Komunikacja

Zagraniczna podróż samochodem – jakie ubezpieczenie wykupić?

Podstawowe OC podczas zagranicznego wyjazdu może nie wystarczyć.

1 sierpnia 2022

Podróż za granicę samochodem wymaga odpowiedzialnego zaplanowania wszystkich jej etapów, ponieważ w trakcie wycieczki może nas spotkać wiele niespodziewanych wydarzeń. Jednym z kluczowych sposobów ochrony jest ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd. Czym charakteryzuje się takie ubezpieczenie i jak znaleźć takie, które najlepiej odpowie na nasze potrzeby?

Zagraniczna podróż samochodem – co może się zdarzyć?

Własny samochód to niewątpliwie opcja, która zapewnia pełną niezależność. W każdej chwili możemy zdecydować się na zwiedzanie innych miejscowości, zmianę lokalizacji czy szybszy powrót do domu. Jednak w trakcie zagranicznej podróży na kierowców może czekać wiele utrudnień.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w krajach członkowskich Unii Europejskiej przepisy prawa drogowego różnią się od siebie. Pewne elementy są takie same, jak np. ruch prawostronny (z wyjątkiem Irlandii, Malty i Cypru), obowiązek posiadania przy sobie dokumentów, dowodu rejestracyjnego i ważnych badań technicznych czy zakaz prowadzenia rozmowy w trakcie jazdy bez zestawu głośnomówiącego. Jednak konkretne przepisy, np. dotyczące limitów prędkości, będą zupełnie inne w Polsce, a inne np. we Włoszech lub w Niemczech.

W trakcie podróży za granicę na wczasy mogą nas spotkać takie same utrudnienia jak podczas poruszania się po Polsce. Różnica polega jednak na ewentualnym kłopocie w ich rozwiązaniu. Świetnym przykładem są wszelkiego rodzaju kolizje, awarie samochodu lub zdarzenia techniczne, np. wymiana koła lub żarówki w reflektorze. Znalezienie warsztatu za granicą dla osób, które po raz pierwszy przemierzają daną trasę, może być nie lada wyzwaniem, dlatego dobrym pomysłem staje się ubezpieczenie na wyjazd.

Zobacz też: Jak czuć się bezpiecznie podczas zagranicznych podróży?

Zagrożenia czekają jednak nie tylko na drodze. Popularne serwisy umożliwiające rezerwację noclegu w niemalże dowolnym kurorcie zapewniają coraz wyższy poziom bezpieczeństwa, ale wciąż na miejscu może dojść do nieporozumienia. Konieczność negocjacji z lokalnymi właścicielami lub szybkiego znalezienia nowego lokum będą ułatwione, jeśli przed wyjazdem zdecydowaliśmy się na rozszerzone, wakacyjne ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Ubezpieczenie na wyjazd – jaki zakres ochrony wybrać?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę znacznie rozszerza zakres ochrony przewidziany przez OC. Wyróżniamy dwa rodzaje polis ubezpieczeniowych, które poza krajem stają się nieocenione:

  • ubezpieczenie Autocasco,
  • ubezpieczenie na wyjazd Assistance.

Bardzo chętnie wybieraną polisą na wyjazd wakacyjny jest ubezpieczenie Autocasco. Zakresem może zapewniać ochronę przede wszystkim w tych sytuacjach, kiedy wina za spowodowanie zdarzenia drogowego leży po naszej stronie. Autocasco może też chronić za granicą od następstw aktów chuligańskich, kradzieży pojazdu i zdarzeń losowych, np. zalania lub pożaru.

Assistance może przybierać różne formy w zależności od zakresu ochrony. Priorytetem jest tu zabezpieczenie kierowcy od wszelkich sytuacji awaryjnych, które mogą przytrafić się w drodze. Zakres takiego ubezpieczenia może więc obejmować:

  • pomoc w naprawie pojazdu na miejscu,
  • holowanie samochodu,
  • możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego po wypadku lub kradzieży,
  • zakwaterowanie w najbliższym hotelu,
  • zapewnienie bezpiecznego transportu do hotelu,
  • szybką podróż powrotną do domu,

Każdy wariant ubezpieczenia może się różnić. Szczegóły warto sprawdzić na stronie internetowej i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie na wyjazd – jak skorzystać?

Wszystkie aspekty związane z korzystaniem z ubezpieczenia na miejscu wyjazdu są opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Posiadając ważne ubezpieczenie na wyjazd, przez cały można mieć bieżący kontakt z ubezpieczycielem.