Komunikacja

Jak wybrać gaśnicę do samochodu?

Poznaj niezbędne wyposażenie, które powinno znaleźć się w Twoim aucie.

4 kwietnia 2022

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. W ten sposób uniknie ewentualnych nieprzyjemności podczas kontroli drogowej, ale też będzie czuł się dużo bezpieczniej na drodze. Warto sprawdzić, czy wewnątrz pojazdu jest wszystko, czego potrzebujemy. Tylko w ten sposób uchronimy się przed niebezpieczeństwem i ewentualnymi sankcjami.

Wyposażenie samochodu – obowiązkowa gaśnica

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Posiadanie gaśnicy ma podnieść bezpieczeństwo zarówno podróżujących jak i ogólnie ruchu drogowego. Pozwala na zduszenie pożaru w zarodku oraz zapobieganie całkowitemu spaleniu pojazdu, a także chroni życie i zdrowie pasażerów. Co więcej – możemy też pomóc innym kierowcom na drodze. Gaśnica powinna mieć przynajmniej kilogram pojemności, homologację oraz aktualne badanie techniczne – za jej brak policja może wystawić mandat w wysokości do 500 zł.

Jednak to nie wszystkie obostrzenia. W przypadku, gdy gaśnica będzie “luzem” leżeć w kabinie pasażerskiej, kierujący pojazdem otrzyma mandat w wysokości do 200 zł za używanie pojazdu, w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w nim. Zatem, najlepiej umieścić gaśnicę pod fotelem pasażera – przypinając ją specjalnymi pasami lub uchwytem – albo w bocznej ściance bagażnika.

Zobacz też: Kontrola drogowa – jak powinna przebiegać?

Nie można także zapominać o terminie ważności gaśnicy. Każdy środek gaśniczy ma bowiem roczną homologację. Po tym okresie można skorzystać z legalizacji, którą przeprowadza się w profesjonalnym serwisie. O to, gdzie znaleźć taki punkt, można zapytać na komendzie straży pożarnej lub poszukać w internecie. Przegląd kosztuje średnio kilkanaście złotych – to mała cena za bezpieczeństwo w podróży. Sprawdź, jaka gaśnica do samochodu osobowego będzie odpowiednia.

Jaką gaśnicę wybrać do wyposażenia samochodu?

Gaśnica gaśnicy nierówna – nie każdy środek gaśniczy nadaje się do ugaszenia pożaru samochodu. Należy sprawdzić, co znajduje się na etykiecie odnośnie do grup pożarowych. W przypadku pojazdów należy wybrać typ BC lub ABC. Co oznaczają te skróty?

A – pożar ciał stałych: papier, guma, drewno, tekstylia
B – pożary cieczy i materiałów stałych topiących się: benzyna, smoła, oleje, rozpuszczalniki
C – pożary gazów: metan, propan, wodór

Biorąc pod uwagę powyższe, najlepszym produktem do samochodu będzie gaśnica proszkowa stałociśnieniowa typu ABC. Dzięki niej będziemy w stanie opanować każdy ogień, który pojawi się w aucie. Kosztuje około 100 zł i pozwala poradzić sobie w każdej krytycznej sytuacji.

Dobrze jest też posłuchać ekspertów, którzy zalecają wożenie w aucie dwóch kilogramów środka gaśniczego. Można więc kupić dwie mniejsze lub jedną większą gaśnicę – w ten sposób zabezpieczamy się na sytuację, kiedy do ugaszenia pożaru potrzeba będzie więcej proszku gaśniczego.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Jak korzystać z gaśnicy w razie pożaru auta?

Jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki ognia w aucie, trzeba działać bardzo szybko, aby nie doprowadzić do dużego pożaru. Jak to robić? Należy pamiętać, że podstawowa, kilogramowa gaśnica wystarcza na zaledwie kilka sekund pracy. Dlatego istotny jest sposób, w jaki z niej korzystamy – należy uderzać w ogień krótkimi, małymi dawkami.

Jeśli okaże się, że źródło pożaru jest pod maską, pod żadnym pozorem nie można jej szybko i szeroko otwierać. W ten sposób bardzo dużo powietrza dotrze do ognia i szybko się on rozprzestrzeni. Najlepiej lekko uchylić maskę, i przez powstałą szczelinę, aplikować środek gaśniczy. Pamiętajmy, że gaśnice samochodowe służą do gaszenia niewielkich, dopiero powstałych źródeł ognia – jeśli od zaprószenia minęło kilka minut i płomienie objęły sporą część auta, nic już nie zrobimy – pomoże tylko straż pożarna.

Wymagane wyposażenie samochodu – co poza gaśnicą?

Skoro już wiemy, jaka gaśnica do samochodu będzie odpowiednia, warto też zwrócić uwagę na fakt, że przepisy jasno określają obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Należą do nich tablice rejestracyjne oraz trójkąt ostrzegawczy. Rejestracja służy do tego, aby móc zidentyfikować pojazd, natomiast trójkąt ostrzegawczy rozstawiamy na drodze w chwili awarii uniemożliwiającej dalszą podróż. Należy ustawić go w odpowiedniej odległości od samochodu. W terenie zabudowanym możemy go umiejscowić zaraz za pojazdem, poza nim w odległości 30-50 m od auta, natomiast na drogach ekspresowych i autostradach minimum 100 m od miejsca zdarzenia.

Zobacz też: Poznaj obowiązkowe wyposażenie samochodu

Co ciekawe, do obowiązkowego wyposażenia samochodu nie zalicza się apteczki i koła zapasowego. Nie da się jednak ukryć, że warto mieć przy sobie te dwa akcesoria. Apteczka może okazać się przydatna w każdej chwili, natomiast koło pomoże w szybkiej kontynuacji dalszej jazdy – zwłaszcza jeśli nie mamy wykupionego Assistance, ani nie posiadamy zestawu naprawczego do opon.