Dom i mieszkanie
Zalane mieszkanie – co z ubezpieczeniem?
Jak wyglądają kwestie ubezpieczeniowe? Czy otrzymasz odszkodowanie?
9 maja 2022
Nikt nie chce przeżyć takiej sytuacji jak zalanie mieszkania. Jest to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń związanych z użytkowaniem nieruchomości. Wie o tym każdy, kto kiedyś po powrocie do domu zauważył, że salon zamienił się w jezioro. Może to być wina sąsiada albo usterki instalacyjnej. Zdarza się też, że to wina sprzętów, które uległy awarii. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Zalane mieszkanie – jak sobie z tym poradzić?
Zalanie mieszkania jest najczęstszym zdarzeniem, wskutek którego trzeba wyremontować jeden lub więcej pokoi. To scenariusz, którego niejeden właściciel mieszkania w bloku doświadczał na własnej skórze. Po powrocie z pracy okazuje się, że podłogi są mokre, ściany pełne zacieków lub na suficie straszy wilgotna plama. Nie zawsze jednak sąsiad z piętra wyżej ponosi za to odpowiedzialność.
Ważne, aby w takiej sytuacji w pierwszej kolejności wykonać zdjęcia powstałych szkód, a dopiero później posprzątać mieszkanie. Warto również ustalić przyczynę lub osoby odpowiedzialne za wyrządzone szkody. Ostatnim krokiem jest wystąpienie do towarzystwa ubezpieczeń o wypłatę odszkodowania z polisy z tytułu zalania lokalu.
Kiedy można oczekiwać odszkodowania za zalanie?
Na początku warto sprawdzić od jakich zdarzeń i co konkretnie chroni posiadana przez nas umowa ubezpieczenia. Zwykle podstawowe ubezpieczenie obejmuje elementy stałe, tj. mury i kondygnacje. Podczas zalania szkodzie mogą ulec jednak także sprzęty gospodarstwa domowego, meble czy inne ruchomości. Należy więc dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które jasno opisują co podlega ochronie.
Dodatkowo dobrze jest zweryfikować, czy zalanie mieszkania wchodzi w zakres ochrony i jak samo zalanie jest definiowane. W ustaleniu tego pomogą nam oczywiście warunki ubezpieczenia. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić zapisy związane z powodzią ponieważ często powódź wiąże się z rozszerzeniem ochrony. W mtu24.pl nie są potrzebne dodatkowe rozszerzenia – powódź jest w zakresie ochrony.
Tysiące Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!
Procedura ubezpieczeniowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli już wiemy, że zalanie mieści się w zakresie ochrony posiadanego przez nas ubezpieczenia możemy zgłosić szkodę. Następnie ubezpieczyciel wyznaczy rzeczoznawcę, do którego należeć będzie sporządzenie protokołu szkód, ustalenie przyczyny zalania oraz winowajcy.
Rzeczoznawca oceniający szkody może poprosić nas o pomoc w oszacowaniu wartości zniszczonych dóbr materialnych. Przydatne mogą być np. zdjęcia wykonane przed zniszczeniem czy też wszelkie rachunki i faktury za zniszczony sprzęt – na ich podstawie o wiele sprawniej można oszacować szkody. Dowody tego typu, a także wcześniej przygotowana przez nas wycena szkód, mogą okazać się konieczne także w sytuacji, gdy nie zgadzamy się z wyceną rzeczoznawcy i chcemy ubiegać się o wyższe odszkodowanie.
Zobacz też: Jakie ubezpieczenie ochroni domową elektronikę?
Po dokonaniu oględzin i sporządzeniu szczegółowego protokołu ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Natomiast zwykle po upływie 7 dni osoba ubiegająca się o odszkodowanie jest informowana o jego wysokości, a także ewentualnie o konieczności dostarczenia dodatkowej, potrzebnej dokumentacji.
Zalał mnie sąsiad – czy dostanę odszkodowanie?
Jak już wiemy, w takiej sytuacji warto zweryfikować przyczynę. Może być tak, że nasze cztery kąty zostały zalane przez sąsiada posiadającego ubezpieczenie obejmujące zalanie mieszkania. Warto pamiętać, że polisa sąsiada może obejmować pokrycie strat jedynie w jego mieszkaniu, natomiast do objęcia szkód powstałych w naszym mieszkaniu jest potrzebne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
Jeśli sąsiad posiada OC uwzględniające szkody wyrządzone innym, wówczas uznanie przez niego winy oraz ocena rzeczoznawcy zwykle są wystarczające do uzyskania odszkodowania. Wszystko zależy jednak od tego, czy sąsiad zostanie uznany za winnego i czy jego polisa obejmuje takie zdarzenie.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania