Podróż

Wypadek w górach – co robić i jak wezwać pomoc?

Sprawdź jak przygotować się do wyjścia w góry i co zrobić, gdy będziesz miał wypadek

19 lutego 2025

W górach nietrudno o wypadek, a czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. W takich sytuacjach kluczowe jest zachowanie spokoju i odpowiednie działanie. Sprawdź, jak przygotować się na wyjście w góry. Co zrobić, by zadbać o własne bezpieczeństwo?

  1. Wypadek w górach – co robić w pierwszej kolejności?
  2. Jak wezwać pomoc w górach?
  3. Co warto mieć ze sobą na górski szlak?
  4. Ubezpieczenie na wyjazd w góry – dlaczego jest ważne?
  5. Jak przygotować się na ewentualność wypadku w górach?

Wypadek w górach – co robić w pierwszej kolejności?

Wypadek w górach to stresujące zdarzenie, ale zawsze staraj się zachować spokój i działać rozsądnie. Na początek postaraj się na chłodno ocenić sytuację. Następnie zadbaj o bezpieczeństwo swoje i osób znajdujących się w miejscu zdarzenia. Poinformuj też służby, aby jak najszybciej udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanym.

Kiedy zdarzy Ci się wypadek w górach:

  1. Upewnij się, że miejsce wypadku jest bezpieczne dla innych osób – w przypadku ryzyka lawiny, osunięcia terenu albo spadających kamieni, oddal się na bezpieczną odległość.
  2. Podejdź do poszkodowanego i spróbuj z nim porozmawiać – zapytaj, czy Cię słyszy oraz, czy może ruszać kończynami. Jeśli nie reaguje, sprawdź, czy oddycha.
  3. Jeśli sytuacja tego wymaga, natychmiast wezwij pomoc – zadzwoń na numer 601 100 300 (GOPR/TOPR) lub 112. Powiedz, gdzie jesteś, co się stało i w jakim stanie jest poszkodowany.
  4. Zadbaj o komfort poszkodowanego – jeśli jest przytomny, pomóż mu usiąść lub położyć się w stabilnej pozycji. Jeśli jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej.
  5. Jeśli ma rany lub złamania, udziel pierwszej pomocy – zatamuj krwawienie, unieruchom złamaną kończynę i chroń go przed zimnem. Folię NRC zawsze warto mieć w plecaku.
  6. Daj ratownikom znać, gdzie jesteście – użyj latarki, gwizdka albo jaskrawego ubrania, by ułatwić zlokalizowanie miejsca wypadku.

Jak wezwać pomoc w górach?

Gdy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia w górach, możesz zadzwonić na numer alarmowy 112 lub do GOPR/TOPR (601 100 300).
Jeżeli masz dostęp do internetu, możesz także zgłosić wypadek za pomocą aplikacji mobilnej RATUNEK. W ten sposób prześlesz swoją dokładną lokalizację do służb ratunkowych.
Co zrobić w sytuacji, gdy nie masz dostępu do telefonu lub internetu? Wezwać pomoc możesz także za pomocą międzynarodowego sygnału pomocniczego. To sześć sygnałów dźwiękowych lub świetlnych, które powtarzają się co minutę.
Podczas wyprawy w góry warto mieć przy sobie telefon komórkowy. Zadbaj o to, by był naładowany i umożliwiał wezwanie pomocy.

Ubezpieczenie podróżne, które ceni Twój czas

Co warto mieć ze sobą na górski szlak?

Do wyjścia w góry warto się przygotować. Nagłe zmiany pogody i śliska nawierzchnia to tylko niektóre z wyzwań, jakie czekają Cię na szlaku. Należy brać pod uwagę także ewentualność wystąpienia wypadku.

Rzeczy, które mogą Ci się przydać w górach to:

  • folia NRC – zapewni ciepło w razie wychłodzenia lub dłuższego postoju,
  • naładowany telefon – najlepiej z aplikacją do wzywania pomocy, np. RATUNEK,
  • mapa i kompas – na wypadek utraty zasięgu i problemów z GPS-em,
  • latarka czołówka – przydatna, gdy na szlaku zrobi się ciemno,
  • zapas jedzenia i wody – energetyczne przekąski i litr wody to minimum,
  • odzież dostosowana do warunków – lekka kurtka przeciwdeszczowa, czapka i rękawiczki, nawet latem,
  • buty trekkingowe – stabilne, nieprzemakalne, z dobrą przyczepnością,
  • kijki trekkingowe – odciążą kolana i pomogą w trudnym terenie.

Nie zapominaj też o odpowiednim przygotowaniu fizycznym do górskich wędrówek. Staraj się wybierać szlaki dostosowane do Twojej kondycji i umiejętności. W przeciwnym razie ryzyko wypadku w górach będzie wyższe.

Ubezpieczenie na wyjazd w góry – dlaczego jest ważne?

Jeśli planujesz zagraniczny wyjazd w góry, zadbaj o ochronę w postaci ubezpieczenia podróżnego. Dzięki temu zyskasz pewność, że w przypadku nieprzewidzianej sytuacji otrzymasz niezbędną ochronę.

W ramach ochrony ubezpieczyciel:

  • zorganizuje pomoc medyczną i pokryje koszty leczenia,
  • pomoże w tłumaczeniu dokumentów medycznych za granicą,
  • wypłaci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu – w ramach ubezpieczenia NNW.

Z ubezpieczeniem zyskasz też ochronę od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu nie poniesiesz konsekwencji finansowych, jeśli w wyniku wypadku w górach z Twojej winy ucierpi osoba postronna.

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia podróżnego, upewnij się, że ochrona obejmuje wszystkie sytuacje, w których możesz się znaleźć. Dopasuj zakres ubezpieczenie do aktywności, którą zamierzasz wykonywać. Możesz też dodatkowo rozszerzyć ochronę o sporty ryzykowne.

Jak przygotować się na ewentualność wypadku w górach?

Odpowiednie przygotowanie na górski wyjazd za granicę to podstawa. Zadbaj o dobrą kondycję fizyczną, zaplanuj trasy oraz zbierz ekwipunek. W górach trzeba być gotowym na każdy scenariusz. Odpowiednie wyposażenie wpłynie na to, jak szybko uzyskasz pomoc.

Zanim wyruszysz:

  1. zaplanuj trasę przejścia przez górskie szczyty z uwzględnieniem dostępnych schronisk,
  2. sprawdź prognozy pogody, aby podczas wędrówki nie trafić na załamania pogodowe,
  3. upewnij się dwa razy, że masz niezbędny ekwipunek, apteczkę i prowiant.

Możesz przejść też szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. To dobry sposób, aby w razie potrzeby umieć udzielić sobie i innym osobom pierwszej pomocy.

Pamiętaj jednak, że skutki wypadków w górach mogą być poważne. Wiele urazów wiąże się z długoterminową rehabilitacją, transportem medycznym i kosztownym leczeniem w szpitalu. Aby uniknąć problemów wykup ubezpieczenie podróżne. Zyskasz w ten sposób dodatkową ochronę, gdyby doszło do wypadku w górach poza terytorium Polski.