Podróż

Rejs wycieczkowcem – jak się przygotować?

Wybierasz się na rejs wycieczkowcem? Dowiedz się, jak się do niego przygotować.

15 lipca 2024

Zagraniczne podróże to nie tylko te organizowane z wykorzystaniem linii lotniczych lub przejazdów autokarowych. Nietypowym pomysłem na wakacje jest rejs wycieczkowcem. Choć taka forma spędzania urlopu może być kosztowna, to jednocześnie gwarantuje nieograniczony dostęp do wielu atrakcji bezpośrednio na pokładzie statku. Zobacz, jak przygotować się na rejs statkiem wycieczkowym i ile kosztuje taki wyjazd.

  1. Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym?
  2. Ile kosztuje rejs wycieczkowcem?
  3. Zaokrętowanie i wyokrętowanie – co to oznacza?
  4. Jakie dokumenty będą potrzebne podczas rejsu?
  5. Podróż statkiem – na co warto się przygotować?
  6. Jakie ubezpieczenie na rejs statkiem wybrać?
  7. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem?

Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym?

Dobre przygotowanie na rejs wycieczkowcem to podstawa, jeśli chcesz podróżować komfortowo i bez żadnych zmartwień. Decydując się na skorzystanie z oferty rejsu za granicę na statku wycieczkowym, możesz zabrać ze sobą nawet dwie sztuki bagażu rejestrowanego oraz bagaż podręczny.
Podstawowe rzeczy, które warto zabrać ze sobą na rejs statkiem wycieczkowym to:

  • ładowarka do telefonu i laptopa,
  • krem z filtrem,
  • strój kąpielowy – na wielu wycieczkowcach są dostępne baseny,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • odzież i obuwie na każdą okazję np. na co dzień, na siłownię oraz na kolację,
  • cieplejsze okrycia wierzchnie – mogą być przydatne podczas chłodniejszych wieczorów na statku wycieczkowym,
  • karta kredytowa lub gotówka na potrzeby obowiązkowego depozytu.

Do walizek zapakuj też przyjmowane leki (najlepiej większy zapas), kosmetyki osobiste, akcesoria np. zegarek. Niezbędne są także dokumenty np. dowód osobisty, paszport, bilety na rejs.

Ile kosztuje rejs wycieczkowcem?

Jeśli chodzi o podróż statkiem wycieczkowym, cena takich wakacji jest uzależniona od kilku parametrów. W grę wchodzi nie tylko cennik przedstawiony przez biuro podróży lub firmę organizującą rejs.

Najważniejsze parametry, które mogą wpływać na to, ile kosztuje rejs wycieczkowcem to:

  • termin organizowanej wycieczki,
  • długość rejsu,
  • sezon,
  • atrakcje i udogodnienia dostępne na miejscu,
  • kierunek rejsu wycieczkowego,
  • klasa statku wycieczkowego,
  • atrakcje turystyczne organizowane na lądzie po zacumowaniu w konkretnych miejscowościach,
  • koszt dojazdu do miejsca zaokrętowania i powrotu do domu.

Średnie ceny takich rejsów na 10 dni to wydatek sięgający nawet do kilkunastu tysięcy złotych za osobę. Całkowite koszty są uzależnione przede wszystkim od tego, jaki standard wycieczkowca Cię interesuje i na jak długo chcesz udać się na rejs. Im dłuższy wyjazd, tym droższe będą wakacje.

Przykładowo: rejs wycieczkowcem z wynajętą kabiną wewnętrzną to nawet o połowę mniejszy koszt w porównaniu do kabiny z balkonem lub apartamentu, gdzie cena za osobę może przekroczyć sporo ponad 20 tys. zł.

Zaokrętowanie i wyokrętowanie – co to oznacza?

Jeśli chodzi o rejsy statkiem kluczowe pojęcia, które warto znać to termin zaokrętowania i wyokrętowania. Podczas „postoju” statku w porcie i możliwości wyjścia w celu zwiedzenia pobliskich atrakcji turystycznych musisz pamiętać o tym, aby zawsze stawić się na miejscu ok. 2 godziny przed planowanym wypłynięciem.

To właśnie wtedy wykonywane jest zaokrętowanie, czyli wpuszczenie pasażerów na pokład statku. Wchodząc na statek przy zaokrętowaniu, musisz mieć ze sobą kartę identyfikacyjną, dzięki której obsługa wycieczkowca będzie w stanie bezproblemowo wpuścić Cię na pokład.

