Komunikacja
Sprawca uciekł z miejsca kolizji – co zrobić?
Co w takim przypadku zrobić, jak postępować i czy w ogóle mamy szansę znaleźć sprawcę?
15 kwietnia 2021
Chwila nieuwagi, rozkojarzenie, zmęczenie, złe warunki atmosferyczne – to wszystko może doprowadzić do stłuczki na drodze. Już sam fakt, że doszło do takiego zdarzenia, jest frustrujący. Gorzej jednak, jeśli miała miejsce ucieczka z miejsca kolizji. Co w takim przypadku zrobić, jak postępować i czy w ogóle mamy szansę znaleźć sprawcę? Trochę to potrwa, ale wszystko jest możliwe.
Kolizja drogowa – co zrobić, kiedy uczestniczymy w stłuczce?
Jeżdżąc na co dzień po polskich drogach, łatwo zaobserwować coraz gorsze zachowania niektórych kierowców. Wymuszenia, brak poszanowania dla zasad i przepisów ruchu drogowego, agresja, nieprzewidywalne zachowania. To wszystko skutkuje dużą liczbą kolizji oraz wypadków. Co jednak najgorsze – wciąż wielu sprawców ucieka z miejsca zdarzenia.
Zacznijmy jednak od sytuacji wzorcowej – co robić po zdarzeniu na drodze? Bez względu na to, czy jesteśmy sprawcami, czy poszkodowanymi, zawsze jest ten sam mechanizm działania. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Kiedy emocje już opadną najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji. Wypisujemy tam wszystkie niezbędne informacje – m.in. dane sprawcy i poszkodowanego, właścicieli pojazdów, miejsce i czas zdarzenia. W dokumencie powinny znaleźć się też dane samochodów oraz opis zdarzenia i uszkodzeń w pojazdach. Taki dokument powinien trafić do firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony był sprawca. Ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody z OC sprawcy. To właściwie koniec procesu likwidacji szkody.
Zdarza się jednak, że strony nie mogą dojść do porozumienia i wzywana jest policja. Na drogach widać, że często taka sytuacja ma miejsce nawet w przypadku niewielkiej stłuczki. Zanim zaangażujemy służby porządkowe, spróbujmy poradzić sobie z problemem na własną rękę, podpisując stosowne oświadczenie.
Jednak nie zawsze jest to możliwe. Kiedy na miejsce stłuczki przyjeżdża policja, funkcjonariusze sporządzają protokół z miejsca zdarzenia i dodatkowo nakładają na sprawcę mandat w wysokości 500 zł za spowodowanie kolizji. Ważne – policję oraz służby ratunkowe należy jednak niezwłocznie wezwać po wypadku, w którym są osoby poszkodowane.
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!
Ucieczka z miejsca kolizji – jak znaleźć winnego szkody?
Niestety, wciąż zdarza się sytuacja, w której sprawca ucieka z miejsca wypadku. Dla wielu poniesienie konsekwencji w postaci mandatu czy utraty zniżek jest tak przerażające, że wolą zaryzykować i spróbować uniknąć tej kary. Coraz częściej jednak tacy kierowcy są odnajdywani i muszą ponieść odpowiedzialność.
Jesteśmy poszkodowani, sprawca uciekł – co możemy zrobić? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie wideorejestratora. Wtedy idziemy z nagraniem na policję i ta bardzo szybko dociera do właściciela pojazdu. Oczywiście ten może zaprzeczyć i powiedzieć, że to nie on prowadził samochód. Wtedy sprawa nieco się komplikuje. Najczęściej jednak na widok funkcjonariuszy sprawca przyznaje się do popełnionego czynu.
Zobacz też: Kamera w aucie – jak wpływa na procedurę ubezpieczeniową?
A co, jeśli nie mamy kamerki? Niezwłocznie należy zadzwonić na policję i nie ruszać się z miejsca zdarzenia. Warto też jak najlepiej zabezpieczyć miejsce kolizji, poprosić świadków zdarzenia, zapisać numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, aby było jak najwięcej dowodów. Jeśli w okolicy jest monitoring, sprawca zostanie szybko ujęty. Bardzo często do ucieczki z miejsca zdarzenia dochodzi na sklepowych parkingach. Ktoś zarysował czyjeś auto, nie ma świadków, więc odjeżdża i liczy na to, że mu się upiecze. Tam jednak najczęściej są kamery i sprawa szybko się wyjaśnia.
Niestety, te wszystkie sytuacje sprawiają, że pod wpływem stresu możemy popełnić błąd, który utrudni lub całkowicie uniemożliwi znalezienie winowajcy. Warto w takiej sytuacji zapanować nad nerwami, skupić się i zebrać jak najwięcej informacji, które pozwolą nam szybko uporać się z tą trudną sytuacją.
Jeśli nie uda się ustalić sprawcy, pozostaje nam naprawa szkód we własnym zakresie. Dlatego zawsze warto mieć pełny pakiet ubezpieczenia samochodu. Ubezpieczenia autocasco zagwarantuje nam wypłatę odszkodowania – dzięki czemu naprawimy swój pojazd. Warto wziąć pod uwagę wykupienie ubezpieczenia AC – składka na pewno będzie kosztowała nas mniej niż naprawa pojazdu z własnej kieszeni.
Polecane artykuły
Dom i mieszkanie
Awaria sprzętu AGD – jak zabezpieczyć się przed kosztownymi naprawami?
Dowiedz się jak działa ubezpieczenie w przypadku awarii sprzętu AGD
Komunikacja
Zmatowiałe reflektory – czy grozi za to mandat?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co grozi za zmatowiałe reflektory w Twoim aucie
Komunikacja
Parowanie szyb w samochodzie – jak temu zaradzić?
Sprawdź jak skutecznie pozbyć się pary z szyb samochodowych