Dom i mieszkanie

Ubezpieczenie mieszkania a monitoring. Jak zabezpieczyć swoją własność?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy monitoring domowy wpływa na ubezpieczenie.

16 kwietnia 2024

Ubezpieczenie mieszkania to jedna z głównych form ochrony mienia przed różnymi zdarzeniami. Warto jednak korzystać także z dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z takich rozwiązań jest monitoring. Kiedy warto się na niego zdecydować i jakie korzyści przyniesie.

  1. Ubezpieczenie mieszkania – jakie zdarzenia obejmuje?
  2. Monitoring w domu – jak wpływa na warunki ubezpieczenia?
  3. Monitoring domowy – korzyści
  4. Kiedy warto zdecydować się na prywatny monitoring?

Ubezpieczenie mieszkania – jakie zdarzenia obejmuje?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmuje przede wszystkim skutki zdarzeń i sytuacji, które powodują poważne zniszczenia nieruchomości. Podstawowy zakres ochrony w ramach aktywnego ubezpieczenia domu i mieszkania to:

  • kradzież mienia,
  • zalanie,
  • pożar,
  • uszkodzenia budynku przez osoby trzecie,
  • przepięcia elektryczne.

Powyższe zdarzenia są objęte w ramach standardowego ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli chcesz mieć szerszy zakres ochrony, możesz wybrać dodatkowy pakiet OC w życiu prywatnym, Home Assistance albo Medical Assistance.
Dodatkowy zakres ochrony nieruchomości obejmuje: OC w życiu prywatnym, czyli ochronę w razie wyrządzenia szkody innym osobom, np. gdy awaria Twojej pralki doprowadzi do zalania mieszkania sąsiada. Warto też wspomnieć o pomocy Assistance, gdzie ubezpieczyciel pokrywa koszty udzielenia natychmiastowego wsparcia specjalisty w przypadku awarii wyposażenia domu, naprawy sprzętu komputerowego lub nieszczęśliwego wypadku.

Monitoring w domu – czy wpływa na warunki ubezpieczenia?

Monitoring w domu bez wątpienia wpływa na poziom bezpieczeństwa nieruchomości i mienia, jednakże nie ma bezpośredniego wpływu na warunki ubezpieczenia domowego. Choć sprawne kamery monitoringu mogą podnieść poziom bezpieczeństwa, a co za tym idzie – zmniejszyć ryzyko zgłaszania roszczeń ubezpieczeniowych, towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj nie wymagają posiadania aktywnego systemu monitorowania. To jednak wartościowa inwestycja dla każdego właściciela nieruchomości, która może poszerzyć zakres ochrony domu i mienia oraz zapewnić dodatkową gwarancję bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Monitoring domowy – korzyści

Nowoczesne systemy monitoringu domu jednorodzinnego i mieszkania to rozwiązania, które możesz stosować zarówno wewnątrz budynku, jak i na terenach przynależnych do nieruchomości.

Im bardziej rozbudowany system, tym lepszy poziom ochrony mienia. Kluczowe korzyści związane z montażem monitoringu przydomowego to:

  • dodatkowe dowody w sprawach związanych z włamaniami np. nagrania z monitoringu mogą być pomocne w szybszym ujęciu sprawcy,
  • szybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych np. podczas włamania monitoring domu może powiadomić firmę ochroniarską o zdarzeniu.

Dodatkowo po zainstalowaniu kamer i systemu powiadamiania zyskujesz możliwość zdalnego monitorowania swojej nieruchomości. To kolejny czynnik, który przekłada się na bezpieczeństwo domu i mienia.

W kontekście ubezpieczenia nieruchomości monitoring może posłużyć jako dowód i pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Stanowi obiektywny zapis zdarzenia i może pomóc zarówno w szybkiej identyfikacji sprawców, jak i potwierdzeniu dokonanych szkód.

Kiedy warto zdecydować się na prywatny monitoring?

Instalacja monitoringu w domu prywatnym lub w mieszkaniu to dobra decyzja, jeśli chcesz podnieść poziom ochrony swojej nieruchomości i mienia. W ten sposób nie tylko szybciej znajdziesz sprawcę np. włamania, ale także przyspieszysz proces weryfikacji spraw przez policję, sądy i towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zdecyduj się na montaż monitoringu nieruchomości, jeśli chcesz:

  • poprawić poczucie bezpieczeństwa domowników,
  • posiadać dowód włamania, który później można przekazać policji/ubezpieczycielowi,
  • kontrolować obszar wokół nieruchomości.

Prywatny system monitoringu domu to inwestycja, która powinna być przeprowadzona przez profesjonalistów. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że system powiadamiania i wizyjnego monitoringu zadziała zawsze wtedy, kiedy będzie to potrzebne.

A zatem na monitoring domowy zdecyduj się wtedy, kiedy np. w okolicy nagle wzrósł wskaźnik przestępczości lub po prostu chcesz czuć się bezpiecznie we własnym domu.