Podczas zaokrętowania obsługa wycieczkowca zabiera wszystkie Twoje bagaże i dostarcza je do kabiny.

Termin wyokrętowania jest używany podczas opuszczenia statku po zakończonym rejsie lub podczas postoju w porcie na trasie wycieczkowca. Kiedy nadchodzi koniec rejsu, należy: uregulować zaległe rachunki np. za korzystanie z obsługi barowej, przygotować bagaże do oddania obsłudze statku, a także zapoznać się z informacjami w gazetce pokładowej. Dzięki temu zakończenie rejsu przebiegnie sprawnie i bez zbędnego stresu dla wszystkich pasażerów.

Czas na PEWNE ubezpieczenie podróżne!

Jakie dokumenty będą potrzebne podczas rejsu?

Decydując się na rejs statkiem wycieczkowym zawsze, musisz mieć ze sobą aktualny dowód osobisty i paszport. To podstawowe dokumenty wymagane przez obsługę okrętu. Pamiętaj, że paszport powinien być ważny na minimum 6 miesięcy przed planowanym wypłynięciem na wycieczkę statkiem.

Jeśli podczas rejsu wycieczkowcem masz możliwość wyjścia na ląd w danym kraju i zwiedzania popularnych atrakcji turystycznych, możesz potrzebować dodatkowych dokumentów:

  • wiza,
  • zaświadczenia o aktualnych szczepieniach,
  • informacje o przebytych chorobach,
  • wyniki testów np. na COVID-19.

Niezbędna jest także karta pasażera, która zastępuje najczęściej dowód osobisty i kartę płatniczą podczas pobytu na statku wycieczkowym. Korzystając z dostępnych atrakcji na okręcie podczas rejsu, Twoje saldo zostanie obciążone, a podczas wyokrętowania musisz tylko uregulować wszystkie płatności.

Podróż statkiem – na co warto się przygotować?

Decydując się na rejs wycieczkowcem, zadbaj o dobre przygotowanie. Postaraj się przygotować na trudne warunki morskie. Skorzystaj z kilku praktycznych wskazówek:

  • W przypadku choroby morskiej warto się zaopatrzyć w odpowiednie leki lub opaski akupresurowe. Statki wycieczkowe są zazwyczaj bardzo stabilne, ale podczas sztormów możesz odczuć kołysanie.
  • Na otwartym morzu słońce może być bardzo intensywne. Używaj kremów z wysokim filtrem UV, noś kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
  • Nawadnianie jest kluczowe, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu. Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.

Uwaga! Przed zaokrętowaniem zawsze warto zapoznać się z planem statku, regulaminem, przepisami BHP, a także zasadami ubioru w konkretnych sekcjach okrętu np. w strefie restauracyjnej.

Jakie ubezpieczenie na rejs statkiem wybrać?

Dedykując się na rejs statkiem wycieczkowym, zawsze warto podpisać umowę ubezpieczenia turystycznego z uwzględnieniem ochrony bagażu np. na wypadek kradzieży. To podstawowa ochrona, która zagwarantuje Ci komfort odpoczynku w trakcie rejsu. W ramach ubezpieczenia podróżnego możesz skorzystać z kilku wariantów ochrony:

  • pokrycie kosztów leczenia i assistance,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • wsparcie NNW.

Możesz też wybrać rozszerzenia ochrony obejmujące choroby przewlekłe i uprawianie sportów ryzykownych. Na wycieczkowcach często dostępne są ekstremalne atrakcje, które mogą być przyczyną np. problemów zdrowotnych. W takich sytuacjach warto mieć aktywną ochronę od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem?

Koszty ubezpieczenia podróżnego to wydatek już od kilkudziesięciu złotych za cały wyjazd. To stosunkowo niewielki wydatek, biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z szerokiego zakresu ochrony oraz wysokiej sumy ubezpieczenia, która sięga nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Planując rejs statkiem wycieczkowym, zawsze warto podpisać umowę ubezpieczenia podróżnego. Taka ochrona przydaje się zawsze wtedy, kiedy zachodzi konieczność leczenia ambulatoryjnego, transportu medycznego czy nawet dojdzie do kradzieży lub rabunku bagażu.

Wybierając ubezpieczenie na wakacje za granicą, warto wiedzieć, że na koszty wpływa przede wszystkim: wiek ubezpieczonego, kraj podróży, termin i czas trwania rejsu, wybrany zakres ochrony podstawowej i dodatkowej.