Komunikacja

Polisa OC – wszystko, co musisz wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu

Sprawdź przed czym chroni i jak można z skorzystać z ubezpieczenia OC

15 maja 2023

Obowiązkowe ubezpieczenie OC daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że poszkodowany chroniony jest przed skutkami kolizji czy wypadku. Nie każdy jednak wie, jaki jest zakres OC, jak likwiduje się szkody i w jaki sposób skorzystać z ubezpieczenia, gdy miało miejsce zdarzenie drogowe. Przeczytaj i sprawdź, co trzeba wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

Spis treści:

Polisa OC – obowiązkowe ubezpieczenie właściciela auta

Jedyne obowiązkowe ubezpieczenie to OC, musi je wykupić każdy właściciel pojazdu. Zastanawiając się, co to polisa OC, warto sięgnąć do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (z późn. zm.). OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest zabezpieczeniem na wypadek, gdy kierowca wyrządzi szkodę komuś innemu.

Dlatego do każdy pojazd poruszający się po polskich drogach, musi mieć ważną polisę OC. Za brak tego ubezpieczenia grożą bardzo wysokie kary finansowe. Ubezpieczenie to nie jest przypisane do kierowcy, tylko do samochodu. W rezultacie właściciel kilku aut musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC do każdego z nich, o ile są to auta dopuszczone do ruchu drogowego. Zgodnie z art. 35 przytoczonej powyżej ustawy polisą ubezpieczeniową OC objęta jest “odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”. Dzięki obowiązkowi ubezpieczenia pojazdu możemy mieć pewność, że za wyrządzone przez nas szkody nie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Koszt naprawy uszkodzonego auta pokrywa ubezpieczyciel sprawcy. Warto pamiętać, że każda spowodowana szkoda wpływa na wysokość kolejnej składki za ubezpieczenie OC. To znaczy, że im więcej szkód wyrządzi dany kierowca, tym wyższe opłaty za ubezpieczenie będzie ponosił.

Co jeśli sprawca nie miał ważnego OC? Osoba poszkodowana w danym zdarzeniu przez kierowcę, który nie ma ważnego OC, również bez problemu może rozliczyć szkodę. W takiej sytuacji szkoda ubezpieczeniowa wypłacana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który niezależnie rozlicza później koszty ze sprawcą zdarzenia.

Przed czym chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC samochodu chroni przede wszystkim przed roszczeniami ze strony poszkodowanych. Jeżeli sprawca zdarzenia drogowego posiada ważną polisę OC, spowodowane przez niego szkody zostaną zrekompensowane poprzez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dotyczy również ciężkich następstw zdarzeń drogowych – zgodnie z ustawą takich jak m.in. śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Istnieje jednak szereg ryzyk, przed którymi OC nas nie uchroni. W przeciwieństwie do innych ubezpieczeń, takich jak np. autocasco, assistance czy NNW komunikacyjne, obowiązkowe ubezpieczenie nie zapewnia ochrony np. w wyniku awarii. Ubezpieczenie OC nie obowiązuje również w sytuacji utraty biżuterii, gotówki czy papierów wartościowych, a także szkód związanych z zanieczyszczeniem bądź skażeniem środowiska.

Jak działa polisa ubezpieczeniowa?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni dwie strony zdarzenia drogowego. Strona poszkodowana może uzyskać rekompensatę finansową za wyrządzone szkody, natomiast ubezpieczony ochronę swojego majątku, ponieważ środki przyznawane są poszkodowanemu bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Pod względem formalnym szkodę można zgłosić w przeciągu 3 lat od momentu dowiedzenia się o jej wyrządzeniu, przy czym nie później niż 10 lat po zaistnieniu zdarzenia (z wyjątkiem szkód wynikających z przestępstw).

Wielu kierowców zastanawia się jednak, w jaki sposób w praktyce można skorzystać z ubezpieczenia OC. Gdy nagle na drodze dochodzi do kolizji, warto zastosować następujący schemat działania:

