Dom i mieszkanie
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – co warto wiedzieć?
Dowiedz się, jak ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie.
12 sierpnia 2024
O pełne ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania powinien zadbać zarówno wynajmujący, jak i najemca. Klasyczne ubezpieczenie nieruchomości i mienia to umowa, którą może podpisać właściciel mieszkania przeznaczonego pod wynajem. To podstawowa ochrona m.in. od skutków powodzi, pożarów, przepięcia w instalacji elektrycznej i zalania. Najemca nieruchomości może zabezpieczyć wynajmowane mienie np. przez ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Sprawdźmy zatem, jakie są warianty ubezpieczenia najemcy i wynajmującego.
- Kto ubezpiecza mieszkanie na wynajem – najemca czy wynajmujący?
- Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – o czym warto pamiętać?
- Wynajmowane mieszkanie – od czego je ubezpieczyć?
- Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje?
- Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
Kto ubezpiecza mieszkanie na wynajem – najemca czy wynajmujący?
Wszelkie kwestie dotyczące wykupienia ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania powinny zostać ustalone w umowie najmu. W momencie podpisania umowy wynajmujący i najemca muszą dokładnie określić zakres, w jakim strony są odpowiedzialne za ubezpieczenie mieszkania i znajdującego się w nim mienia.
Jako właściciel możesz zawrzeć umowę na ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania w ramach klasycznej ochrony nieruchomości. W tym przypadku możesz skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela w zakresie ubezpieczenia od:
- ognia i zdarzeń losowych (opcja także dla nieruchomości finansowanych kredytem hipotecznym),
- kradzieży elementów stałych w nieruchomości,
- zdarzeń losowych np. zalania mieszkania przez sąsiada,
- kradzieży wyposażenia mieszkania.
Na pełne ubezpieczenie mieszkania na wynajem powinien zdecydować się zawsze wynajmujący. Nigdy nie będziesz mieć 100% pewności czy najemca będzie odpowiednio dbać o nieruchomość. Umowa z ubezpieczycielem to wsparcie w sytuacji, kiedy doszłoby do zniszczenia mieszkania lub innych zdarzeń losowych.
Ubezpieczenie najemcy w wynajmowanym mieszkaniu obejmuje najczęściej ochronę wyposażenia od kradzieży. Podstawową ochronę można jednak rozszerzyć o OC w życiu prywatnym. Dzięki temu szkody, do których doszło z winy innych osób, zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.
Dodatkowo ochrona w ramach Odpowiedzialności Cywilnej w Życiu Prywatnym obejmuje także szkody w mieniu.
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – o czym warto pamiętać?
Przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego należy przeanalizować kilka czynników. Najważniejszy jest zakres ochrony oraz warianty umowy proponowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Im szerszy zakres ochrony, tym lepiej zarówno z punktu widzenia najemcy, jak i wynajmującego.
Pozostałe aspekty istotne do weryfikacji przed podpisaniem umowy to:
- suma ubezpieczenia,
- wyłączenia od odpowiedzialności,
- koszt podpisania umowy ubezpieczenia mieszkania na wynajem.
W trakcie przeglądania propozycji na ubezpieczenie dla najemcy mieszkania, a także dla wynajmującego warto zapoznać się z OWU wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. To dokument, w którym znajdziemy m.in. informacje o ewentualnym zakresie ochrony i wyłączeniach od odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
Czas na PEWNE ubezpieczenie domu i mieszkania!
Wynajmowane mieszkanie – od czego je ubezpieczyć?
Umowę z ubezpieczycielem może podpisać zarówno wynajmujący, jak i najemca. W poszczególnych sytuacjach podstawową różnicą będzie zakres proponowanej ochrony.
Zacznijmy od możliwości, jakie daje ubezpieczenie dla najemcy mieszkania. Taki wariant ochrony obejmuje najczęściej wypłatę odszkodowania w przypadku:
- kradzieży wyposażenia nieruchomości,
- zniszczenia wyposażenia w wyniku pożaru lub innych zdarzeń losowych.
W obydwu przypadkach suma ubezpieczenia sięga do 20 000 złotych. Dodatkowe OC w życiu prywatnym dla najemcy to program, dzięki któremu najemca może liczyć na pokrycie kosztów wystąpienia ewentualnych zniszczeń wynikających z wykonywaniem czynności życia prywatnego.
Drugie rozwiązanie to umowa na ubezpieczenie mieszkania na wynajem przez właściciela lokum. Decydując się na taką formę wsparcia od ubezpieczyciela, możemy skorzystać z kilku wariantów ochrony:
- pokrycie kosztów szkód wyrządzonych w murach i stałych elementach budynku w związku ze zdarzeniami losowymi,
- wypłata odszkodowania w wyniku szkód wyrządzonych w związku z kradzieżą,
- pokrycie kosztów naprawy wyposażenia mieszkania np. sprzętu RTV i AGD.
Opcjonalny wariant ochrony mieszkania przeznaczonego na wynajem to także Home Assistance, czyli wsparcie specjalistów np. hydraulika, elektryka, szklarza w awaryjnych sytuacjach.
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje?
Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego to ochrona, o którą należy zadbać zawsze, kiedy planujesz zarabiać na wynajmowaniu nieruchomości. Podstawowe czynniki, które rzutują na koszty podpisania umowy ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania to:
- lokalizacja,
- wielkość mieszkania,
- rodzaj ubezpieczenia i zakres ochrony,
- historia ubezpieczeniowa.
Jak zatem oszacować koszty przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie wynajmującego, czyli właściciela mieszkania?
Wystarczy, że skorzystasz z internetowego kalkulatora ubezpieczenia domu lub mieszkania.
Do wyliczeń potrzebujemy kilku informacji:
- typ nieruchomości np. dom lub mieszkanie,
- kondygnacja,
- data preferowanego rozpoczęcia trwania ubezpieczenia,
- adres,
- szacunkowa wartość nieruchomości.
Na podstawie tych informacji możesz w prosty sposób oszacować koszty wykupienia ochrony wynajmowanego mieszkania.
Przykładowo: dla mieszkania o wartości 1 mln złotych w większym mieście roczna składka w ramach umowy ubezpieczenia wyniesie ok. 400 złotych. Koszty są uzależnione od wybranego zakresu ochrony i pakietów dodatkowych.
Dla powyższej kalkulacji możemy otrzymać ochronę od: ognia i zdarzeń losowych, a także kradzieży. Dodatkowo ochronę możemy rozszerzyć o OC w życiu prywatnym, Home Assistance oraz Medical Assistance. Wybierając pełen pakiet dla powyższego przykładu, zapłacimy w okolicach 500-600 złotych.
Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
Zarówno ubezpieczenie najemcy, jak i wynajmującego jest kluczowe ze względu na bezpieczeństwo mienia. Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania, zyskasz:
- ochronę mienia osobistego,
- ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej,
- kompletną ochronę nieruchomości w razie pożaru, zalania lub innego losowego zdarzenia.
Brak aktywnej umowy na ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania skutkuje najczęściej odpowiedzialnością finansową za wszelkie wyrządzone szkody i ryzykiem pojawienia się roszczeń od osób trzecich np. w razie zalania sąsiada.
Podsumowując: ubezpieczenie najemcy gwarantuje ochronę osobistego mienia oraz odpowiedzialności cywilnej, natomiast ochrona dla wynajmującego stanowi zabezpieczenie inwestycji w nieruchomość, ochronę przed roszczeniami oraz gwarancję stabilności finansowej.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania