Komunikacja
Parowanie szyb w samochodzie – jak temu zaradzić?
Sprawdź jak skutecznie pozbyć się pary z szyb samochodowych
7 stycznia 2025
Niektóre usterki w samochodach pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym. Niskie temperatury zewnętrzne mogą ujawnić różne problemy. O czym mowa? Przede wszystkim chodzi o parowanie szyb w samochodzie. A zatem dlaczego parują szyby w aucie i jak temu zapobiegać? Przejrzyj kilka praktycznych wskazówek.
- Parowanie szyb w aucie – jakie są przyczyny?
- Parujące szyby w aucie – co można zrobić?
- Jak zapobiegać parowaniu szyb w przyszłości?
- Parowanie przedniej szyby w samochodzie – może to pęknięcie?
- Ubezpieczenie szyb samochodowych – jak może pomóc?
Parowanie szyb w aucie – jakie są przyczyny?
Parowanie szyb w aucie to problem, który dotyka wielu kierowców. To zjawisko, które jest szczególnie uciążliwe w chłodne i wilgotne dni, przez co widoczność z wnętrza auta staje się mocno ograniczona.
Główną przyczyną pary na szybach samochodowych jest wilgoć wewnątrz auta. Wynika z różnicy temperatur w samochodzie i na zewnątrz oraz kiepskiej wentylacji.
Najczęstsze parowania szyb w aucie to:
- Zaniedbany lub zapchany filtr kabinowy – to jedna z najczęstszych przyczyn problemów. Brudny filtr kabinowy ogranicza przepływ powietrza, co utrudnia usuwanie wilgoci z wnętrza pojazdu i sprzyja parowaniu szyb. Warto go regularnie wymieniać.
- Wilgoć w kabinie – mokre ubrania, dywaniki lub parasole pozostawione w samochodzie, np. na całą noc.
- Niesprawna wentylacja – zatkane kratki nawiewu lub niedziałająca klimatyzacja utrudniają wymianę powietrza.
- Stare lub zniszczone uszczelki szyb i drzwi – pozwalają na przedostawanie się wilgoci do wnętrza auta, a to powoduje zjawisko parowania po wejściu do pojazdu.
- Błędna cyrkulacja powietrza – włączony tryb obiegu wewnętrznego ogranicza dopływ świeżego powietrza. Nie używaj zbyt długo tego trybu, a unikniesz parowania szyb.
- Usterka nagrzewnicy klimatyzacji – to częsta usterka, szczególnie w samochodach, które nie były regularnie serwisowane. W tym przypadku wewnątrz kabiny wyczujesz zapach płynu chłodniczego, a na szybie widoczne będą tłuste plamy. Niesprawna nagrzewnica jest też przyczyną przedostawania się wilgoci do kabiny samochodu.
A zatem, dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz? Najczęściej problem tkwi w wilgoci lub niesprawnym systemie wentylacji. Aby zapobiec nadmiernemu parowaniu szyb w samochodzie, zadbaj o regularne wietrzenie wnętrza, sprawną klimatyzację i suche dywaniki.
Parujące szyby w aucie – co można zrobić?
Parowanie szyb w aucie od wewnątrz jest problemem, który da się zneutralizować. Jest kilka skutecznych sposobów, aby szybko pozbyć się pary i odzyskać pełną widoczność. Kilka praktycznych rozwiązań znajdziesz poniżej.
- Uruchom klimatyzację z maksymalnym nawiewem na przednią szybę. W ten sposób w kilkanaście sekund pozbędziesz się nagromadzonej pary.
- Włącz ogrzewanie przedniej i tylnej szyby. To świetne wspomaganie dla nawiewu suchego powietrza. Znacznie skrócisz w ten sposób czas oczekiwania na zniknięcie pary.
- Odsuń boczne szyby – nie musisz całkowicie. Wystarczy tylko uchylić, aby wyrównać różnicę temperatur. To rozwiązanie, które sprawdzi się podczas deszczowych dni.
