Komunikacja

Poznaj obowiązkowe wyposażenie samochodu

Sprawdź, czy masz wszystko!

9 maja 2022

Jeździmy autem na co dzień, ale czy wiemy, co powinno się w nim znajdować? Dla wielu to oczywiste, jednak niektórzy mogą się zdziwić jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Warto się z tym zapoznać, ponieważ brak któregoś z elementów może skutkować mandatem. Co zatem trzeba ze sobą wozić – kamizelkę odblaskową, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy czy gaśnicę? Sprawdźmy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musisz ze sobą wozić?

To, co powinno się znajdować w pojeździe, jest uregulowane przez Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku. Od ponad dziesięciu lat lista jest niezmienna i jednocześnie bardzo krótka. Każdy samochód powinien posiadać:

  • czytelne tablice rejestracyjne,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji,
  • gaśnicę typu BC lub ABC z homologacją, minimum 1-kilogramową.

Tablice służą do identyfikacji właściciela pojazdu. Nie można ich specjalnie i nieumyślnie zasłaniać. W związku z tym nawet jeśli są zabrudzone, należy je niezwłocznie wyczyścić. Jeśli odpadną – trzeba je jak najszybciej przytwierdzić, a na ten czas umieścić je w innym widocznym miejscu.

Trójkąt, który jest kolejnym obowiązkowym wyposażeniem samochodu, używany jest w trakcie postoju w zakazanym miejscu – głównie podczas wypadków, stłuczek i awarii. Ostrzega innych kierowców – pokazuje, aby byli jeszcze bardziej ostrożni na danym odcinku drogi.

Gaśnica natomiast ma być pomocna w kryzysowych sytuacjach, kiedy pojawi się ogień. Oczywiście nie ugasimy nią rozległego pożaru auta, jednak możemy zapobiec jego rozprzestrzenieniu, jeśli odpowiednio szybko zareagujemy. Gaśnica musi być w łatwo dostępnym dla kierowcy miejscu, ale nie może być położona luzem – najlepiej umieścić ją pod fotelem pasażera.

Zobacz też: Jak wybrać gaśnicę do samochodu?

Czy trzeba mieć koło zapasowe?

Nie. Co jest ciekawe, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się sytuacja, w której przez uszkodzenie koła zostaniemy unieruchomieni. Koło zapasowe pozwala szybko wrócić na trasę. I nawet jeśli sami nie umiemy go wymienić, na pewno znajdzie się ktoś, kto nam w tym pomoże.

Coraz częściej jednak w nowych samochodach odchodzi się od tzw. zapasu na rzecz zestawu naprawczego. To nic innego jak poręczny wulkanizator, dzięki któremu w kilka chwil zasklepimy dziurę w oponie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku takiego rozwiązania będziemy mogli kontynuować jazdę, na tyle by dotrzeć do najbliższej wulkanizacji.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co z apteczką?

Może to zaskakujące, ale prawo nie wymaga posiadania apteczki w samochodzie. Niemniej jednak jest ona wyposażeniem standardowym każdego auta, które wyjeżdża z salonu. W razie wypadku wszystkie środki potrzebne do udzielenia pierwszej pomocy są pod ręką. Pamiętajmy o dokupieniu do tego kamizelki odblaskowej. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się po miejscu wypadku – szczególnie po zmroku.

Wyposażenie obowiązkowe – czy wiesz jak z niego korzystać?

W razie wypadku lub innego zdarzenia drogowego trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w określonej przepisami odległości: na drodze ekspresowej czy autostradzie 100 metrów za autem, a poza obszarem zabudowanym od 30 do 50 metrów za samochodem. W obszarze zabudowanym trójkąt powinien być umieszczony bezpośrednio za pojazdem. Trójkąt ostrzegawczy przyda się też podczas holowania. Trzeba go wówczas umieścić z tyłu holowanego samochodu – na karoserii, a nie za szybą.

W przypadku pożaru trzeba natychmiast użyć gaśnicy – dopóki ogień jest mały. Jeśli pojawił się pod maską, nie otwierajmy jej całkowicie – wystarczy ją lekko uchylić i skierować strumień z gaśnicy na płomienie. Gaśnica musi co jakiś czas przechodzić przegląd – najlepiej co roku, podczas okresowego przeglądu samochodu. Inaczej można otrzymać mandat za niesprawny element wyposażenia auta.

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu – konsekwencje

Brak trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli nie wystawimy trójkąta w razie awarii i zauważy to policja, zapłacimy dodatkowo 150 zł kary. Gdy w takiej sytuacji dojdzie do wypadku, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności jako sprawca. Najmniej poważną konsekwencją będzie mandat i podniesienie wysokości składki OC.