Komunikacja

Zimowa rzeczywistość – co zrobić, gdy auto nie chce odpalić?

Co zrobić, gdy auto nie chce odpalić? Jakie mogą być przyczyny? Gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji? Podpowiadamy!  

2 kwietnia 2021

Zima to trudny czas dla pojazdów i kierowców. Silniki są bardzo wrażliwe na ujemne temperatury, a zimowe miesiące to brutalny test sprawności każdego samochodu. Zdarza się, że nawet najtwardsze modele poddają się w zetknięciu z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Co zrobić, gdy auto nie chce odpalić? Jakie mogą być przyczyny? Gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Samochód gotowy na zimę

Okres jesienno-zimowy to swego rodzaju sprawdzian dla kierowców i ich samochodów. Nawet najbardziej zaawansowane systemy i nowoczesne rozwiązania mogą nie sprostać wyzwaniom, jakie postawi przed nimi pogoda. Dlatego niezależnie od tego, jaki samochód posiadasz, do zimy warto się właściwie przygotować. Co ważne – nie należy z tym zwlekać do momentu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do zera.

Jeżeli nie jesteś właścicielem garażu lub nie masz możliwości pozostawienia auta na zadaszonym parkingu, problemy z uruchomieniem silnika mogą dotknąć także ciebie.

Auto nie chce odpalić – poznaj możliwe przyczyny

Żeby móc prawidłowo ocenić stan samochodu, warto poznać możliwe przyczyny problemów z rozruchem.

  • Niska moc akumulatora – ten problem może pojawić się o każdej porze roku, ale szczególnie często dotyka nas zimą. Ujemne temperatury wpływają na spadek pojemności akumulatora, co może przekładać się na trudności z uruchomieniem samochodu. Jeśli po wyjściu z auta pozostawiasz włączony np. nawiew, to również może utrudnić ponowne uruchomienie.
  • Niesprawny rozrusznik – gdy samochód nie chce zapalić, problem może stanowić rozrusznik. Jest to szczególnie ważne w pojazdach z silnikiem Diesla. W przypadku uszkodzenia świec żarowych pomóc może dopiero wizyta u mechanika. W autach benzynowych również warto regularnie kontrolować stan świec zapłonowych i dochodzących do nich przewodów.
  • Problem w układzie paliwowym – przyczyna problemów z uruchomieniem samochodu może tkwić także w układzie paliwowym. Podczas eksploatacji w zbiorniku paliwa może zbierać się wilgoć. Siarczyste mrozy prowadzą do zamarznięcia drobinek wody, które zbierają się, tworząc lodowy czop uniemożliwiający rozruch.  

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Co robić, gdy samochód nie chce zapalić?

Ujemne temperatury mają bardzo negatywny wpływ na silnik. Ogromnym wyzwaniem jest zwłaszcza pozostawienie auta na powietrzu podczas siarczystych mrozów. Śniegowa pokrywa ochładza mechanizm, osłabiając przy tym jego poszczególne elementy. Sam rozruch i nagrzewanie silnika w takich warunkach porównywane są z jego eksploatacją na kilkudziesięciokilometrowej trasie. Dlatego bardzo istotne jest, by podczas włączania pojazdu, jeszcze bardziej go nie uszkodzić.

Jak uruchamiać auto na mrozie? Krok po kroku:

  • Zanim jeszcze uruchomisz samochód, przekręć kluczyk do pozycji ACC. Wraz z nią włączą się wszystkie urządzenia, z których korzystasz przy włączonym silniku – w tym radio, ogrzewanie itp. Przed próbą uruchomienia silnika wyłącz je wszystkie. Stanowią dodatkowe obciążenie dla akumulatora i mogą jedynie utrudnić rozruch.
  • Podczas mrozu zaleca się również ustawienie skrzyni biegów na „luz” i wciśnięcie do oporu sprzęgła. Rozrusznik powinien zadziałać, nawet jeśli pedał nie jest wciśnięty do końca.
  • Po wyłączeniu wszystkich urządzeń odczekaj kilka sekund – w tym czasie możesz włączyć np. światła postojowe, które pobudzą akumulator do pracy. W przypadku Diesla wystarczy poczekać do momentu zgaśnięcia pomarańczowej kontrolki.
  • Po ponownym przekręceniu kluczyka wsłuchaj się w odgłosy spod maski. Jeśli słyszysz pracę rozrusznika, ale auto nie zapala, odczekaj chwilę i spróbuj ponownie. Jeżeli rozrusznik zamilknie, a do tego zgasną wszystkie kontrolki, problem może okazać się poważniejszy.
  • Jeśli uda ci się uruchomić samochód, przytrzymaj wciśnięty pedał sprzęgła przez kilkanaście sekund. Gdy obroty będą regularne, możesz całkowicie puścić sprzęgło. Jednocześnie możesz delikatnie zwiększyć obroty silnika, by ograniczyć efekt ssania. Uważaj jednak, by nie przesadzić – nie przekraczaj granicy 2000 obrotów.
  • Jeśli uruchomienie auta przebiegło pomyślnie, po wszystkim możesz ruszać – pamiętaj jednak, by podczas jazdy unikać wyższych biegów. Staraj się też nie przekraczać 2500 obr/min., jeśli nie ma takiej potrzeby.

Samochód nie chce zapalić – jak się przed tym zabezpieczyć?

Co możesz zrobić, by w okresie jesienno-zimowym uniknąć takich sytuacji i utrzymać samochód w dobrym stanie? Przede wszystkim warto zadbać o właściwy sposób przechowywania pojazdu. Jeżeli nie dysponujesz miejscem garażowym, możesz skorzystać ze specjalnych pokrowców ochronnych.

W sytuacji, gdy nie podróżujesz zbyt często, a auto przez większość czasu stoi na przydomowym parkingu, staraj się je uruchomić raz na jakiś czas. W ten sposób będziesz kontrolować jego sprawność – nawet niedługa przejażdżka pomoże rozgrzać zimny silnik.

Przy wychodzeniu z samochodu upewnij się, że żadne z dodatkowych urządzeń nie pozostało włączone. To dodatkowe obciążenie dla akumulatora, który i tak ma obniżoną sprawność przez mróz. Pomocnym rozwiązaniem jest także tankowanie samochodu „pod korek”. Im mniej miejsca w baku zostawisz na skraplanie się pary wodnej, tym mniejsze prawdopodobieństwo problemu związanego z jej zamarznięciem.

Zobacz też: Zamarznięte drzwi w samochodzie? Sprawdź, jak uniknąć problemu

Jeśli auto nie chce odpalić, warto zatroszczyć się także o odpowiedni zakres ubezpieczenia. Awaria  samochodu może zaskoczyć cię także w podróży. Tym bardziej warto przygotować się na taką ewentualność. Przeglądając oferty polis ubezpieczeniowych, zwróć uwagę na Assistance. To dodatkowy zakres ochrony, dzięki któremu uzyskasz błyskawiczną pomoc. Dotyczy to nie tylko awarii, ale także kolizji oraz kradzieży. Co ważne, z pomocy możesz skorzystać również przebywając poza domem – w zależności od wybranego wariantu usługa może chronić także za granicą.

W poszczególnych wariantach ubezpieczenia, poza holowaniem i naprawą ubezpieczyciele oferują również dostęp do samochodu zastępczego, dostarczenie paliwa, transport, a nawet tymczasowe zakwaterowanie.