Komunikacja

Zniżki za bezszkodową jazdę – kto może z nich skorzystać

Dowiedz się, jak płacić mniej za ubezpieczenie samochodu.

15 czerwca 2022

Zniżki za bezszkodową jazdę to coś, co kierowcy pieczołowicie pielęgnują. Dzięki nim można obniżyć cenę ubezpieczenia. Każde towarzystwo wprawdzie nieco inaczej podchodzi do ich naliczania, ale nie zmienia to faktu, że można zaoszczędzić, jeśli będzie prowadziło się ostrożnie i bezpiecznie.

Jak są przyznawane zniżki za bezszkodową jazdę?

Zniżki na ubezpieczenie OC zawsze przydzielane są konkretnej osobie. Jeśli kupimy nowy samochód albo zmienimy firmę ubezpieczeniową, nie stracimy naszych zniżek. Warto też pamiętać, że z każdym rokiem bezszkodowej jazdy wysokość procentowa zniżek rośnie.

Sprzedaję samochód – czy stracę zniżki?

Jeśli sprzedaliśmy samochód i nie planujemy kupować nowego, przez jakiś czas nie będziemy korzystać z ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak wygląda kwestia zniżek za bezszkodową jazdę w przypadku kilkuletniej przerwy ubezpieczeniowej? Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Niektóre firmy pozwalają nam po latach korzystać z wypracowanych wcześniej zniżek. Inne z kolei wymagają gromadzenia ich od nowa. Warto więc skontaktować się z konkretnym ubezpieczycielem, by zasięgnąć informacji u źródła.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Zniżki za bezszkodową jazdę – od jakiego wieku są naliczane?

Zakup pierwszego samochodu i wykupienie na niego ubezpieczenia OC nie jest tanie. Młodzi kierowcy nie mogą od razu liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Po pierwsze – nie mają żadnej historii jazdy. Po drugie – towarzystwa ubezpieczeniowe regulują wiek, od którego można zbierać zniżki. Czasem są to 22 lata, czasem aż 26 lat. Dzieje się tak m.in. dlatego, że to właśnie ta najmłodsza grupa kierowców jest uznawana za taką, która najczęściej powoduje stłuczki i wypadki samochodowe.

Warto pamiętać, że – o ile za bezszkodową jazdę dostajemy zniżki na OC, o tyle w przypadku niebezpiecznego prowadzenia samochodu i historii stłuczek i wypadków, możemy oczekiwać podwyżek. Każdy ubezpieczyciel ma inną politykę i inaczej oblicza te wartości procentowe.

Zniżka za bezszkodową jazdę – jak sprawdzić, ile jej mamy?

Wielu kierowców próbuje samodzielnie oszacować należny poziom zniżek. Niestety, nie jest to metoda szczególnie efektywna. Dokładniejsze dane pozyskamy, korzystając z UFG. Informacje zawarte w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym pozwolą nam zapoznać się z naszą historią ubezpieczeniową z ostatnich 5 lat.

Możemy też przeanalizować naszą ostatnią polisę. Znajdziemy tu informacje o poziomie procentowym należnych zniżek. Nie bójmy się również zwrócić do ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione aktualne OC. Wystarczy złożyć wniosek o odpowiednie zaświadczenie dotyczące historii komunikacyjnej.

Zniżki za bezszkodową jazdę a zmiana ubezpieczyciela

Wypracowane przez nas zniżki za bezszkodową jazdę nie są ważne wyłącznie u danego ubezpieczyciela. Uwzględni je również każde inne towarzystwo ubezpieczeń. Jednak nie będzie tak, że każde przyzna nam dokładnie taki poziom tych zniżek, jaki mieliśmy dotychczas.

Im większe zniżki na OC, tym atrakcyjniejsza cena ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że każdy ubezpieczyciel ma pod tym względem inną politykę, a możliwość uzyskania u konkretnego wyższych zniżek nie oznacza, że zapewni on również atrakcyjniejszą cenę.