Szybkie, doraźne to rozwiązanie to też ściereczka z mikrofibry. Jeśli nie chcesz czekać, przetrzyj szyby miękką stroną ścierki. W ten sposób od razu usuniesz parę z powierzchni szyb. Pamiętaj o jednoczesnym uruchomieniu nawiewów. W przeciwnym razie para powróci w kilka sekund.
Możesz też wykorzystać preparat przeciw parowaniu szyb samochodowych. Takie środki tworzą specjalną powłokę, która nie dość, że usuwa parę, to dodatkowo zapobiega jej powstawaniu w przyszłości.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Jak zapobiegać parowaniu szyb w przyszłości?
Kiedy zauważysz, że często parują szyby w samochodzie, nie pozostawiaj tego problemu bez rozwiązania.
Możesz zapobiegać takiemu zjawisku poprzez:
- parkowanie w ogrzewanym garażu,
- regularne wietrzenie wnętrza auta,
- stosowanie pochłaniaczy wilgoci,
- osuszanie dywaników przed dłuższym postojem,
- cykliczną wymianę filtra kabinowego – najlepiej raz w roku,
- smarowanie lub wymianę uszczelek w drzwiach.
Jeśli żadne z tych działań nie przynosi efektów, warto udać się do serwisu samochodowego. Być może uszkodzeniu uległa przednia szyba lub jeden z elementów wentylacji w pojeździe.
Parowanie przedniej szyby w samochodzie – może to pęknięcie?
Pęknięta szyba czołowa w samochodzie może być przyczyną nadmiernego parowania jej powierzchni, szczególnie w okolicach spękań. Powiększający się tzw. pajączek na szybie powoduje przedostawanie się wilgoci do kabiny. To skutkuje osadzaniem się jej na szybie i finalnie pojawiającą się parą wodną.
Pamiętaj, że regularna kontrola stanu technicznego pozwala uniknąć takich sytuacji. Oprócz kontrolowania szyby czołowej:
- strzepuj śnieg i błoto z butów przed wejściem do auta,
- przechowuj parasole w szczelnych pokrowcach, aby nie wydzielały wilgoci,
- sprawdzaj bagażnik i siedzenia pod kątem mokrych przedmiotów, takich jak ubrania czy torby.
Ubezpieczenie szyb samochodowych – jak może pomóc?
Dodatkowy pakiet ubezpieczenia może obejmować szybę czołową, tylną, boczne, a także przednie w wersji panoramicznej. Formuła pełnego ubezpieczeniowa pozwala na uzyskanie odszkodowania bez względu na przyczynę uszkodzenia szyby zgodnie z warunkami przedstawionymi w OWU towarzystwa ubezpieczeniowego.
Aktywne ubezpieczenie szyb pojazdu to ogromna oszczędność. W razie konieczności wymiany szyby na nową, całkowite koszty mogą sięgnąć do kilku tysięcy złotych. Umowa z ubezpieczycielem pozwala na pokrycie wydatków do minimum.
A zatem to praktyczny dodatek do standardowego ubezpieczenia samochodowego. Możesz go wybrać jeśli często podróżujesz autem, np. po autostradach. Wtedy ryzyko uszkodzenia szyby czołowej jest spore, a to może powodować m.in. problem z parowaniem szyb od wewnątrz.
Polecane artykuły
Komunikacja
Parowanie szyb w samochodzie – jak temu zaradzić?
Sprawdź jak skutecznie pozbyć się pary z szyb samochodowych
Komunikacja
Opony całoroczne – czy to dobre rozwiązanie?
Poznaj wady i zalety opon wielosezonowych
Komunikacja
Zmiany w przepisach drogowych od 2025 roku – najważniejsze informacje
Dowiedz się jakie zmiany czekają kierowców w nadchodzącym roku