Komunikacja

Porysowana szyba w aucie – czy wymiana jest konieczna?

Dowiedz się jaki rodzaj uszkodzeń dyskwalifikuje auto z dalszej jazdy

25 lipca 2022

Używane samochody możemy poznać między innymi po drobnych rysach obecnych zwłaszcza na przedniej szybie. Porysowana szyba w aucie to zupełnie normalny objaw eksploatacji pojazdu, o ile rysy nie są pęknięciami lub odpryskami. Zobacz poniżej co jest najczęstszą przyczyną porysowanej szyby w samochodzie, jak poradzić sobie z tym problemem i kiedy konieczna jest wymiana szyby.

Porysowana szyba w aucie – co może być przyczyną?

W pewnym momencie kierowca może zauważać rysy, które zaczęły powstawać na szybie. Jeżeli niedoskonałości są powierzchowne, nie powinno nas to niepokoić. Za najczęstsze przyczyny zarysowania szyby samochodowej wynikające z eksploatacji uznaje się:

  • spadające na szybę drobne kamyczki i piasek podczas szybkiej jazda autostradą lub drogą szybkiego ruchu,
  • zużyte lub nieprawidłowo działające wycieraczki samochodowe,
  • zbyt intensywne skrobanie szyby w okresie zimowym.

Porysowana szyba w aucie jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Zawsze należy ją sprawdzić, choć z reguły główną przyczyną zarysowań jest szeroko rozumiana codzienna eksploatacja auta. Nawet kierowcy, którzy pieczołowicie dbają o swoje o samochody nie uchronią się przed powstaniem tych mankamentów. Rysa na szybie może być spowodowana na przykład przez piasek, którym sypane są drogi zimą. Przy odrobinie pecha drobne zarysowanie powstanie nawet przy niższej prędkości. W skrajnych przypadkach można mieć do czynienia z pęknięciami tworzonymi przez niewłaściwe wypozycjonowanie pojazdu, jednak to rzadkie zjawisko dotyczy głównie starszych samochodów ciężarowych.

Czy można podróżować z uszkodzoną szybą?

Uszkodzona szyba przekreśla wszelkie szanse na odbycie podróży. Policjant przeprowadzający rutynową kontrolę drogową, który zidentyfikuje tego typu problem, może wystawić mandat i zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W tym momencie trzeba jednak odróżnić dwa zupełnie inne scenariusze – uszkodzoną i porysowaną szybę auta.

Porysowana szyba w samochodzie nie musi być uszkodzona. Wszystko zależy od stopnia niedoskonałości. Jeśli rysy na szybie są drobne, trudne do zauważenia i przede wszystkim jedynie powierzchniowe, nie oznaczają konieczności udania się do serwisu. Naprawę – najczęściej w postaci polerowania – można przeprowadzić samodzielnie.

Uszkodzoną szybę rozpoznamy po krótkiej analizie. Najpierw warto zwrócić uwagę na kształt: czy rysa jest owalna, np. zgodna z ruchem wycieraczek, czy ma nieregularne linie? Jeżeli rysa na szybie jest głęboka, to prawdopodobnie mamy do czynienia z pęknięciem lub zagrożeniem jego wystąpienia. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym będzie to oznaczało potencjalne zagrożenia dla zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Uszkodzona szyba – czy można ją naprawić w ramach ubezpieczenia?

W ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC nie można wymienić uszkodzonej lub porysowanej szyby. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której do uszkodzenia doszło w wyniku działania innego kierowcy.

Porysowana szyba w samochodzie to scenariusz, który najprawdopodobniej przytrafia się każdemu kierowcy. Na szczęście można się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami. Rozwiązaniem może być ubezpieczenie AC, które posiada ochronę przed uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu, jakim jest np. zarysowanie szyby. W mtu24.pl podstawowe ubezpieczenie OC można rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie szyb. Bez względu jednak na wybraną opcję ochrony szyb warto zapoznać się z informacjami o tym, jak zabezpieczyć się przed różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami związanymi z szybami w Twoim aucie.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą lub innym nieprzewidzianym zdarzeniem?

Porysowana szyba w aucie – jak naprawić samodzielnie?

Delikatnie porysowana szyba w aucie, która nie jest pęknięta, a jedynie zarysowana powierzchniowo od strony zewnętrznej, może być łatwo naprawiona. Wystarczy wyposażyć się w specjalną polerkę do szyb samochodowych – jej obsługa jest bardzo prosta. Polerka może być stosowana regularnie w celu poprawy stanu estetycznego pojazdu. W przypadku nieco większych zarysowań zaleca się także skorzystanie z tlenku ceru, który skutecznie wypełnia mikroskopijne niedoskonałości. Warto pamiętać, aby te czynności wykonywać na czystych szybach.

Zużyte wycieraczki – czym mogą skutkować?

Jedną z częstszych przyczyn lekkich zarysowań szyb samochodowych są zużyte wycieraczki. Na szczęście jest to jedna z najłatwiejszych do wyeliminowania przyczyn problemu – wystarczy wymienić te części na nowe. Zużyte wycieraczki można rozpoznać po:

  • wydawaniu specyficznych, niepożądanych dźwięków w trakcie pracy,
  • rytmicznym uderzaniu o szybę auta,
  • nieregularnej nierównej pracy,
  • odkształceniach widocznych na gumowych piórach,
  • zmianie koloru gumowych piór.

Nawet, gdy wycieraczki pracują na pierwszy rzut oka prawidłowo, należy je wymienić po okresie wskazanym przez producenta. Z czasem guma, która naciska na szybę i podlega różnym czynnikom atmosferycznym, traci swoje właściwości i może powodować drobne zarysowania szyby.