszcze żadne zniżki.

Skąd różnica w cenie ubezpieczenia młodych kierowców? To efekt braku doświadczenia. Nowi uczestnicy ruchu drogowego miewają problemy z oceną ryzyka i właściwym zachowaniem na drodze. Ich czas reakcji i pewność za kółkiem są również uzależnione od biegłości za kierownicą. Dodatkowym czynnikiem podnoszącym ryzyko może być też brawura i niedostosowanie prędkości do umiejętności.

Na niebezpieczne zachowania wśród młodych kierowców wskazują również dane. Z raportu podsumowującego wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku wynika, że współczynnik liczby wypadków na 10 tys. populacji jest najwyższy dla osób w wieku 18-24 lata [1]. To z kolei oznacza większe ryzyko zdarzeń i kolizji drogowych. Wyższe ceny OC dla młodych kierowców stanowią więc formę zabezpieczenia dla towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy – na co zwrócić uwagę?

Nie ma jednej, sztywnej oferty polisy OC dla młodego kierowcy. Kwota ubezpieczenia to zawsze składowa wielu czynników – warto o nich pamiętać podczas ubezpieczania pierwszego pojazdu.

Od czego zależy wysokość składki OC?

  • wiek i doświadczenie kierującego,
  • marka i model ubezpieczanego samochodu,
  • bezszkodowa jazda – brana pod uwagę w przypadku kierowców posiadających już OC.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń

Wybór OC dla młodego kierowcy nie musi być trudny – zwłaszcza z narzędziami dostępnymi w sieci. Jeszcze zanim skontaktujesz się z wybranym towarzystwem, możesz samodzielnie oszacować kwotę polisy OC. Możesz to sprawdzić dzięki kalkulatorom – zwykle są dostępne na stronie wybranego ubezpieczyciela.

Sam proces jest bardzo prosty – kalkulator działa na zasadzie formularza, w którym należy uzupełnić podstawowe informacje o samochodzie i kierowcy. Ich uzupełnienie zajmuje zwykle kilka minut. Jeśli otrzymana oferta okaże się korzystna, możesz automatycznie przejść do podpisania umowy ubezpieczeniowej.

Dobór samochodu
O kwestii ubezpieczenia młodzi kierowcy powinni myśleć już podczas wyboru pierwszego samochodu. Na tym etapie często dużą rolę odgrywa budżet, jednak dobór odpowiednich parametrów pojazdu może pomóc obniżyć koszty polisy. Wiek samochodu może przyczynić się do uzyskania lepszej składki – choć na kilkuletnie auto młodzi kierowcy nie zawsze mogą sobie pozwolić.

Warto więc zwrócić uwagę także na inne parametry. Przy wyliczaniu kosztów polisy ubezpieczyciele biorą pod uwagę pojemność silnika – im będzie ona mniejsza, tym niższe może być OC. Wybór szybkiego auta ze sportowym silnikiem z pewnością nie przyniesie oszczędności w kwestii polisy. Korzystnym aspektem będzie także niski przebieg auta.

Zobacz też: Jak wybrać pierwszy samochód? Poradnik dla młodych kierowców

Ubezpieczenie w pakiecie
Młodym kierowcom przydać się może także kompleksowa ochrona wykraczająca poza standardowe OC. Warto więc rozważyć dodatkowy zakup np. Autocasco. Takie rozwiązanie prawdopodobnie okaże się korzystniejsze cenowo – w przypadku pełnego pakietu ochrony ubezpieczyciel może obniżyć ceny poszczególnych usług.

 

[1] Źródło: https://statystyka.policja.pl/