  • Upewnij się, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał i przestaw samochód tak, aby nie blokować ruchu.
  • Jeżeli sprawca przyznaje się do winy i jest trzeźwy, spisz oświadczenie zdarzenia.
  • Skontaktuj się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Możesz to zrobić online, telefonicznie lub w oddziale stacjonarnym.
  • Ubezpieczyciel wyśle specjalistę, który zbada sytuację i dokona oszacowania kosztów naprawy.
  • Zgodnie z ustawą w przeciągu maksymalnie 30 dni od zaistnienia szkody ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu rekompensatę z polisy OC.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają interaktywne formularze online, które gwarantują szybkie przesłanie zgłoszenia. Zawsze warto mieć w samochodzie przygotowany dokument oświadczenia sprawcy kolizji. Jeśli kierowca, który spowodował zdarzenie, przyznaje się do błędu i jest skłonny podać wszystkie niezbędne dane, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, nie jest konieczne wzywanie policji. Wspólne wypełnienie oświadczenia i przekazanie sprawy ubezpieczycielowi to prawdopodobnie najszybszy sposób załatwienia sprawy. Dane, jakie należy zawrzeć w oświadczeniu, to m.in. dane i numer polisy OC sprawcy, numer rejestracyjny i marka pojazdu sprawcy oraz opis okoliczności zdarzenia.

Ubezpieczenie, które ceni Twój czas!

Czy można wypowiedzieć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu można zawrzeć z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli kierowca uzna, że chce zmienić ubezpieczyciela, może to zrobić. Wystarczy wypowiedzieć obowiązującą umowę i zawrzeć nową. Wypowiedzenie umowy z końcem okresu ochrony powinno zostać złożone najpóźniej na jeden dzień przed jej końcem – mówi o tym artykuł 28.

Polisa OC samochodu może być wypowiedziana drogą internetową, poprzez formularz online udostępniany przez większość towarzystw na rynku. Można także napisać tradycyjne wypowiedzenie umowy – wzory takich dokumentów są dostępne w sieci. Jeśli wszystkie formalności się zgadzają, żadne towarzystwo nie może odrzucić takiego wniosku.

Co zrobić, gdy polisa OC została przedłużona automatycznie?

Koniec okresu ważności umowy ubezpieczenia OC oznacza, że zostanie ona przedłużona automatycznie – najczęściej o 12 miesięcy. Zakład ubezpieczeniowy musi jednak potwierdzić pisemnie zawarcie takiej umowy.

Co zrobić, jeśli planowaliśmy skorzystać z oferty innego towarzystwa, ale nie dokonaliśmy formalności na czas? Jeśli zawarliśmy umowę OC z nowym ubezpieczycielem wcześniej, to nadal możemy złożyć wypowiedzenie powołując się na artykuł 28a. Dotychczasowe towarzystwo może jednak żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, w którym udzielał ochrony.

Ubezpieczenie OC – ważne nie tylko w Polsce!

Zakupiona w Polsce polisa ubezpieczeniowa OC jest ważna nie tylko na terenie naszego kraju, ale obejmuje również państwa, które podpisały Porozumienie Wielostronne, co w praktyce oznacza, że obowiązuje prawie w całej Europie. Wybierając się w podróż zagraniczną, warto sprawdzić czy posiadane przez nas ubezpieczenie jest ważne w danym kraju.

Jeśli tak nie jest, musimy wykupić Zieloną Kartę, która jest potwierdzeniem posiadania przez nas ubezpieczenia OC. Zielona Karta jest wymagana w takich państwach, jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Od 1 czerwca 2023 roku kierowcy przekraczający granice Białorusi i Rosji będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne – przestaje tam obowiązywać Zielona Karta.

Polisa OC samochodu – co jeszcze warto wiedzieć?

Polisa ubezpieczeniowa OC może pokryć nawet bardzo kosztowne szkody. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, maksymalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC wynosi 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód w mieniu.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do ubezpieczeń nieobowiązkowych, polisa OC zawsze ma taki sam zakres ochrony. Pod tym względem wybór towarzystwa ubezpieczeniowego w żadnym stopniu nie wpływa na katalog ryzyk chronionych. Przy wyborze ubezpieczyciela warto kierować się renomą danej firmy i zakresem pozostałych produktów ubezpieczeniowych. Zakup obowiązkowego ubezpieczenia i polis dodatkowych w tym samym towarzystwie może być dla kierowcy bardzo korzystny.

Polisa OC – podsumowanie

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych i pozwala na pokrycie strat wyrządzonych w powszechnie występujących zdarzeniach drogowych. Jednak, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi okolicznościami, warto zdecydować się na zakup dodatkowej ochrony np. autocasco czy assistance. Rozszerzona o dodatkowe ryzyka polisa OC w tym samym towarzystwie może być bardzo korzystna finansowo i zapewniać potrzebne wsparcie w wielu sytuacjach, kiedy jesteśmy sprawcami zdarzenia.